Քննիչները պնդում են՝ հղի կինը կախվել է խալաթի գոտիով․ խալաթը չեն գտնում
Ոստիկանությունը պնդում է, որ 21-ամյա Մարո Գուլոյանը 2012 թվականի հուլիսի 12-ին ինքնասպան է եղել՝ խալաթի գոտիով կախվելով Կոտայքի մարզի Առինջ գյուղում գտնվող իր տանը, սակայն այդ խալաթն այդպես էլ չի հայտնաբերվել։ «Հասարակություն առանց բռնության» հասարակական կազմակերպության կողմից ստեղծված Արագ Արձագանքման Խմբի լրագրող Նելլի Բաբայանն անդրադարձել է գործին՝ ներկայացնելով երեկ կայացած դատական նիստի մանրամասները։
Տուժողի իրավահաջորդ Ռոման Թովմասյանի փաստաբանը` Լուսինե Մինասյանը դատարանին ներկայացրել է որոշ հիմնավորումներ` կասկածի տակ առնելով նախաքննական մարմնի գործողությունները:
Նա նշել է, որ նախաքննական մարմինը պարզել է, թե Մարո Գուլոյանը, ով հղի էր, կախվել է իր խալաթի գոտիով, մինչդեռ խալաթը չեն հայտնաբերել։ Մարոյի ամուսնու ծնողները ցուցմունքում ասել են, որ խալաթը նրա հետ թաղել են, սակայն արտաշիրիմում անելուց հետո այն չեն հայտնաբերել: Ապա այդ նույն մարդիկ ասել են, որ խալաթը հանգուցյալի բարձի մեջ են դրել ու թաղել:
«Բայց բարձն այնքան փոքր է, որ սրբիչե խալաթն ու այլ հագուստներն այդտեղ չէին տեղավորվի: Իսկ խալաթը գտնելը շատ կարևոր էր, որպեսզի համադրվեր «ինքնասպանության գործիք» գոտու հետ», - Նելլի Բաբայանի հետ զրույցում ասել է Լուսինե Մինասյանը:
Մարոյի հայրը՝ Ռոման Թովմասյանը պնդել է, որ Մարոն երբեք խալաթ չէր հագնում, նրա մայրն էլ աղջկա պահարանում խալաթ երբեք չի էլ տեսել: Մարոյի ամուսնու հարազատները նախաքննական մարմնին ասել են, որ այդ խալաթը նվիրել են ամուսնության կապակցությամբ:
Դատարանում փաստաբանը նախաքննական մարմնի այլ գործողություններն էլ կասկածի տակ է առել։ Նա մասնավորապես, նշել է, որ վկաները վստահեցրել են, թե Մարոյի պարանոցին կարմրավուն հետք են նկատել և հասկացել են, որ կախվել է, բայց դիակի լուսանկարներում կարմրավուն հետք չկա: Փաստաբանի ներկայացմամբ`ըստ մասնագիտական գրականության, կախված մարդու մոտ այլ վնասվածքներ են լինում, ինչը Մարոյի մոտ չի եղել:
Փաստաբանը դատարանում ներկայացրել է, որ դեպքի առնչությամբ ժամային հակասություններ կան նաև Գևորգ Գուլոյանի հոր ցուցմունքում և 2-րդ նախաքննության ժամանակ սա ևս չի պարզվել:
Գուլոյանի հարազատներից Արմինեն ցուցմունքում նշել է, որ Գևորգի քույրը` Լիանան, Մարո Գուլոյանին կախված տեսնելուց բղավել և օգնություն է կանչել, իսկ մյուս հարազատներից Արմինեն ցուցմունքում նշել է, թե Լիանան օգնություն չի կանչել, այլ բարձրացել է տան 2-րդ հարկ և տանեցիներին ասել, թե նման դեպք է տեղի ունեցել:
«Ամբողջ ազգուտակով պահում են իրենց տղուն ու կոծկում ճշմարտությունը, դե իրենց տղուն հո չեն ուզի նստացնել»,-իր կարծիքը հայտնել է Ռոման Թովմասյանը: Նշենք, որ Մարո Գուլոյանի ամուսինը՝ Գևորգ Գուլոյանը, Աբովյանի քաղաքապետ Կարո Գուլոյանի ազգականն է:
Փաստաբանը նշում է, որ գործով մի տարօրինակ հանգամանք էլ կա։ Փորձաքննական մարմինը գործին լուսանկարները չի կցել՝ պատճառաբանելով, թե դրանք վնասվել են, մինչդեռ, նա պետք է իր այդ պատճառաբանությունը հիմնավորելու համար, վնասված լուսանկարները կցեր գործին: Փորձաքննական մարմինը վստահեցրել է, թե լուսային ժապավենը գցել է։
«Ֆոտոլրագրողի կողմից ժամանակին ֆիքսված վնասվածքները, նախաքննական մարմինը ասում է, որ չի տեսել, նման վնասվածքներ չկան: Բոլոր միջոցներով փակուղի են ստեղծում», - ասել է Մինասյանը:
