Հայաստանն ընդունեց ապաստան խնդրած ադրբեջանցի ընտանիքին
Հայաստանից քաղաքական ապաստան խնդրած ադրբեջանցի ընտանիքի հայցը բավարարվել է: News.am-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ապրիլի 6-ին հայտնել է ՀՀ Միգրացիոն գործակալության պետ Գագիկ Եգանյանը:
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էր Հայաստանի ԱԱԾ-ն՝ հունվարի 29-ին Ադրբեջանի քաղաքացի, Բաքվի բնակիչ, 1976թ. ծնված Ջավիդ Օրուջևը` իր, կնոջ և երեք մանկահասակ երեխաների հետ, եկել էր հայ-վրացական «Բագրատաշեն» հսկիչ-անցագրային կետ և դիմել իշխանություններին՝ քաղաքական ապաստան տրամադրելու խնդրանքով: ԱԱԾ-ն հայտնել է, որ Օրուջևը ստիպված է եղել համագործակցել Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների հետ հայկական արմատներով կնոջ` Բաքվի բնակիչ, 1983թ. ծնված Ռոյա Միրզոևայի հետ ամուսնանալուց հետո։
Հայաստանի իշխանությունների որոշման համաձայն՝ ընտանիքը ճանաչվել է փախստական․ «Նրանց հայցը բավարարվել է, ճանաչել ենք փախստական և տրամադրել ենք ապաստան Հայաստանի Հանրապետությունում»,- հայտնել է Գագիկ Եգանյանը
Հայաստանի կողմից Ջավիդ Օրուջևի ընտանիքին քաղաքական ապաստան տրամադրելու վերաբերյալ ադրբեջանական կողմը դեռևս մեկնաբանություններ չի արել։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ ադրբեջանական APA գործակալությունը մանրամասներ էր ներկայացրել Հայաստանի սահմանը հատած ադրբեջանական ընտանիքի մասին։ 38-ամյա Ջավիդի մասին գործակալության թղթակցին պատմել է նրա մայրը՝ Միրվարի Օրուջևան։
Օրուջևի մայրը պատմել էր, որ Ջավիդը լարված հարաբերություններ ունի եղբոր հետ, որն աշխատում է որպես տեխնիկ Ադրբեջանի Հանրային հեռուստատեսությունում։ Օրուջևի հայրը ծնվել է Շուշիում՝ 1945 թվականին, աշխատել է որպես ուսուցիչ միջնակարգ դպրոցներում ու մահացել 2008 թվականին։
Մոր խոսքով՝ Ջավիդը ցանկանում էր հրաժարվել Ադրբեջանի քաղաքացիությունից ու Հայաստանի միջոցով երրորդ երկիր մեկնել ու այնտեղ քաղաքական ապաստան խնդրել։
Ջավիդն առաջին անգամ ամուսնացել է 2008 թվականին, սակայն մոտ մեկ տարի անց ամուսինները բաժանվեել են, երբ պարզվել է, որ կինն արդեն ամուսնացած էր։
«2009 թվականին Ջավիդը ինտերնետով ծանոթացավ Ռոյա Միրզոևայի հետ ու նրա հետ ընտանիք կազմեց։ Նրանք երեք երեխա ունեցան։ Միրզոևան նախկինում նույնպես ամուսնացած է եղել ու վերցրել է ամուսնու ազգանունը»,- պատմել է Ջավիդի մայրը։
Նրա խոսքով՝ Միրզոևայի հայրը ծագումով Շուշիից երգահան Ռաուֆ Ալիևն է, իսկ մայրը՝ Ալիևա Ալիա Դավուդովնան։ Ջավիդի զոքանչի հանգուցյալ հայրը՝ Դավուդ Միրզոյանը, արմատներով Ղարաբաղից էր, ազգությամբ՝ հայ, իսկ մայրը՝ լեհաստանցի հրեա։
Մայրը պատմել է, որ Ջավիդը նախկինում երեք տարի աշխատել է մասնավոր անվտանգության ծառայությունում, որից հետո որևէ տեղ չի աշխատել ու միշտ երազել է ապրել արտասահմանում։ 2001-2003 թթ-ին նա ապրել է Ռուսաստանում, այնուհետև՝ վերադարձել․ «2010 թվականին կնոջ ու մի երեխայի հետ կրկին մեկնեց Ռուսաստան, իսկ այնտեղից՝ Նորվեգիա։ 2013 թվականի սեպտեմբերին, սակայն, կրկին վերադարձավ Ադրբեջան։ Նորվեգիայի կառավարությունը նրանց մշտական բնակության իրավունք չտվեց։ Նա ասում էր, որ գործազրկության նպաստ էր ստանում։ Նորվեգիայում ևս երկու երեխա ունեցան։ Երեխաներին անվանել է իր փաստաբանի պատվին՝ Նորման Բրոյն ու Սամուել Բրոյն»։
«Նորվեգիայից վերադառնալուց հետո Ջավիդը մշտական բնակության իրավունք ստանալու համար բազմիցս դիմել է Ադրբեջանում Գերմանիայի ու Իսրայելի դեսպանություններ, սակայն համաձայնություն այդպես էլ չի ստացել»։
Միրվարի Օրուջևան ենթադրում է, որ Հայաստանի միջոցով երրորդ երկրում բնակության իրավունք ստանալու միտքը որդուն տվել են կամ դեսպանություններում, կամ Նորվեգիայի ծանոթները, որոնք իմացել են կնոջ հայկական արմատների մասին։

Армения приняла семью из Баку, которой отказали в Норвегии
Армянская сторона удовлетворила иск семьи из Азербайджана, попросившей политическое убежище. Об этом, как передает news.am в воскресенье 6 апреля, сообщил начальник Государственной миграционной службы Армении Гагик Еганян.
