Էլցանցերում կուտակայինի դեմ բողոքողներին սպառնացել են հեռացնել աշխատանքից (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի (ռուսաստանյան «ԻՆՏԵՐ ՌԱՕ ԵԷՍ»-ի դուստր ընկերություն) աշխատակիցներն այսօր միացել են կենսաթոշակային պարտադիր վճարների դեմ ակցիաներին: Հիշեցնենք, որ երկու օր առաջ բողոքի ակցիա էին նախաձեռնել երկաթուղու, իսկ երեկ Մետրոպոլիտենի աշխատակիցները։
Էլցանցերի աշխատողները դեռևս հունվարին աշխատավարձ ստանալով՝ տեսել էին, որ իրենցից պահումներ են արվել։ Նրանք ստորագրահավաք էին անցկացրել ու դիմել ղեկավարությանը, որտեղից, սակայն, պատասխան չէին ստացել։
Այնուհետև աշխատակիցները տեղեկացել էին, որ իրենց փետրվարի աշխատավարձից ևս հինգ տոկոս պահվելու է, և որոշել են բողոքի ակցիա անցկացնել ընկերության գլխավոր մասնաշենքի մոտ:
Նշենք, որ բողոքի ակցիայի մասնակիցների թիվը բավականին փոքր էր: Բողոքողները, սակայն, դա բացատրել են նրանով, առավոտյան ղեկավարությունից բոլոր բաժանմունքների աշխատողներին զգուշացրել են, որ ակցիային մասնակցելու դեպքում կզրկվեն աշխատանքից:
Նրանք, ովքեր չէին իջել ներքև՝ ընկերության շենքի մուտքի մոտ, բողոքի ակցիային հետևում էին պատուհաններից:
Բողոքի ակցիայի մասնակիցների հետ բանակցություններ է վարել Էլցանցերի արհմիության նախագահ Արտյոմ Մուրադյանը: Նա բացատրել է, որ աշխատավարձի 5 տոկոսի չափով գանձված գումարները չեն փոխանցվել որևէ հիմանդրամի, այլ պահվել են առանձին հաշվի վրա։ Դրանք հիմնադրամներին կուղարկվեն այն դեպքում, եթե Սահմանադրական դատարանը հակասահմանադրական չհամարի կենսաթոշակների մասին օրենքը։ Հակառակ դեպքում գումարները խոստանում են վերադարձնել:
Մուրադյանը բողոքի մասակիցներին առաջարկել է սպասել մինչև ժամը 16.00-ը, երբ խնդրի շուրջ ժողով է տեղի ունենալու, որին մասնակցելու են նաև ընկերության ղեկավար կազմի ներկայացուցիչները։
Մուրադյանի խոսքով՝ ավելի շուտ ժողով գումարել չի ստացվի, քանի որ մարզերից էլ են աշխատակիցներ գալու, ովքեր ևս բողոքում են պարտադիր կուտակայինի դեմ:
Մուրադյանը Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է, որ ընկերությունում աշխատում է մոտ 8000 մարդ, որոնցից մոտ 2500-ն է 1974 թվականից հետո ծնված:
Բողոքի ակցիայի մասնակիցներն ասել են, որ այսօր չեն պատրաստվում աշխատել և սպասելու են մինչև հարցը լուծում ստանա: Բողոքողներից մի քանիսը նաև գործադուլ անելու կոչեր են հնչեցրել, սակայն այդ հեռանկարը բացառվել է․ ոմանք նշել են, որ Էլցանցերը համարվում են ռազմավարական նշանակության կառույց, որի աշխատակիցները գործադուլ անելու իրավունք չունեն:
Հիշեցնենք, որ նախորդ տարի ընկերության Խոշոր սպառողների դեպարտամենտի 41 աշխատողներ բողոքի ակցիա էին անցկացրել: Նրանց ջանքերի արդյունքում դեպարտամենտը չի լուծարվել, այն գործելու է առնվազն մինչև մարտ, որից հետո դեպարտամենտի հարցը պետք է կրկին քննարկման դրվի:

Electric Networks of Armenia Threatens Employees with Dismissal if Join Protest: Source
Employees of Electric Networks of Armenia LLC today joined the rising protests against pension reforms introduced on Jan. 1 of this year. They join their colleagues at the South Caucasus Railway CJSC and Yerevan Metro, who began protesting this week as they recently received their January wages and found 5–10% was deducted for mandatory pension payments.
Electric Networks of Armenia employees also just received their salaries and found similar deductions. They organized a petition and appealed to management, which, however, didn't respond. They then learned that 5% would be withheld from their February pay as well and decided to protest outside the company's head office.
The number of employees protesting outside the building is quite small. The employees, however, explain this by saying that in the morning management threatened to fire employees who participate in the protest. Those who hadn't come to the protest were following developments from their office windows upstairs.
Negotiating with protestors was President of the Electric Networks of Armenia Union Artyom Muradyan. He explained that the 5% of their salaries that were withheld weren't submitted to any of the private pension funds, but were kept in a separate account. The money will be forwarded to the pension funds only if the Constitutional Court doesn't find the new pension law to be unconstitutional. If the new law is repealed, he promised the deducted amounts would be returned to employees.
Muradyan advised protestors to wait till 4 pm, when there will be a meeting on this issue attended by members of the company's board. A meeting cannot be convened earlier, he said, because there will be staff coming from the regions, who are also unhappy with the new mandatory pension contributions.
In conversation with Epress.am, Muradyan said the company has approximately 8,000 employees, about 2,500 of whom are born after 1974 and to whom the new law would apply.
Protestors said they're not preparing to work today and will wait till the matter is resolved. A few of the protestors called for a labor strike, but some said the Electric Networks of Armenia is considered to be of strategic importance and employees don't have the right to strike.
Recall, 41 employees of the electricity supplier's major consumers department protested in November 2013. As a result of their efforts, their department wasn't dissolved. It will operate at least until March, after which the issue once again will be up for discussion.