Էլցանցերում կուտակայինի դեմ բողոքողներին սպառնացել են հեռացնել աշխատանքից (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի (ռուսաստանյան «ԻՆՏԵՐ ՌԱՕ ԵԷՍ»-ի դուստր ընկերություն) աշխատակիցներն այսօր միացել են կենսաթոշակային պարտադիր վճարների դեմ ակցիաներին: Հիշեցնենք, որ երկու օր առաջ բողոքի ակցիա էին նախաձեռնել երկաթուղու, իսկ երեկ Մետրոպոլիտենի աշխատակիցները։
Էլցանցերի աշխատողները դեռևս հունվարին աշխատավարձ ստանալով՝ տեսել էին, որ իրենցից պահումներ են արվել։ Նրանք ստորագրահավաք էին անցկացրել ու դիմել ղեկավարությանը, որտեղից, սակայն, պատասխան չէին ստացել։
Այնուհետև աշխատակիցները տեղեկացել էին, որ իրենց փետրվարի աշխատավարձից ևս հինգ տոկոս պահվելու է, և որոշել են բողոքի ակցիա անցկացնել ընկերության գլխավոր մասնաշենքի մոտ:
Նշենք, որ բողոքի ակցիայի մասնակիցների թիվը բավականին փոքր էր: Բողոքողները, սակայն, դա բացատրել են նրանով, առավոտյան ղեկավարությունից բոլոր բաժանմունքների աշխատողներին զգուշացրել են, որ ակցիային մասնակցելու դեպքում կզրկվեն աշխատանքից:
Նրանք, ովքեր չէին իջել ներքև՝ ընկերության շենքի մուտքի մոտ, բողոքի ակցիային հետևում էին պատուհաններից:
Բողոքի ակցիայի մասնակիցների հետ բանակցություններ է վարել Էլցանցերի արհմիության նախագահ Արտյոմ Մուրադյանը: Նա բացատրել է, որ աշխատավարձի 5 տոկոսի չափով գանձված գումարները չեն փոխանցվել որևէ հիմանդրամի, այլ պահվել են առանձին հաշվի վրա։ Դրանք հիմնադրամներին կուղարկվեն այն դեպքում, եթե Սահմանադրական դատարանը հակասահմանադրական չհամարի կենսաթոշակների մասին օրենքը։ Հակառակ դեպքում գումարները խոստանում են վերադարձնել:
Մուրադյանը բողոքի մասակիցներին առաջարկել է սպասել մինչև ժամը 16.00-ը, երբ խնդրի շուրջ ժողով է տեղի ունենալու, որին մասնակցելու են նաև ընկերության ղեկավար կազմի ներկայացուցիչները։
Մուրադյանի խոսքով՝ ավելի շուտ ժողով գումարել չի ստացվի, քանի որ մարզերից էլ են աշխատակիցներ գալու, ովքեր ևս բողոքում են պարտադիր կուտակայինի դեմ:
Մուրադյանը Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է, որ ընկերությունում աշխատում է մոտ 8000 մարդ, որոնցից մոտ 2500-ն է 1974 թվականից հետո ծնված:
Բողոքի ակցիայի մասնակիցներն ասել են, որ այսօր չեն պատրաստվում աշխատել և սպասելու են մինչև հարցը լուծում ստանա: Բողոքողներից մի քանիսը նաև գործադուլ անելու կոչեր են հնչեցրել, սակայն այդ հեռանկարը բացառվել է․ ոմանք նշել են, որ Էլցանցերը համարվում են ռազմավարական նշանակության կառույց, որի աշխատակիցները գործադուլ անելու իրավունք չունեն:
Հիշեցնենք, որ նախորդ տարի ընկերության Խոշոր սպառողների դեպարտամենտի 41 աշխատողներ բողոքի ակցիա էին անցկացրել: Նրանց ջանքերի արդյունքում դեպարտամենտը չի լուծարվել, այն գործելու է առնվազն մինչև մարտ, որից հետո դեպարտամենտի հարցը պետք է կրկին քննարկման դրվի:

Недовольным пенсионной системой угрожают увольнением из «Электросетей Армении»
Сотрудники ЗАО «Электрические сети Армении» (дочка российской «Интер РАО ЕЭС») присоединились к акциям против обязательных пенсионных выплат. 2 дня назад схожую акцию организовали сотрудники железных дорог, а 12 февраля – метрополитена.
Еще в январе, получив заработную плату, сотрудники электрических сетей обнаружили, что с них удержали деньги. Они организовали сбор подписей и обратились к руководству, которое, однако, не ответило.
Затем сотрудники узнали, что из зарплаты за февраль также будут удержания в размере 5%, после чего было решено провести акцию протеста перед главным офисом компании.
Протестующих было довольно мало. Они объясняют это тем, что утром руководство пригрозило сотрудникам всех отделов уволить в случае их участия в акции.
Не участвовавшие в акции протеста наблюдали за ней из окон.
Переговоры с протестующими вел председатель оргкомитета компании Артем Мурадян. По его словам, удержанные 5% не переданы в пенсионный фонд, а перечислены на отдельный банковский счет. В фонды суммы будут отправлены в случае, если Конституционный суд не сочтет закон о накопительной пенсии антиконституциональным.
Мурадян посоветовал участникам акции подождать до 16:00. На это время назначено собрание, в нем примут участие представители руководящего состава компании. Провести собрание раньше не удастся, сказал председатель оргкомитета, так как ожидается прибытие сотрудников из районов страны, которые также недовольны обязательными пенсионными взносами.
В беседе с Epress.am Мурадян заявил, что в компании работают порядка 8000 человек, 2500 из них родились после 1974 года, именно на них и распространяется закон.
Протестующие заявили, что не намерены сегодня работать, они дождутся решения вопроса. Некоторые из них призывали объявить рабочую забастовку, однако такая перспектива исключена. Электрические сети считаются структурой стратегического значения, сотрудники которой не имеют права на рабочую забастовку.
Напомним, что в 2013 году состоялась акция протеста 41 сотрудника департамента крупных потребителей компании. В результате департамент не закрыли, он будет действовать, как минимум, до марта. Вскоре вопрос департамента будет снова поставлен на обсуждение.