Ադրբեջանական ՀԿ-ները պահանջում են ազատ արձակել կեղծ մեղադրանքով ձերբակալված գործընկերոջը
Մի շարք ադրբեջանական ՀԿ-ների ներկայացուցիչներ, հասարական գործիչներ, իրավապաշտպաններ տարածած հայտարարության մեջ դատապարտել են «Գրագետ քաղաքացի» ՀԿ-ի ղեկավար Հասան Հուսեյնլիի ձերբակալությունը՝ կոչ անելով ազատ արձակել նրան։
«Մենք` Ադրբեջանի քաղաքացիական հասարակությունը, խստորեն դատապարտում ենք մեր գործընկերոջ` «Գրագետ քաղաքացի» իրազեկման կենտրոնի ղեկավար Հասան Հուսեյնլիի` կեղծ մեղադրանքների հիման վրա ձերբակալությունը, և կոչ անում նրան անհապաղ ազատ արձակել: 57-ամյա պարոն Հուսեյնլին ձերբակալվել է մարտի 31-ին, ժամը 18:00-ի սահմաններում`որպես կասկածյալ խուլիգանության մեղադրանքով` մեկ այլ անձի, ենթադրաբար, դանակահարելու համար:
Աշխատելով Ադրբեջանի մեծությամբ երկրորդ քաղաքում` Գյանջայում, Հասան Հուսեյնլին Ադրբեջանի քաղաքացիական հասարակության ամենահայտնի ու ակտիվ անդամներից է երկրի արևմտյան հատվածում: Որպես 2004 թվականին հիմնադրված «Գրագետ քաղաքացի» իրազեկման կենտրոնի ղեկավար`Հուսեյնլին հայտնի է Ադրբեջանի արևմտյան հատվածում բաց հասարակության, մարդու իրավունքների և ժողովրդավարական գաղափարների խթանման, ինչպես նաև` երիտասարդների իրազեկման ծրագրեր իրականացնելու և արտերկրում ուսումնական ծրագրերին նրանց մասնակցությունն ապահովելու համար:
Վերջին տարիներին տեղի մարզպետն արշավ է սկսել «Գրագետ քաղաքացի» կենտրոնի և դրա տնօրեն Հասան Հուսեյնլիի դեմ: Ամբողջ Ադրբեջանում Հ/Կ-ներն իրենց գործունեության ընթացքում բազմաթիվ մարտահրավերների են հանդիպում` տեղի բնակչության հետ աշխատելիս, նույնիսկ փակ վայրերում համաժողովներ, սեմինարներ կամ վերապատրաստման դասընթացնր անցկացնելիս:
Մենք Հասան Հուսեյնլիի ձերբակալությունը համարում ենք նախագահական ընտրությունների շրջանում քաղաքացիական հասարակության դեմ կիրառված ճնշումների մաս: Այս հետապնդումները մեկնարկել են 2013 թվականի նոյեմբերին` Ադրբեջանի` ընտրությունների դիտարկման և ժողովրդավարության հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավար Անար Մամեդլիի դեմ կայացված իրավական ակտերով և Հ/Կ-ների մասին օրենքի խստացմամբ: Ակտիվիստներ Իլգար Մամմադովի և Թոֆիգ Յագուբլուի` քաղաքական դրդապատճառներ ունեցող դատապարտումը համապատասխանաբար 7 և 5 տարվա ազատազրկման այս հետապնդումների մեկ այլ ապացույց է:
Հ/Կ-ների ղեկավարների` կեղծ մեղադրանքներով ձերբակալություններն ու Հ/Կ-ների վերաբերյալ օրենքի անմարդկային խստացումները խախտում են Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 11-րդ հոդվածը (հավաքների և այլոց հետ միավորվելու ազատություն) և Ադրբեջանի ստանձնած պարտավորությունները Եվրոպայի խորհրդի առջև:
Այս ձերբակալությունը ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս հիմնարար իրավունքներն ու ազատությունները պաշտպանելու Ադրբեջանի դժկամությունը:
Մենք Ադրբեջանի կառավարությանը կոչ ենք անում ազատ արձակել մեր գործընկեր Հասան Հուսեյնլիին և կեղծ մեղադրանքների հիման վրա ձերբակալված կամ դատապարտված մյուս ակտիվիստներին, հարգել մարդու իրավունքների արժեքներն ու պատշաճ կերպով կատարել իր`մարդու իրավունքների վերաբերյալ միջազգային պարտավորությունները», - ասված է հայտարարության մեջ:

Azerbaijan NGOs Demand Release of Colleague Detained on Fabricated Charges
Several NGO representatives, politicians, analysts, and lawyers issued a statement on April 1 strongly condemning the detention of their colleague, head of the Intelligent Citizen Awareness Center Hasan Huseynli, on fabricated charges and calling for his immediate release.
According to the statement, Huseynli was detained on March 31 around 6 pm and accused of “hooliganism for allegedly stabbing another person.” The rest of the statement reads as follows:
“As the head of the Intelligent Citizen Enlightenment Center, established in 2004, Huseynli has been known for promotion of open society, human rights and democracy ideas in the western part of Azerbaijan and implementation of programs on enlightenment of the youth and their participation in study abroad programs. With support of donors such as USAID, Peace Corps,  Baku Education Information Center, Open Society Institute, European Commission, British Embassy, SILBA, ALDA, Visegrad, Robert Bosch Foundation and so on, the Intelligent Citizen Awareness Center has carried out more than 20 successful projects.
“The local governor has waged pressure campaign against the Intelligent Citizen Awareness Center and its director Hasan Huseynli in the recent years. Throughout Azerbaijan, NGOs increasingly face multiple challenges implementing their work, working with local people and even holding conferences, seminars or trainings in closed places.
“Despite such illegal bans, the Intelligent Citizen Awareness Center has served as a resource center for fellow NGOs from the capital and other regions of Azerbaijan, supporting implementation of their projects. That is why it has become the target of the local authorities.
“Huseynli's case bears striking similarity to that of journalists Ganimat Zahid and Serdar Alibayli, activist Yadigar Sadigov and bloggers Emin Milli and Adnan Hajizade who were arrested on false hooliganism charges.
“We consider Hasan Huseynli's detention to be part of a larger clampdown on civil society in the wake of presidential election. Thiscrackdown was kicked off in November 2013 with legal actions against Anar Mammadli, head of the Azerbaijani election watchdog Elections Monitoring and Democracy Studies Center, and excessive tightening of NGO legislation. The politically-motivated sentencing of two other activists, Ilgar Mammadov and Tofig Yagublu, to 7 and 5 years in jail, respectively, is yet another evidence of the crackdown.
“Detention of NGO leaders on false charges and the rise in persecutions following the draconian NGO amendments represent a violation of Article 11 of the European Convention on Human Rights (freedom of assembly and of association) and the obligations of Azerbaijan undertaken before the Council of Europe.
“Coming less than two months before Azerbaijan's assumes its first Chairmanship of the Council of Europe Committee of Ministers, this arrest once again demonstrates Azerbaijan's reluctance to protect fundamental rights and freedoms.
“We call on the Azerbaijani government to free our colleague Hasan Huseynli and the civil society activists detained or convicted on trumped-up charges, to respect human rights values and duly fulfill its international human rights obligations and commitments.”