Կնոջը ծեծելու մեջ մեղադրվողի քույրը «անգիր արած», բայց հակասական ցուցմունք է տվել․ պաշտպան
Կնոջը 9 տարի շարունակ ծեծելու, հոգեբանական և ֆիզիկական ցավ պատճառելու մեջ մեղադրվող 33-ամյա Սարգիս Հակոբյանի քույրն այսօր դատարանում հակասական ցուցմունք է տվել։ Այս մասին Epress.am-ին հայտնել է ամբաստանյալի կնոջ՝ Հասմիկ Խաչատրյանի փաստաբան Տիգրան Մուրադյանը։ Նրա խոսքով՝ Սարգիս Հակոբյանի քույրը՝ Վիկտորիա Հակոբյանը, նախ հայտարարել է, որ Հասմիկը միշտ լավ վարքագիծ է դրսևորել, այնուհետև հակառակն է պնդել։
Փաստաբանի խոսքով՝ վկան, ըստ էության, ամբողջությամբ կրկնել է մյուս քրոջ՝ նախորդ նիստին տվախ ցուցմունքը, սակայն մեկ էական տարբերությամբ։ Նա պնդել է, որ եղբայրը ընդամենը մեկ անգամ է հարվածել կնոջը, և պատճառն այն էր, որ ցանկացել է Հասմիկի հեռախոսը նայել, իսկ Հասմիկը հեռախոսից ինչ-որ համար ջնջել է։ Մինչդեռ նախորդ նիստին մյուս քույրը պնդել էր, որ կնոջը հարվածելու պատճառն այն էր, որ նա ծեծել էր իրենց երեխային։ Վիկտորիա Հակոբյանը նաև խոստովանել է, որ Սարգիսը վեճերի ժամանակ միշտ ագրեսիվ վարքագիծ էր դրսևորում։ Ցուցմունքի մնացած մասը, պաշտպանի խոսքով, «անգիր արած» հայտարարություններ էին։
Այսօրվա նիստին վկայություն է տվել նաև Հակոբյանների բարեկամներից մեկը՝ Հայկազ Ղազարյանը, ում դատարան էին հրավիրել Հասմիկ Խաչատրյանի ցուցմունքի հիման վրա։ Հասմիկն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Ղազարյանն իրեն տեսել է ծեծված վիճակում, տարեց տղամարդը, սակայն, այսօր դատարանում պնդել է, որ վատ հիշողություն ունի և նման բան չի հիշում։
Պաշտպանի խոսքով՝ գործի համար որևէ էական նշանակություն չունեցող վկայություն է տվել նաև բախտագուշակ Վարսիկի հաճախորդներից մեկը, ով հաճախ էր իրենց տանը լինում (ամբաստանյալի մայրը Գավառում հայտնի բախտագուշակ Վարսիկն է)։ Կինը, սակայն, ասել է, որ մանրամասներ հայտնել չի կարող, քանի որ ընտանիքի հետ անձնական կապեր չունի։ Նա ընդունել է, որ Հասմիկին ճանաչում է որպես պարկեշտ վարքագծի տեր մարդ, սակայն կրկնել է պաշտպանական կողմի բոլոր վկաների պնդումը, թե, իբր, Հասմիկը ծեծում էր երեխաներին։
Սարգիս Հակոբյանի ընկերը՝ Արման Պողոսյանն էլ, պաշտպանի խսքով, փորձել է ամեն կերպ պաշտպանել ամբաստանյալին՝ պնդելով, թե ամուսինների մեջ խնդիր չի եղել։ Մևինույն ժամանակ նա հայտարարել է, որ ծեծի օրը՝ գիշերվա ժամը 12-ին, Սարգիսը զանգել է իրեն, և ինքը եկել էր՝ հաշտեցնելու ամուսիններին։ Սակայն որևէ լուրջ խնդիր չի եղել։ Հարցին, թե ինչու է ինքը գիշերը Երևանից Գավառ հասել, եթե լուրջ խնդիր չի եղել, վկան ըստ էության չի պատասխանել։
«Կանանց աջակցման կենտրոն» ՀԿ-ի ծրագրերի ղեկավար Հասմիկ Գևորգյանը Epress.am-ին պատմել է, որ դատական նիստից հետո ինչ-որ տղամարդ, ով ներկայացել է որպես «սոցիալական շարժման» ղեկավար, սկսել է հայհոյել իրենց ու գավառցիներին հորդորել է թույլ չտալ «գենդերներին» մասնակցել դատական նիստերին։ Նշենք, որ կանանց իրավունքներով զբաղվող կազմակերպությունները աջակցում են Հասմիկ Խաչատրյանին։

Суд в Армении: Сестра обвиняемого в избиении жены Акопяна дает противоречивые показания
Сестра обвиняемого в избиении жены на протяжении 9 лет, причинении психологической и физической боли 33-летнего Саргиса Акопяна дала противоречивые показания в суде. Как Epress.am сообщил адвокат жены обвиняемого (Асмик Хачатрян) Тигран Мурадян, сначала Виктория Акопян заявила, что Асмик всегда вела себя подобающим образом, затем стала утверждать обратное.
По словам адвоката, свидетель, по сути, полностью повторил показания, данные на предыдущем судебном заседании, однако с одним существенным отличием. Акопян заявила, что ее брат ударил жену только раз по той причине, что хотел заглянуть в телефон Асмик, которая, однако, удалила какой-то номер из телефонной книжки. Между тем, в прошлый раз она сказала, что Саргис ударил жену, так как она избила ребенка. Виктория Акопян признала, что во время ссор Саргис всегда проявлял агрессию.
Остальную часть показаний адвокат назвал «выученными наизусть заявлениями».
Показания дал и родственник Акопянов Айказ Газарян, приглашенный в суд на основании показаний пострадавшей. Ранее Асмик Хачатрян заявила, что Газарян видел ее избитой. Однако сегодня пожилой человек сказал, что у него проблемы с памятью, и этого он не помнит.
По словам адвоката, одна из посетительниц гадалки Варсик, частая гостья Акопянов, также дала показания, не представляющие значительного интереса для дела . Женщина, однако, сказала, что не может сообщить подробности, так как не имеет личной связи с семьей. Она сказала, что Асмик человек приличный, однако повторила показания всех свидетелей стороны защиты о том, что женщина била детей.
Друг Саргиса Акопяна Арман Погосян, по словам адвоката, всячески пытался защитить обвиняемого. У супругов, сказал мужчина, не было проблем. В то же время он заявил, что в полночь того дня, когда была избита Асмик, Саргис позвонил ему, он пришел, чтобы помирить супругов. Но никакой серьезной проблемы между ними не было. На вопрос, почему в таком случае он отправился ночью из Еревана в Гавар, свидетель не смог ответить по существу.
Руководитель программ общественной организации «Центр содействия женщинам» Асмик Геворгян рассказала Epress.am, что после заседания неизвестный мужчина, представившийся руководителем «социального движения», стал ругаться в их адрес и призвал гаварцев не позволять «гендерам» принимать участие в судебных заседаниях (понятие «гендер» в обществе часто используется в качестве бранного слова или синонима «гомосексуализма»). Напомним, что Асмик Хачатрян поддерживают организации, занимающиеся правами женщин.