Как сообщала Служба национальной безопасности Армении, 29 января гражданин Азербайджана, житель города Баку 37-летний Джавид Оруджев с женой и тремя малолетними детьми явился на контрольно-пропускной пункт «Баграташен» на грузино-армянской границе и обратился к властям Армении с просьбой о предоставлении политического убежища. Он, как сообщает СНБ, был вынужден сотрудничать со спецслужбами Азербайджана после женитьбы на женщине с армянскими корнями, 31-летней бакинке Ройе Мирзоевой.
По решению властей Армении семья признана беженцами, сообщил начальник Государственной миграционной службы Армении Гагик Еганян. «Их иск удовлетворен, семья признана беженцами, им предоставлено убежище в Армении», - сказал Еганян.
Комментариев представителей Азербайджана относительно информации о предоставлении убежища в Армении семье Джавида Оруджева пока не поступало.
Бакинское информагентство АПА ранее сообщало о некоторых обстоятельствах перехода границы Армении гражданином Азербайджана. Журналисту о 38-летнем Джавиде рассказала его мать Мирвари Оруджева, работающая замдиректором школы-интерната №11 в Баку.
Он рассказала, что у Джавида напряженные отношения с братом, который работает техником на Общественном телевидении. Отец Оруджева родился в Шуше в 1945 году, работал учителем в средних школах и умер в 2008 году.
В Армению, по словам матери, Джавид подался, чтобы отказаться от азербайджанского гражданства, через Армению попасть в третью страну и получить там убежище.
Джавид в первый раз женился в 2008 году, но примерно через год семья распалась, поскольку стало известно, что супруга уже была замужем. «В 2009 году Джавид познакомился по интернету с Роей Мирзоевой и создал с ней семью. От этого брака у них родились трое детей. Мирзоева тоже раньше была замужем и взяла фамилию мужа», – сказала мать Джавида.
По ее словам, отец Р.Мирзоевой композитор из Шуши Рауф Алиев, а мать – Алиева Алия Давудовна. Покойный отец тещи Джавида Давуд Мирзоян – уроженец Карабаха, по национальности был армянин. А ее мать была польской еврейкой.
Мать рассказывает, что Джавид раньше три года проработал в частной охранной службе, после чего ничем не зарабатывал и всегда мечтал жить заграницей. В 2001-2003 годах он жил в России, потом вернулся: «В 2010 году он с женой и одним ребенком снова поехал в Россию, а оттуда отправился в Норвегию на постоянное место жительства. Но в сентябре 2013 года вновь вернулся в Азербайджан. Норвежское правительство не дало ему разрешения на ПМЖ. Он говорил, что получал пособие по безработице. В Норвегии у него родилось еще два ребенка. Этих детей он назвал в честь своего адвоката Норман Бройн и Самуэль Бройн».
«Поехать в Норвегию посоветовал ему знакомый. Джавид после возвращения из Норвегии для получения разрешения на жительство неоднократно обращался в посольства Германии и Израиля в Азербайджане. Но они согласия не давали», – передает слова матери АПА.
М.Оруджева предполагает, что на мысль о возможности через Армению получить вид на жительство в третьей стране навели его либо в посольствах, либо знакомые в Норвегии, знавшие об армянских корнях его жены.