Բողոքողները կառավարության մոտ մուկ ու կատու էին բերել (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Այսօր՝ Կառավարության նիստի ընթացքում, ազատամարտիկ Սուսաննա Մարգարյանը շենքի մոտ մուկ և կատու է բերել՝ ակնարկելով նորանշանակ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանին, ով հայտնի է «մուկ» մականվամբ։ Մարգարյանը բացել է արկղը և կենդանիներին բաց թողել կառավարության շենքի բակում։
Բակում հավաքված ցուցարարները սկսել են սուլել ու ծափահարել՝ աղմուկից վախեցած կատուն կծկվել էր, իսկ մուկը շարժվել էր դեպի մուտքի աստիճանները, որտեղ ոստիկանները պատ էին կազմել։
«Գնում է նիստի», - ասել է ազատամարտիկը, իսկ հավաքվածները հավելել են՝ «ժողովրդից փախնող ամեն պաշտոնյայի էս օրն ենք գցելու»։
Մուկն ու կատուն մի քանի րոպե կառավարության շենքի բակում այս ու այն կողմ էին վազվզում, իսկ հավաքված բազմությունն ու լրագրողները հետաքրքրությամբ հետևում էին կենդանիներին։

Home / Armenia / Anti-Government Demonstrators Brought Live Cat and Mouse to Protest
Karabakh War veteran Susanna Margaryan today released a cat and mouse out of a box she brought to a demonstration outside the government building (where a regular cabinet meeting was taking place) as a reference to newly appointed Prime Minister Hovik Abrahamyan (who is known by the nickname "mouse").
Other demonstrators began to whistle and clap. Afraid of all the noise, the cat crouched down, while the mouse scurried toward the building steps, where police were blocking the entrance.
2muk
"He's going to a meeting," said the war veteran, while others added, "This is what we will do to every official who flees from the people."
For several minutes, the cat and mouse ran around outside the government building, and both demonstrators and journalists followed their moves with interest.