Կնոջը ծեծելու մեջ մեղադրվողի քույրը «անգիր արած», բայց հակասական ցուցմունք է տվել․ պաշտպան
Կնոջը 9 տարի շարունակ ծեծելու, հոգեբանական և ֆիզիկական ցավ պատճառելու մեջ մեղադրվող 33-ամյա Սարգիս Հակոբյանի քույրն այսօր դատարանում հակասական ցուցմունք է տվել։ Այս մասին Epress.am-ին հայտնել է ամբաստանյալի կնոջ՝ Հասմիկ Խաչատրյանի փաստաբան Տիգրան Մուրադյանը։ Նրա խոսքով՝ Սարգիս Հակոբյանի քույրը՝ Վիկտորիա Հակոբյանը, նախ հայտարարել է, որ Հասմիկը միշտ լավ վարքագիծ է դրսևորել, այնուհետև հակառակն է պնդել։
Փաստաբանի խոսքով՝ վկան, ըստ էության, ամբողջությամբ կրկնել է մյուս քրոջ՝ նախորդ նիստին տվախ ցուցմունքը, սակայն մեկ էական տարբերությամբ։ Նա պնդել է, որ եղբայրը ընդամենը մեկ անգամ է հարվածել կնոջը, և պատճառն այն էր, որ ցանկացել է Հասմիկի հեռախոսը նայել, իսկ Հասմիկը հեռախոսից ինչ-որ համար ջնջել է։ Մինչդեռ նախորդ նիստին մյուս քույրը պնդել էր, որ կնոջը հարվածելու պատճառն այն էր, որ նա ծեծել էր իրենց երեխային։ Վիկտորիա Հակոբյանը նաև խոստովանել է, որ Սարգիսը վեճերի ժամանակ միշտ ագրեսիվ վարքագիծ էր դրսևորում։ Ցուցմունքի մնացած մասը, պաշտպանի խոսքով, «անգիր արած» հայտարարություններ էին։
Այսօրվա նիստին վկայություն է տվել նաև Հակոբյանների բարեկամներից մեկը՝ Հայկազ Ղազարյանը, ում դատարան էին հրավիրել Հասմիկ Խաչատրյանի ցուցմունքի հիման վրա։ Հասմիկն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Ղազարյանն իրեն տեսել է ծեծված վիճակում, տարեց տղամարդը, սակայն, այսօր դատարանում պնդել է, որ վատ հիշողություն ունի և նման բան չի հիշում։
Պաշտպանի խոսքով՝ գործի համար որևէ էական նշանակություն չունեցող վկայություն է տվել նաև բախտագուշակ Վարսիկի հաճախորդներից մեկը, ով հաճախ էր իրենց տանը լինում (ամբաստանյալի մայրը Գավառում հայտնի բախտագուշակ Վարսիկն է)։ Կինը, սակայն, ասել է, որ մանրամասներ հայտնել չի կարող, քանի որ ընտանիքի հետ անձնական կապեր չունի։ Նա ընդունել է, որ Հասմիկին ճանաչում է որպես պարկեշտ վարքագծի տեր մարդ, սակայն կրկնել է պաշտպանական կողմի բոլոր վկաների պնդումը, թե, իբր, Հասմիկը ծեծում էր երեխաներին։
Սարգիս Հակոբյանի ընկերը՝ Արման Պողոսյանն էլ, պաշտպանի խսքով, փորձել է ամեն կերպ պաշտպանել ամբաստանյալին՝ պնդելով, թե ամուսինների մեջ խնդիր չի եղել։ Մևինույն ժամանակ նա հայտարարել է, որ ծեծի օրը՝ գիշերվա ժամը 12-ին, Սարգիսը զանգել է իրեն, և ինքը եկել էր՝ հաշտեցնելու ամուսիններին։ Սակայն որևէ լուրջ խնդիր չի եղել։ Հարցին, թե ինչու է ինքը գիշերը Երևանից Գավառ հասել, եթե լուրջ խնդիր չի եղել, վկան ըստ էության չի պատասխանել։
«Կանանց աջակցման կենտրոն» ՀԿ-ի ծրագրերի ղեկավար Հասմիկ Գևորգյանը Epress.am-ին պատմել է, որ դատական նիստից հետո ինչ-որ տղամարդ, ով ներկայացել է որպես «սոցիալական շարժման» ղեկավար, սկսել է հայհոյել իրենց ու գավառցիներին հորդորել է թույլ չտալ «գենդերներին» մասնակցել դատական նիստերին։ Նշենք, որ կանանց իրավունքներով զբաղվող կազմակերպությունները աջակցում են Հասմիկ Խաչատրյանին։

Sister of Man Accused of Beating His Wife Gives Contradictory Testimony: Lawyer
The sister of Sargis Hakobyan, 33, accused of beating his wife and causing psychological and physical pain for 9 years, gave a contradictory testimony in court today. This was conveyed to Epress.am by Tigran Muradyan, the attorney of the accused's wife, Hasmik Khachatryan. According to him, Hakobyan's sister, Victoria Hakobyan, first said that Hasmik has always behaved properly then claimed otherwise.
According to the lawyer, the witness basically completely repeated the other sister's testimony, which was given at a previous hearing — but with one significant difference. Victoria Hakobyan claimed that her brother hit his wife only once and the reason is that he wanted to see Hasmik's phone and Hasmik erased a number from her phone. Meanwhile, at the last court hearing, the other sister, Varduhi Hakobyan, had said the reason Sargis hit his wife is because she beat their child. Victoria Hakobyan (today's witness) also confessed that Sargis always becomes aggressive during quarrels. The rest of the testimony, the lawyer called "memorized" statements.
Also testifying in court today was one of Hakobyan's relatives, Haykaz Ghazaryan, who was called to court on the basis of Hasmik Khachatryan's testimony. Hasmik had said earlier that Ghazaryan had seen her battered. The elderly man, however, claimed in court today that he has a poor memory and doesn't remember such a thing.
According to the lawyer, one of the clients of fortuneteller Varsik (who is the accused's mother), who was often in their house, gave a testimony that had no significant meaning for the case. The woman, however, said she can't provide details, since she doesn't have personal ties with the family. She admitted that she knows Hasmik to be a decent person but repeated the claim made by all of the defense's witnesses — that Hasmik beat the children.
Sargis Hakobyan's friend Arman Poghosyan, according to the lawyer, tried in every way to defend the accused, claiming there were no problems among the couple. At the same time, he said that on midnight on the day of the beating Sargis called him, and he came to reconcile the spouses. But there was no serious problem, he said. Asked why he came to Gavar from Yerevan in the middle of the night if "it was nothing serious," the witness basically couldn't respond.
Women's Support Center NGO Programs Manager Hasmik Gevorgyan told Epress.am that after the court hearing, an man who identified himself as the leader of a "social movement" began to curse at them and urged Gavar natives not to allow the "genders" (a frequent and recent misconception in Armenian society; a pejorative word synonymous with "homosexuality") to participate in the court sessions. Note, local women's rights organizations attend the court sessions and support Hasmik Khachatryan.