ԱԺ-ի դիմաց պահանջեցին չընդունել Սևանի մասին օրենքը (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Այսօր Ազգային ժողովի շենքի դիմաց «SOS Սևան» նախաձեռնությունն ակցիա է անցկացրել՝ կոչ անելով ԱԺ պատգամավորներին դեմ քվեարկել Սևանի մասին Կառավարության որոշմանը: Որոշումով, որն այսօր քննարկվելու է ԱԺ-ում, նախատեսվում է 40%-ով ավելացնել Սևանից ջրի բաց թողնման ծավալները։
Ակցիային մասնակցում էին ինչպես բնապահպաններ, այնպես էլ ազդակիր համայնքների բնակիչներ: Մարտունու բնակիչ Անահիտ Գևորգյանը Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է, որ ողջ համայնքն է դեմ Սևանա լճի մասին որոշմանը:
Բնակիչները նշել են, որ իրենց ձայնը բարձրացրել են նաև հանրային լսումների ժամանակ, սակայն իրենց կարծիքը հաշվի չեն առել:
«Ոչ մի ցանքատարածություն չի ավելացվել, էդ ինչպե՞ս պատահեց, որ հիմա ջուրը ոռոգման համար չի հերիքում: Պարզ է բոլորիս, որ ջրի բաց թողումն արվում է Արարատի մարզի ձնկաբուծարանները պահելու համար», - Epress.am-ին ասել է Գևորգյանը:
Ըստ նրա՝ վտանգավոր է նաև կառավարության մյուս որոշումը, որով նախատեսվում է Սևանա լճում ցանցավանդակային եղանակով տարեկան 50 հազար տոննա ձկան աճեցում արհեստական կերի հաշվին։
«Այդ հորմոնները կլցնեն լիճը, ու կփոխվի ողջ Սևանի ձկան որակը, ջրի որակը», - ասել է Անահիտ Գևորգյանը:
Ակցիայի մասնակից, բնապահպան, «Էկոլուր» տեղեկատվական ՀԿ-ի նախագահ Ինգա Զառաֆյանը կարևոր է համարել այն, որ ձկան աճեցման մասին որոշումը ևս ԱԺ բերվի։ Դա մինչ այժմ չի արվել, և պատգամավորների քվեարկությանն է դրվում միայն ջրի բաց թողնման ծավալների մեծացման որոշումը:
Զառաֆյանի խոսքով՝ մեծագույն վտանգն այն է, որ 5 տարի շարունակ նման մեծ ծավալների ջրի բաց թողնման դեպքում լիճն այլևս չի կարող վերականգնվել:

Армянских депутатов призвали не голосовать за закон об отпускаемых из Севана водах
В понедельник, 28 апреля, инициатива «SOS Севан» провела акцию протеста перед зданием Национального Собрания. Демонстранты призвали армянских депутатов проголосовать против решения правительства по Севану. Правительство предусматривает увеличение годовых запасов отпускаемых из озера Севан вод на 40%.
В акции участвовали как экологи, так и жители общин неподалеку от озера. По словам граждан, они выступали и в ходе общественных слушаний, однако их мнение не было учтено.
«Количество посевных полей не увеличилось, как так случилось, что теперь оросительной воды не хватает? Всем ясно, что отпускание поды происходит для содержания рыбных хозяйств Араратской области», - в беседе с Epress.am заявила уроженка Мартуни Анаит Геворгян.
По ее мнению, угрозу представляет и другое решение правительства, которым предусматривается выращивание за счет искусственного корма 50 тысяч тонн рыбы в сетевых запрудах. «Зальют эти гормоны в озеро, и качество рыбы, воды изменится».
Эколог Инга Зарафян считает важным, чтобы решение о разведении рыбы также было внесено в повестку парламента. Этого до сих пор не сделали, и на голосование поставлен только вопрос увеличения объемов отпускаемых вод.
Большая опасность, по ее мнению, заключается в том, что в случае таких объемов отпуска воды на протяжении 5 лет озеро больше не сможет восстановиться.