Հայաստանյան ընտրություններ․ 7 համայնքներում գյուղապետի 1-ական թեկնածու է մնացել
Մարտի 9-ին Հայաստանի 40 գյուղերում համայնքի ղեկավար են ընտրելու։ Դրանցից յոթում այսօր արդեն մնացել է մեկ թեկնածու, գրում է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթը:
Թեկնածուների գրանցման փուլը նոր է ավարտվել, և ինքնաբացարկներ կարող են լինել մինչև փետրվարի 27-ը ներառյալ։
Թերթն ընդգծում է, որ բոլոր այդ 7 համայնքներում գրանցվել է երկու թեկնածու, որովհետև, ըստ Ընտրական օրենսգրքի, մեկ թեկնածուի գրանցման դեպքում ընտրությունները չէին կայանա, բայց թեկնածուներից մեկը ինքնաբացարկ է հայտնել գրանցումից շատ չանցած։
Միայնակ մնացածները գործող գյուղապետեր են Արագածոտնի Վարդաբլուրի գյուղապետ, հանրապետական Արտավազդ Գալստյանը, Արարատի Եղեգնավանի գյուղապետ Հովսեփ Ղազարյանը (առաջադրված ՀՀԿ-ի կողմից), ով 1996 թվականից այս պաշտոնին է, Արարատի Հայանիստում՝ Բալաբեկ Սարկիսյանը ( պաշտոնավարում է 2010 թվականից)։ Լոռու մարզի Ձորամուտում ՝ կրկին ՀՀԿ-ական Արարատ Փնջոյանը (պաշտոնավարում է 2010-ից)։
Նովոսելցովոյում ՀՀԿ-ական գյուղապետ Ռուբեն Դավոյանն է, ով արդեն 17-րդ տարի է, գյուղապետ է։ Կոտայքի մարզի Հացավանի գյուղապետ, ԲՀԿ-ական Շավարշ Սարգսյանը իր պաշտոնին է 2003 թվականից։ Տավուշի մարզի Խաչարձանում ՀՀԿ-ական Գագիկ Շահնազարյանը նույնպես 2003 թվականից գյուղապետ է։

Village Mayoral Elections in Armenia: Only One Candidate in 7 Rural Communities
On Mar. 9, residents of 40 rural communities in Armenia will vote for a new village mayor. In 7 of these communities, there remains only one candidate, reports local daily Haykakan Zhamanak.
The period of potential candidates submitting their nominations just concluded. If they change their mind, candidates have until Feb. 27 to withdraw their nominations.
The newspaper reports that all those 7 communities, two candidates were registered because, according to the Electoral Code, elections won't take place if there is only one candidate; however, in these communities, one of the candidates withdrew his candidacy not long after he submitted it.
The remaining lone candidates are incumbent village mayors:
1. Aragatsotn province's Vardablur village mayor, Republican Party of Armenia (HHK) member Artavazd Galstyan
2. Ararat province's Yeghegnavan village mayor Hovsep Ghazaryan (nominated by HHK), who has held the position since 1996
3.
Ararat province's Hayanist village mayor Balabek Sarkisyan, who has had the position since 2010
4.
Lori province's Dzoramut village mayor, another HHK member, Ararat Pnjoyan, in the position since 2010
5.
Lori province's Novoseltsovo village mayor, HHK member Ruben Davoyan, who has been the village mayor for 17 years