Արարատի մարզում 2 գյուղապետեր ուզում են վաղաժամ լքել պաշտոնները․ «ՀԺ»
Արարատի մարզի Դարբնիկ և Նիզամի գյուղական համայնքների ղեկավարներն իրենց լիազորությունները վաղաժամկետ դադարեցնելու խնդրանքով դիմել են ավագանիներին, գրում է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթը։ Նրանք երկուսն էլ մարտի 9-ին կայացած ՏԻՄ ընտրություններում պարտվել են և ցանկանում են իրենց լիազորությունները դադարեցնել օրենքով սահմանված ժամկետից էլ շուտ։
«ՀԺ»-ի հետ զրույցում Դարբնիկի գյուղապետարանի աշխատակազմի ղեկավար Ալիկ Հարությունյանն ասել է, որ գործող գյուղապետ Ազատ Խաչատրյանը, մարտի 9-ին պարտվելով իր կուսակից, հանրապետական Դավիթ Գզիրյանին, մինչև մայիսի 16-ը պաշտոնավարելու իրավունք ունի, պարզապես չի ցանկանում շարունակել աշխատանքը գյուղապետի պաշտոնում։
Նիզամիի ՀՀԿ-ական գյուղապետ Արտավազդ Դունոյանը մարտի 9-ին պարտվել է անկուսակցական Հարություն Կարապետյանին, ով, ի դեպ, ընտրվելուց հետո հանրապետական է դարձել։ 8 տարի Նիզամին ղեկավարած Դունոյանը թերթի հետ զրույցում ասել է, որ չնայած մինչև հունիսի 4-ը պաշտոնավարելու իրավունք ունի, ցանկանում է անասնապահության փոքրիկ բիզնեսով զբաղվել։
Դարբնիկի և Նիզամիի ավագանիները, ընդառաջելով գյուղապետերին, համապատասխան արձանագրություն են կազմել և փոխանցել մարզպետարաններ, վերջիններս էլ դրանք ներկայացրել են կառավարություն։ Կառավարության որոշումից է կախված՝ Դարբնիկի և Նիզամիի գյուղապետերը վաղաժամկետ կլքեն իրենց պաշտոնը, թե՝ ոչ։

2 Village Mayors in Ararat Marz Want to Relinquish their Posts: Newspaper
The heads of the rural communities of Darbnik and Nizami in Ararat marz (province) submitted appeals to the village councils requesting to end their term in office early, reports local daily Haykakan Zhamanak. Both men lost in the local elections on March 9 and want to relinquish their post before the deadline prescribed by law.
Speaking to the newspaper, Chief of Staff of Darbnik's village administration Alik Harutyunyan said that acting village mayor Azat Khachatryan, being defeated by Republican Party of Armenia candidate Davit Gziryan in the March 9 election, has the right to hold the position until May 16, but he simply doesn't want to.
Nizami's Republican Party of Armenia mayor Artavazd Dunoyan lost to Harutyun Karapetyan (no party affiliation), who, by the way, after his victory, became a Republican Party of Armenia member. Dunoyan, who governed the village for 8 years, told the newspaper that though he has the right to hold the position until June 4, he would rather put his efforts toward a small animal husbandry business.
The village councils of both Darbnik and Nizami, accepting the village mayors' requests, prepared the necessary protocols and submitted them to the regional councils, which, in turn, submitted them to the Armenian government. Whether the two men will be able to relinquish their posts early or not depends on the government's decision.