Յանուկովիչի անվան հրապարակից հեռացրել են «Սերգեյ Նիգոյանի անվան հրապարակ» գրությունը
Սպիտակ քաղաքում ՝ Ուկրաինայի նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչի անունը կրող հրապարակից, այսօր առավոտյան հեռացվել են «Սերգեյ Նիգոյանի անվան հրապարակ» ուկրաիներեն գրությամբ թռուցիկները, որոնք ակցիայի շրջանակներում մի քանի ակտիվիստներ փակցրել են Յանուկովիչի ազգանունը կրող ցուցատախտակի վրա։ Այս մասին Еpress.am-ի հետ զրույցում ասել է Սպիտակի քաղաքապետարանի աշխատակազմի քարտուղար Անահիտ Գյուլազյանը։
«Այս գիշեր մի քանի հոգի, բայց ոչ սպիտակցիներ, թղթեր են փակցրել, բայց առավոտյան դրանք արդեն չեն եղել», - ասել է նա։
«Ազատություն» ռադիոկայանն ավելի վաղ հաղորդել էր, որ ակցիան անցկացրել են Նիկոլ Փաշինյանի նախաձեռնած «Քաղաքացիական պայմանագր»-ի ակտիվիստները։ Հրապարակի անունը կրող ցուցատախտակի վրա նրանք փակցրել են «Սերգեյ Նիգոյանի անվան հրապարակ. Փոքր Մայդան» և «площа iменi Сергiя Нiгояна․ Малий Майдан» հայերեն և ուկրաիներեն գրություններով ցուցանակներ։ Հիշեցնենք, որ Նիգոյանը Եվրամայդանի առաջին զոհերից էր։
Սպիտակի հրապարակը Յանուկովիչի անունով է կոչվել 1988թ․ երկրաշարժից հետո քաղաքի վերականգնման աշխատանքներին վեչջինիս մասնակցության համար։ Նա ղեկավարել է շինարարական միությունը։

All evidence of renaming a square in the Armenian city of Spitak in honor of deceased Ukrainian opposition activist of Armenian descent Sergei Nigoyan (also spelled Serhiy Nihoyan) was removed. Posters with the inscription "Sergei Nigoyan Square" (written in Ukrainian) that activists plastered over a sign identifying the square named after Ukrainian President Viktor Yanukovych were removed early this morning. This news was conveyed to Epress.am by Spitak City Hall representative Anahit Gyulazyan.
"Last night, a few people — but not Spitak residents — pasted leaflets but in the morning they were gone," said the secretary of staff.
RFE/RL's Armenian service (Azatutyun) earlier reported that the act of renaming the square was implemented by activists of Civil Contract, MP Nikol Pashinyan's new initiative. On the sign bearing the square's name, activists had stuck posters with the inscription "Sergei Nigoyan Square: Small Maidan" in Armenian and Ukrainian.  Recall, Nigoyan was one of the first victims of Euromaidan in Ukraine.
The square in Spitak was named in honor of Yanukovych because he directed the work of a reconstruction team that arrived in Spitak after the devastating earthquake in 1988.