«Գազպրոմ Արմենիա»-ն ստուգել է իր իսկ գազի որակն ու պարզել՝ չափանիշներին համապատասխան է
Հայաստան մատակարարվող գազի կալորեականության հետ խնդիր չկա, միակ խնդիրը գազի բարձր գինն է: Այս եզրակացությանն են եկել «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերության հետ գազի որակի չափումներին մասնակցած մի քանի ՀԿ-ների ղեկավարներ:
Այսօր խոսելով չափումների մասին «Հայաստանի սպառողների միություն» ՀԿ-ի նախագահ Արմեն Պողոսյանը և «Սպառողների իրավունքների պաշտպանություն» ՀԿ-ի փոխնախագահ Կարեն Չիլինգարյանը պատմել են, որ մասնակցել են «Գազպրոմ Արմենիա»-ում անցկացված քննարկմանը, առաջարկներ են արել, մասնակցել են պատահականության սկզբունքով ընտրած մի բնակարան այցելությանը, որի ընթացքում գազի որակն է ստուգվել։
«Գազպրոմ Արմենիա»-ի շարժական լաբորատորիայի արդյունքների համաձայն՝ գազի կալորեականությունը 8200 կկալ է եղել։ Ըստ Արմեն Պողոսյանի՝ այն առնվազն 7900 կկալ պետք է լինի:
«Փորձը ցույց է տալիս, որ լինում են դեպքեր, երբ ծուխը լինում է առանց կրակի»,- ասել է Պողոսյանը՝ նկատի ունենալով բազամթիվ բողոքներն այն մասին, թե գազի կալորեականությունը ցածր է։
«Մենք երկու պահանջ դրեցինք. առաջին՝ որպեսզի այցը կամայական բնակարան տեղի ունենա` անսպասելի բնակիչների համար: Երկրորդ՝ որպեսի գազ վերցվի և բալոնով ուղարկվի դրսում փորձաքննության: Այս երկորդ պահանջը չընդունեցին, պատճառաբանելով, թե ծախսատար է, և տեխնիկական խնդիրներ կան»,- ասել է Արմեն Պողոսյանը:
«Մեզ գազի որակը բավարարում է: Խնդիրն այն է, որ մեր երկիր գազը ավելի էժան է ներկրվում, քան, օրինակ, Վրաստան, սակայն մեր բնակիչը ավելի շատ է վճարում: Սա է հարցը, ոչ թե կալորեականությունը»,- ասել է Կարեն Չիլինգարյանը:
Չափումների արդյունքների վստահելիությունը կասկածի տակ են դրել լրագրողները։ Նրանք, մասնավորապես, հարցրել են բանախոսներին՝ արդյոք մի ընկերության հսկողության տակ գտնվող փորձագետները կարող էին այնպիսի եզրակացություն տալ, որը դեմ կլիներ այդ ընկերությանը: Արմեն Պողոսյանն ասել է, որ կասկածը տեղին է, բայց Հայաստանում միայն «Գազպրոմ Արմենիա»-ն ունի շարժական լաբորատորիա:
Հիշեցնենք, որ «Ներազգային ազատագրական շարժում» նախաձեռնության հիմնադիր Վահան Մարտիրոսյանն ավելի վաղ տեսակետ էր հայտնել, որ «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությունը 350 հազարական դոլար արժողությամբ 3 «հրաշք սարքի» միջոցով կարողանում է գցել գազի կալորիականությունը, ավելին՝ մեթանի հետ ազոտ խառնելով՝ ավելացնում է գազի ծավալները:

«Газпром Армения» измерила калорийность своего газа и осталась довольна
«Проблем с колорийностью поставляемого в Армению газа нет. Единственная проблема – высокая цена на газ». К такому заключению пришли руководители ряда общественных организаций, участвовавших в измерении калорийности газа вместе с компанией «Газпром Армения».
Председатель общественной организации «Союз потребителей Армении» Армен Погосян и зампред «Защиты прав потребителей» Карен Чилингарян рассказали о своем участии в проведенном компанией «Газпром Армения» обсуждении, о своих предложениях и о том, что участвовали в визите выбранной случайно квартиры, проверяли качество газа.
Согласно результатам мобильной лаборатории компании, калорийность газа составила 8200 ккал. Между тем, по словам Армена Погосяна, он должен быть максимум 7900 ккал. «Опыт показывает, что в некоторых случаях дым бывает без огня», - высказался председатель организации по поводу множества жалоб о низкой калорийности газа.
«Мы выдвинули два требования: во-первых, чтобы визит был совершен в случайную квартиру, неожиданно для жильцов. Во-вторых, чтобы был взят газовый баллон и отправлен на экспертизу заграницей. Второе требование было отклонено на основании того, что стоит это дорого, также есть технические проблемы», - сказал Погосян.
«Качество газа нас удовлетворяет. Дело в том, что в нашу страну газ импортируется дешевле, чем, к примеру, в Грузию, но жители нашей страны платят больше. Дело в этом, а не в калорийности», - сказал Чилингарян.
Журналисты поставили под сомнение результаты измерения калорийности газа. В частности, они поинтересовались, могли ли эксперты, действующие под контролем компании, придти к заключению, противоречащему точки зрения данной компании. Сомнения уместны, заявил Армен Погосян, однако в Армении мобильная лаборатория есть только у «Газпрома Армения».
Ранее основатель инициативы «Внутринациональное освободительное движение» Ваган Мартиросян выразил мнение, что при помощи трех «чудо-устройств», каждое из которых стоит 350 тысяч долларов, компания «Газпром Армения» может снизить калорийность газа, более того, смешивая метан с азотом, компания увеличивает его объемы».