Մետրոպոլիտենի աշխատակիցները նույնպես բողոքեցին կուտակայինի դեմ
Այսօր կենսաթոշակային պարտադիր պահումների դեմ բողոքի ակցիա են անցկացրել Երևանի մետրոպոլիտենի աշխատակիցները։ Ժամը 10։00-ից նրանք հավաքվել են Մետրոպոլիտենի կենտրոնական գրասենյակի մոտ և ղեկավարությանը իրենց աշխատավարձերի 5 տոկոսի չափով պահումները վերադարձնելու մասին նամակ-պահանջ են հանձնել։
Նոր օրենքը վերաբերում է 1200 աշխատակիցների մոտ կեսին։ Epress.am-ի հետ զրույցում Մետրոպոլիտենի աշխատակից Արմեն Սարգսյանն ասել է, որ աշխատավարձը երկուշաբթի են ստացել և տեսել, որ 5 տոկոսի պահում է արվել։ Սարգսյանի խոսքով՝ իրենց պահումների մասին չեն զգուշացրել, աշխատակիցներն անգամ չեն ընտրել իրենց միջոցների կառավարչին։
Սարգսյանն ասել է նաև, որ հինգ տոկոսը պահել են կեղտոտ աշխատավարձից։
Մետրոպոլիտենի աշխատակիցը հավելել է, որ պետք չէ իրենց ակցիան կապել Հարավ-կովկասյան երկաթուղու աշխատակիցների նախաձեռնած ակցիայի հետ։
«Մենք որևէ մեկի օրինակին չենք հետևում, ուղղակի նոր ենք ստացել աշխատավարձը և հայտնաբերել, որ մեզ քիչ են փող տվել։ Մենք չէինք կասկածում, որ նման բան կարվի, քանի որ Սահմանադրական դատարանը կասեցրել էր օրենքի՝ մեզ վերաբերող կետերը»,- ասել է Սարգսյանը։
Բողոքի ակցիային միացել են նաև կենսաթոշակային կուտակային համակարգի դեմ ամիսներ շարունակ պայքարող «Դ!եմ եմ» նախաձեռնության անդամները։

Сотрудники ереванского метрополитена тоже недовольны пенсионной системой
Акцию протеста против обязательных пенсионных взносов провели сотрудники ереванского метрополитена. Утром 12 февраля они собрались у центрального офиса компании и вручили руководству письмо-требование о возврате удержанных с зарплат 5%.
Новый закон касается почти половины из 1200 сотрудников. В беседе с корреспондентом Epress.am протестующий Армен Саргсян заявил, что зарплату выдали в понедельник. По его словам, их не предупредили об удержании, сотрудники метрополитена, как и представители других областей, не выбрали пенсионный фонд.
Наш собеседник также сообщил, что 5% были удержаны с грязной зарплаты. При этом он призвал не связывать акцию протеста с недавней акцией сотрудников «Южно-кавказских железных дорог».
«Мы не следуем ничьему примеру, просто получили зарплату и обнаружили, что нам дали меньше денег. Мы не думали, что это будет сделано, так как Конституционный суд приостановил действие закона, пункты, касающиеся нас», - сказал Саргсян.
К акции присоединились члены инициативы «Я против», на протяжении нескольких месяцев борющейся против накопительной пенсионной системы.