Հայաստանն ընդունեց ապաստան խնդրած ադրբեջանցի ընտանիքին
Հայաստանից քաղաքական ապաստան խնդրած ադրբեջանցի ընտանիքի հայցը բավարարվել է: News.am-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ապրիլի 6-ին հայտնել է ՀՀ Միգրացիոն գործակալության պետ Գագիկ Եգանյանը:
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էր Հայաստանի ԱԱԾ-ն՝ հունվարի 29-ին Ադրբեջանի քաղաքացի, Բաքվի բնակիչ, 1976թ. ծնված Ջավիդ Օրուջևը` իր, կնոջ և երեք մանկահասակ երեխաների հետ, եկել էր հայ-վրացական «Բագրատաշեն» հսկիչ-անցագրային կետ և դիմել իշխանություններին՝ քաղաքական ապաստան տրամադրելու խնդրանքով: ԱԱԾ-ն հայտնել է, որ Օրուջևը ստիպված է եղել համագործակցել Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների հետ հայկական արմատներով կնոջ` Բաքվի բնակիչ, 1983թ. ծնված Ռոյա Միրզոևայի հետ ամուսնանալուց հետո։
Հայաստանի իշխանությունների որոշման համաձայն՝ ընտանիքը ճանաչվել է փախստական․ «Նրանց հայցը բավարարվել է, ճանաչել ենք փախստական և տրամադրել ենք ապաստան Հայաստանի Հանրապետությունում»,- հայտնել է Գագիկ Եգանյանը
Հայաստանի կողմից Ջավիդ Օրուջևի ընտանիքին քաղաքական ապաստան տրամադրելու վերաբերյալ ադրբեջանական կողմը դեռևս մեկնաբանություններ չի արել։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ ադրբեջանական APA գործակալությունը մանրամասներ էր ներկայացրել Հայաստանի սահմանը հատած ադրբեջանական ընտանիքի մասին։ 38-ամյա Ջավիդի մասին գործակալության թղթակցին պատմել է նրա մայրը՝ Միրվարի Օրուջևան։
Օրուջևի մայրը պատմել էր, որ Ջավիդը լարված հարաբերություններ ունի եղբոր հետ, որն աշխատում է որպես տեխնիկ Ադրբեջանի Հանրային հեռուստատեսությունում։ Օրուջևի հայրը ծնվել է Շուշիում՝ 1945 թվականին, աշխատել է որպես ուսուցիչ միջնակարգ դպրոցներում ու մահացել 2008 թվականին։
Մոր խոսքով՝ Ջավիդը ցանկանում էր հրաժարվել Ադրբեջանի քաղաքացիությունից ու Հայաստանի միջոցով երրորդ երկիր մեկնել ու այնտեղ քաղաքական ապաստան խնդրել։
Ջավիդն առաջին անգամ ամուսնացել է 2008 թվականին, սակայն մոտ մեկ տարի անց ամուսինները բաժանվեել են, երբ պարզվել է, որ կինն արդեն ամուսնացած էր։
«2009 թվականին Ջավիդը ինտերնետով ծանոթացավ Ռոյա Միրզոևայի հետ ու նրա հետ ընտանիք կազմեց։ Նրանք երեք երեխա ունեցան։ Միրզոևան նախկինում նույնպես ամուսնացած է եղել ու վերցրել է ամուսնու ազգանունը»,- պատմել է Ջավիդի մայրը։
Նրա խոսքով՝ Միրզոևայի հայրը ծագումով Շուշիից երգահան Ռաուֆ Ալիևն է, իսկ մայրը՝ Ալիևա Ալիա Դավուդովնան։ Ջավիդի զոքանչի հանգուցյալ հայրը՝ Դավուդ Միրզոյանը, արմատներով Ղարաբաղից էր, ազգությամբ՝ հայ, իսկ մայրը՝ լեհաստանցի հրեա։
Մայրը պատմել է, որ Ջավիդը նախկինում երեք տարի աշխատել է մասնավոր անվտանգության ծառայությունում, որից հետո որևէ տեղ չի աշխատել ու միշտ երազել է ապրել արտասահմանում։ 2001-2003 թթ-ին նա ապրել է Ռուսաստանում, այնուհետև՝ վերադարձել․ «2010 թվականին կնոջ ու մի երեխայի հետ կրկին մեկնեց Ռուսաստան, իսկ այնտեղից՝ Նորվեգիա։ 2013 թվականի սեպտեմբերին, սակայն, կրկին վերադարձավ Ադրբեջան։ Նորվեգիայի կառավարությունը նրանց մշտական բնակության իրավունք չտվեց։ Նա ասում էր, որ գործազրկության նպաստ էր ստանում։ Նորվեգիայում ևս երկու երեխա ունեցան։ Երեխաներին անվանել է իր փաստաբանի պատվին՝ Նորման Բրոյն ու Սամուել Բրոյն»։
«Նորվեգիայից վերադառնալուց հետո Ջավիդը մշտական բնակության իրավունք ստանալու համար բազմիցս դիմել է Ադրբեջանում Գերմանիայի ու Իսրայելի դեսպանություններ, սակայն համաձայնություն այդպես էլ չի ստացել»։
Միրվարի Օրուջևան ենթադրում է, որ Հայաստանի միջոցով երրորդ երկրում բնակության իրավունք ստանալու միտքը որդուն տվել են կամ դեսպանություններում, կամ Նորվեգիայի ծանոթները, որոնք իմացել են կնոջ հայկական արմատների մասին։