Փաստաբանը զարմանալի է համարել նաև այն, որ 21-րդ դարում փորձաքննական մարմինն աշխատում է ոչ թե թվային, այլ լուսային ֆոտոխցիկով:

Cледователи утверждают, что беременная женщина повесилась на поясе халата, который не могут найти
Полиция утверждает, что 21-летняя Маро Гулоян покончила с собой 12 июля 2012 года, повесившись на поясе халата в своем доме в селе Аринч Котайкской области Армении. Халат, однако, найден не был. Журналистка Группы быстрого реагирования, созданной общественной организацией «Общество без насилия», Нелли Бабаян представила подробности последнего судебного заседания от 24 февраля.
Адвокат правопреемника пострадавшей Романа Товмасяна Лусине Минасян представила суду некоторые обоснования, поставив под сомнение действия органа предварительного следствия. По ее словам, орган предварительного следствия выяснил, что беременная Маро Гулоян повесилась на поясе своего халата, между тем, халат не обнаружен. Затем те же люди заявили, что положили халат в подушку женщины и похоронили вместе с ней.
«Но подушка настолько мала, что халат и другая одежда в ней бы не поместилась. А найти халат было очень важно, чтобы сравнить его с «орудием самоубийства»», - сказала адвокат в беседе с Бабаян.
Отец жертвы Роман Товмасян утверждает, что Маро никогда не носила халаты, ее мать никогда не видела халатов в гардеробе дочери. Родные мужа Маро сообщили органу предварительного следствия, что этот халат они подарили на свадьбу.
В суде адвокат усомнился и в других действиях органа предварительного следствия. Свидетели, заявил он, заверили, что заметили на шее Маро красноватый след и поняли, что она повесилась, однако на фотографиях трупа этого следа нет.
В суде адвокат сообщила, что противоречия во времени есть и в показаниях отца Геворга Гулояна, этот вопрос не был решен и в ходе второго предварительного следствия.
Родственница Гулояна Армине в своих показаниях заявила, что сестра Геворга Лиана, увидев Маро повешенной, закричала и позвала на помощь, а одна из других родственниц заявила, что Лиана не звала на помощь, а поднялась на второй этаж дома и сообщила о случившемся семье.
«Вся родня защищает парня и скрывает истину. Не захотят же они посадить своего сына», - считает отец жертвы. Отметим, что муж Маро Гулоян является родственником мэра города Абовян Каро Гулояна.
Адвокат сообщает и о другом «странном обстоятельстве» в деле. Орган экспертизы не прикрепил к делу фотографии, сославшись на то, что они повреждены, между тем, для обоснования этого заявления фотографии, тем не менее, должны были прикрепить к делу. Орган экспертизы заверил, что выбросил световую ленту.
«В свое время фотожурналист зафиксировал повреждения, орган предварительного следствия заявляет, что не видел, подобных повреждений нет. Они всеми способами загоняют в тупик», - сказала Минасян.
Адвокат считает удивительным и то, что в 21 веке орган экспертизы работает не с цифровой, а с цветовой фотокамерой.