Մի քանի հնարավոր պատճառ՝ ինչու է կուտակայինի համար քիչ գումար փոխանցվել․ թերթ
Այս տարվա հունվար ամսին ՀՀ պետական բյուջեից պարտադիր կուտակային համակարգի հաշվեհամարին փոխանցվել է 674 միլիոն 144 հազար դրամ, գրում է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթը։
Թերթը նշում է, որ իրականում աշխատավարձից պարտադիր կուտակայինին փոխանցվում է 5 տոկոս, ևս 5 տոկոս վճարվում է պետբյուջեից։ Ամբողջ տարվա համար նախատեսված է փոխանցել 20.6 միլիարդ դրամ։ Նշանակում է, որ փոխանցվելիք միջին ամսական գումարը պետք է կազմի 1.7 միլիարդ դրամ, բայց այն եղել է 674 մլն դրամ։
«Առայժմ պարզ չէ, թե որն է նման «թերակատարման» պատճառը, կարող է լինել մի քանի տարբերակ։ Մեկն այն է, որ գործատուների մեծ մասը սպասում է ՍԴ վերջնական որոշմանը և չի պահել պարտադիր կուտակային վճարը։ Երկրորդն այն է, որ իրական աշխատավարձերի մասին տեղեկատվությանը կառավարությունը չի տիրապետում։ Երրորդ տարբերակն այն է, որ այս համակարգի ներդրումից հետո կտրուկ մեծացել է ստվերային աշխատողների թիվը՝ ի հաշիվ «սպիտակ» աշխատատեղերի», - նշում է թերթը։

Газета: О причинах, по которым в пенсионные фонды перевели недостаточно денег
В январе 2014 года из государственного бюджета Армении на счет обязательной пенсионной системы было переведено 674 млн. 144 тысячи драмов, пишет газета «Айкакан жаманак».
С зарплаты удерживаются 5%, другие 5% выплачиваются из госбюджета. За весь год предусматривается перевод 20.6 миллиардов драмов. Значит, средняя переводимая ежемесячно сумма должна составлять 17 млрд. драмов, но она составила 674 млн.
«Пока неясна причина подобного «недочета», может быть несколько вариантов. Во-первых, большинство работодателей ждут окончательного решения Конституционного суда, и они не удержали обязательные накопительные выплаты. Во-вторых, правительство не владеет информацией о реальных зарплатах. Третий вариант таков: после внедрения этой системы резко выросло число теневых сотрудников, за счет «белых» зарплат», - заключил автор.