Armenia Grants Asylum to Azerbaijan Family that Norway Denied
An Azerbaijan family's request for political asylum in the Republic of Armenia (RA) has been granted, said head of the State Migration Service of the RA Ministry of Territorial Administration Gagik Yeganyan on April 6, as reported by News.am
As conveyed earlier by Armenia's National Security Service (NSS), on January 29, citizen of Azerbaijan, Baku resident Javid Orujev (born 1976) with his wife and three young children arrived at the Bagratashen checkpoint on the Armenian-Georgian border and appealed to the Armenian authorities with a request for political asylum. The NSS said that Orujev was forced to cooperate with Azerbaijan's special services after marrying a woman of Armenian descent, Baku resident Roya Mirzoeva (born 1983).
According to the decision of the Armenian authorities, the family was given refugee status. "Their claim was satisfied; we've recognized them as refugees and provided asylum in the Republic of Armenia," said Yeganyan.
The Azerbaijan side has not yet commented on Armenia's granting Javid Orujev and his family political asylum.
Earlier, Azerbaijani news agency APA reported some details about this Azerbaijan family who had crossed the border. Javid's mother, Mirvari Orujeva, told the news agency that her son had a strained relationship with his brother, who works as a technician with Azerbaijan's public television broadcaster. Orujev's father was born in Shushi in 1945, worked as a high school teacher, and died in 2008.
According to her, Javid wanted to renounce his Azerbaijani citizenship and go through Armenia to seek political asylum in a third country.
Javid got married for the first time in 2008, but the couple divorced after one year when it became known that his wife was already married. "In 2009, Javid met Roya Mirzoeva on the internet and started a family with her. They had three children. Mirzoeva was likewise married once before and took her husband's last name," said Javid's mother.
According to her, Mirzoeva's father is composer Rauf Aliyev from Shushi, and her mother, Aliyeva Alia Davudovnan. The late father of Javid's mother-in-law (Mirzoeva's grandfather) is Davud Mirzoyan, a native of Karabakh, an ethnic Armenian, while his wife (Mirzoeva's grandmother) was a Polish Jew.
Orujeva says that Javid worked for three years in a private security service, after which he was unemployed and always dreamt of living abroad. From 2001–2003, he lived in Russia, but then he returned. "In 2010, with his wife and child he again left for Russia, and from there, Norway. But in September 2013, he again returned to Azerbaijan. The government of Norway did not give them permanent residency. He said that he received unemployment benefits. In Norway, they had two other children, whom he named after his lawyer — Norman Bruijn and Samuel Bruijn."
"After returning from Norway, to obtain a permanent residence permit he repeatedly appealed to the German and Israel embassies in Azerbaijan, but they didn't grant it," said Javid's mother.
Mirvari Orujeva believes that the idea for getting a residence permit in a third country by going through Armenia was given to her son by either the embassies or friends in Norway, who knew about his wife's Armenian roots.