Հացադուլ անող կալանավորին խոստացել են թույլ տալ բուժվել հիվանդանոցում
«Հելսինկյան ասոցիացիայի» ահազանգով «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում հունվարի 31-ից հացադուլ հայտարարած Տավրոս Ոսկանյանին այցելած ՔԿՀ-ներում դիտորդական առաքելություն իրականացնող խմբի անդամները լսել են կալանավորի բողոքը, ապա պահանջները բավարարելու համար դիմել մեկուսարանի պետի տեղակալին։ Այս մասին Еpress.am-ի հետ զրույցում պատմել է Ոսկանյանի պաշտպան, «Հելսինկյան ասոցիացիայի» փաստաբան Գայանե Խաչատրյանը։
«Ոսկանյանը հայտնել է, որ ունի առողջական խնդիրներ, որոնց պատշաճ բուժման համար ցանկանում է տեղափոխվել քաղաքացիական հիվանդանոց և պատրաստ է վճարել դրա համար։ Կալանավորին այցելելուց հետո խմբի անդամները հանդիպել են հիմնարկի պետի տեղակալին, ով ասել է, թե դեմ չէ և իրենք թույլտվություն կտան, երբ բուժման համար անհրաժեշտ պայմանավորվածությունները ձեռք բերվեն», - ասել է պաշտպանը։
Ոսկանյանը, այնուամենայնիվ, դեռևս հացադուլը չի դադարեցրել։
Հացադուլի պատճառը Ոսկանյանի առողջական խնդիրներն են։ Ստամոքսում առկա օտար մարմինների պատճառով նա ունենում է սուր ցավեր, չի կարողանում նորմալ սնվել, սակայն պատշաճ բուժում չի ստանում:
«Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ի բուժանձնակազմն իր հնարավորության սահմաններում բուժում է իրականացրել, սակայն դա որևէ արդյունք չի տվել։
«Ոսկանյանը ստացիոնար բուժման և վիրահատության կարիք ունի, որը հնարավոր է «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ-ում կամ քաղաքացիական հիվանդանոցում», – նշել է փաստաբանը։
Ոսկանյանի բուժումը պատշաճ իրականացնելու միջնորդությամբ «Հելսինկյան ասոցիացիայի» նախագահ Միքայել Դանիելյանը դեռևս 2013 թվականի նոյեմբերին դիմել էր ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական վարչություն, որտեղից նրան պատասխանել էին․ «Հաշվի առնելով բնական ճանապարհով օտար մարմինների օրգանիզմից դուրս գալու հավանականությունը կալանավոր՝ Տավրոս Ոսկանյանի նկատմամբ սահմանված է ամենօրյա դինամիկ հսկողություն: Բնական ճանապարհով օտար մարմինների չհեռանալու կամ սուր վիրաբուժական պաթալոգիայի դեպքում կկատարվի վիրահատական միջամտություն»:
«Հելսիկյան ասոցիացիան» ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական հիմնարկի պատասխանից հետո դիմել է նաև ՀՀ արդարադատության նախարարին, որը, Խաչատրյանի խոսքով, չի բարեհաճել պատասխանել կազմակերպության միջնորդությանը:
Տավրոս Ոսկանյանը մեղադրվում է գողության մեջ։ Ավելի վաղ Еpress.am-ի հետ զրույցում նրա կինը՝ Արմինե Պողոսյանը, պատմել էր, որ իր նկատմամբ ճնշում են գործադրել ոստիկանության բաժնում՝ պահանջելով, որպեսզի ինքը համոզի ամուսնուն խոստովանական ցուցմունք գրել։
Կինն այդ ժամանակ հղի է եղել, և ամուսինը ստիպված է եղել կատարել ոստիկանների պահանջը, որից հետո կնոջը տուն են թողել։

Голодающему армянскому заключенному разрешат лечиться в гражданской больнице
На основании сообщения «Хельсинкской ассоциации» члены группы, осуществляющей наблюдательскую миссию в уголовно-исполнительных учреждениях, навестили объявившего 31 января голодовку арестанта Нубарашенской тюрьмы Тавроса Восканяна, выслушали его жалобы, затем обратились к замначальнику изолятора для удовлетворения требований. Об этом Epress.am сообщила адвокат «Хельсинкской ассоциации» Гаяне Хачатрян.
«Восканян сообщил, что у него проблемы со здоровьем, для получения должного лечения он хочет, чтобы его перевели в гражданскую больницу, и готов заплатить за это. После встречи с арестантом члены группы встретились с замначальника учреждения, который сказал, что не против и что они дадут разрешение, когда будет достигнута необходимая для лечения договоренность», - сказала адвокат.
Тем не менее, Восканян продолжает акцию, причиной которой стали проблемы со здоровьем. У него бывают острые боли из-за чужеродных предметов в желудке, мужчина не может нормально питаться, однако должного лечения он не получает.
Лечение, предоставленное медперсоналом тюрьмы, не дало результата.
«Восканян нуждается в стационарном лечении и операции, что возможно в УИУ «Больница для заключенных» или в гражданской больнице», - сказала Хачатрян.
Еще в ноябре 2013 года председатель «Хельсинкской ассоциации» Микаел Даниелян представил в уголовно-исполнительное учреждение при министерстве юстиции ходатайство об осуществлении должного лечения и получил следующий ответ: «Учитывая вероятность выхода из организма инородных тел естественным путем, в отношении арестанта Тавроса Восканяна установлен ежедневный динамичный контроль. В случае, если инородные тела не выйдут естественным путем, или в случае хирургической патологии будет совершено хирургическое вмешательство». После этого «Хельсинкская ассоциация» обратилась к министру юстиции, который, по словам Гаяне Хачатрян, не соизволил ответить на ходатайство правозащитной организации.
Ранее в беседе с Epress.am жена обвиняемого в краже Восканяна Армине Погосян рассказала, что на нее оказали давление в отделении полиции, требуя убедить мужа написать признательные показания. В то время женщина была в положении, и мужу пришлось выполнить требование стражей правопорядка, после чего Погосян отпустили домой.