Ինչպես է Սերժ Սարգսյանը խեղաթյուրել փաստերը, բացատրել է Բագրատյանը
«Երկրապահ» կամավորական միության 10-րդ համագումարի իր խոսքում Սերժ Սարգսյանը չարաշահում էր թվերն ու փաստերը՝ կապակցելով մակերեսային, փաստերի առաջին կարգի առնչություննները։ Այս մասին, անդրադառնալով ելույթի տնտեսական հատվածին, «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում գրել է ՀՀ նախկին վարչապետ, ԱԺ պատգամավոր Հրանտ Բագրատյանը։
«Հաճախ նա, թվում էր, գետնին էր գամում իր ընդդիմախոսներին։ Բայց այստեղ նա օգտագործում էր տիգրանսարգսյանական մի հնարք. նա փոքր-ինչ խեղաթյուրում էր այն, ինչ ասում են ընդդիմախոսները (մեջբերում անելով վերջիններիս կողմից չասված կամ էլ լավագույն դեպքում մի ծայրահեղականի կողմից ասված կարծիք) և հետո այդ չասված միտքը մի լավ քլնգում էր։ Մեծ հաշվով, նախագահը, չնայած առաջին հայացքից թվացող անկեղծությանը, խորամանկում էր։
Հարց տրվեց 2013թ. խոստացած տնտեսական աճը (7%) չպահպանելու պատճառների, կենսամակարդակի մասին։ Նախագահի պատասխանն այսպիսին էր. այս տարվա (2013թ) երկրորդ կիսամյակին համաշխարհային տնտեսության աճի տեմպերը դանդաղել են։ Իբրև փաստ նա մեջբերեց ՌԴ տնտեսական աճի տեմպի դանդաղումը տարվա կտրվածքով (1.4%), երբ տարեսկզբին կանխատեսվում էր 4, ավելի ուշ 3.4% աճ։ Նշեց նաև, որ ԵՄ տնտեսական աճն էլ վատն էր տարեվերջին (0-ին մոտ)։ Եվ ասաց, որ մեր 3.5% աճն այնքան էլ վատ չէ։
Ի՞նչ ենք սրան պարտավոր ասել։ Նախ, սա Տիգրան Սարգսյանի միտքն է, որ իբր թե համաշխարհային տնտեսության դանդաղեցման պատճառով մեր աճն էլ է դանդաղում։ Եվ սա սուտ է։ 2013-ին աշխարհի տնտեսական աճը կազմել է 3 տոկոս (վերջնական թիվը չկա, բայց պարզ է, որ այն 2.9-3.1%-ի արանքում է)։ Պարոն նախագահ, սա վերջին 15 տարիներին (1998-2013) 7-8-րդ ցուցանիշն է։ Այն պարզապես պատմության մեջ կմնա լավ տարիներից մեկը։ Ինչո՞ւ եք հատկապես հիշում ՌԴ-ին։ ԱՄՆ տնտեսությունը կանխատեսված 2 տոկոսի փոխարեն աճել է 2.9%, Չինաստանինը՝ 7.4-ի փոխարեն 7.7%։ ԵՄ տնտեսությունն էլ, ի դեպ, 2013-ի 4-րդ եռամսյակին դուրս է եկել ռեցեսիայից (անկումից)։ Ադրբեջանի տնտեսությունն աճել է 5.5%։ Վրաստանի թվերը դեռ չկան։ Դուք հասկանում եք, որ մեր ախոյանն Ադբեջանն է։ Այդ 3.5% էլ բլեֆ է։ Նայեք, այն ստացվել է 2013-ի դեկտեմբերին ֆանտաստիկ աճեր նկարելով գյուղատնտեսության ու ծառայությունների ոլորտներում։ 2013 դեկտեմբերին 2012-ի համեմատ գյուղատնտեսության աճ են ցույց տվել 16.4%։ Էտ ցրտին։ Տարվա ընթացքում արտադրվել է 660.5 հազ տ կարտոֆիլ (մեկ շնչին` 228 կգ), 875.9 հազ տ բանջարեղեն (1 շնչին 302 կգ), 548.8 հազ տ հացահատիկ և հատիկաընդեղեն, 338 հազ տ պտուղ, 241 հազ տ խաղող, 208 հազ տ բոստան։ Խիղճն էլ լավ բան է, չ՞է։ Եթե գումարում ենք, ստացվում է, որ Հայաստանում 2013թ բնակչության մեկ շնչի հաշվով համարյա թե արտադրվել է 1000 կգ (1տ) բուսաբուծական արտադրանք», - նշում է Բագրատյանը։
Պատգամավորն ընդգծել է նաև, որ Սերժ Սարգսյանն իր առաջին ժամկետում (2008-2012թթ) խոստացել էր կրկնապատկել ՀՆԱ-ն։
«Դուք 6 տարում (2008-2013թթ) տնտեսությունն աճեցրել եք 8.8%-ով։ Այսինքն 6 տարում եք արել այն, ինչ պիտի անեիք 1 տարում։ Խոսք էիք տվել 5 տարում կրկնապատկել մարդկանց եկամուտները։ Մինչդեռ 6 տարում աղքատությունը 23%-ից հասավ 35%-ի, գործազրկությունը՝ 16.4%-ից՝ 18.5%-ի։ Պատասխանելով հարցին՝ նշում եք, որ 2008-2013թթ գներն աճել են 40%-ով, իսկ աշխատավարձը 60%-ով։ Վա՞տ է, հարցնում եք։ Հա վատ է, շատ վատ։ Նախևառաջ, 2008-2013թթ գներն աճել են 42.6%-ով, իսկ միջին ամսական անվանական աշխատավարձը (ՄԱԱԱ)՝ 60.4%-ով։ Աճը 17.8% է՝ խոստացված 100-ի փոխարեն։ Չխոստանայիք», - նշում է Բագրատյանը։
Երկրորդ կետով անդրադառնալով կենսաթոշակային կուտակային համակարգին՝ Բագրատյանը հիշեցնում է, որ Սերժ Սարգսյանն ասել էր՝ 80 տոկոսը դեմ է, բայց այդ 80 տոկոսը չի գիտակցում իր շահը։
«Մի 20 տարով մի 5% փող է՝ թող տան էլի, ասում եք, կբազմապատկենք։ Դուք տեղյակ եք՝ ի՞նչ է ասում ընդդիմությունն այս կապակցությամբ։ Ծանո՞թ եք 2009-2010թթ ընդդիմության հրապարակած ծրագրերին։ Ոչ, իհարկե ծանոթ չեք։ Նայեք, ասում եք երկրին երկար փող է պետք։ Նշում եք 20 տարի թիվը։ Բայց մեր դեպքում 45 տարի է։ Հասկանո՞ւմ եք։ Այդ կառավարիչները, նախ, մեր երկար փողի կեսը դուրս են տանելու և ապա անելու են լավագույն դեպքում 10 տարվա ներդրում։ Տեսեք փողի կեսն այստեղ է մնալու, չէ՞։ Իսկ մեզ մոտ 45 տարվա ներդրման գործիք կա՞։ Չկա։ 10 և ոչ ավել։ Հիմա, բա ինչո՞ւ ենք 45 տարով տալիս։ Արտասահմանում էլ 45 տարվա ներդրման գործիք չկա։ Հիմա հասկանում եք վեճի էությունը։ Եթե ներդրման գործիքները 10 տարեկան են, ապա ինչո՞ւ 10 տարին մեկ մարդկանց փողը չվերադարձնենք։ Մի հատ խորացեք էլի ընդդիմության ասածի մեջ», - նշել է նախկին վարչապետը։

Economist, former prime minister of Armenia (1993–1996) and current Member of Parliament Hrant Bagratyan wrote on his Facebook page that Armenian President Serzh Sargsyan distorted the facts and figures in responding to questions at the 10th convention of the Yerkrapah Voluntary Homeland Defenders Union. The MP addressed economic growth, pension reforms, and rising emigration.
On the matter of economic growth, Bagratyan wrote: "This is Tigran Sargsyan's idea that supposedly because of the global economic slowdown, our growth also slowed down. That's a lie. In 2013, the global economic growth was 3% Mr. President, this is the 7 to 8th rate in the last 15 years (1998–2013). It simply will remain in history as one of the best years. Why do you recall the Russian Federation? The US economy, instead of the planned 2% growth, rose by 2.0%; China, instead of 7.4%, grew by 7.7% Azerbaijan's economy grew by 5.5%. We don't yet have the figures for Georgia."
The MP drew attention to the fact that Sargsyan, in his first term (2008–2012), promised to double the country's GDP.
"In 6 years (2008–2013), you rose the economy by 8.8% — that is, in six years you did that which you should've done in 1 year. You promised to double people's incomes in 5 years. Meanwhile, in 6 years, poverty rose from 23% to 35%, and  unemployment, from 16.4% to 18.5%. Answering the question, you said that from 2008–2013 prices rose by 40%, while salaries, by 60%. Is that bad, you ask? Yes, it's bad, very bad. First of all, from 2008–2013, prices increased by 42.6%, while the average monthly salary, by 60.4%. The increase was 17.8% instead of the promised 100. You shouldn't have promised," he wrote.
On the matter of emigration, Bagratyan responded to the president's statement that there were more people emigrating from Armenia in the 90s.
" 247,000 citizens left the Republic of Armenia in 6 years. But in 3 of those 6 years, there was war. Yes, unfortunately, along with you (you too were a member of government then), we were unable to keep them. Well the war. 90% of the victories happened when you were in government during the years I was prime minister. What are you so outraged about? At the time you should've said let's call a truce with Azerbaijan at any price. The people from Baku and Kirovabad probably would've stayed in the country. Why didn't you propose it? Furthermore, when the first economic growth happened (1994–1996), emigration dropped tenfold."
Bagratyan mentions that 230,000 people left in the past six years, from 2008 to 2013. "In the 6 years of the war, 247,000; during your 6 years, 230,000.  Isn't it embarrassing? It was better in 1995 than in 2013. Besides, you said the rate of emigration is decreasing. Don't you know, the emigration will be smaller from a smaller pool?"