«Վնաս տամ, նոր նստեմ». Տղամարդը հրկիզել է տունը, կինն ու երեխաները փողոցում են
Ընտանեկան բռնության ենթարկված Սիրանույշ Աղաբեկյանը չի ստանում որևէ աջակցություն ոստիկանության և դատարանների կողմից: Այս մասին Աղաբեկյանը հայտնել է այսօր «Մեդիա կենտրոնում» տեղի ունեցած ասուլիսին: Կինը պատմել է, որ իր ամուսինը՝ Լևոն Աղաբեկյանը, ալկոհոլի ազդեցության տակ իրեն բազմիցս ծեծել է, սակայն ինքը որոշել է ոստիկանություն դիմել անցյալ տարի, երբ ամուսինն իրեն դանակահարել է: Կնոջ խոսքով՝ սա դանահակարության առաջին դեպքը չէր, բայց քանի որ մարմնական վնասվածքն անհամեմատ ծանր էր, նա դիմել է դատարան:
Դատարանի դահլիճում Աղաբեկյանների որդին մորը հրապարակավ խնդրել է ներել հորը: Արդյունքում՝ բռնարար ամուսինը դատարանից ազատ է արձակվել։
«Ես ներեցի միայն այն պայմանով, որ նա մեր տնից ու առհասարակ Վանաձորից հեռու ապրի» - ասել է կինը՝ նշելով, որ դրանից հետո, սակայն, բռնության դեպքերը չեն դադարել:
Տուժողի պաշտպան Տիգրան Մուրադյանն այսօր ասուլիսին ասել է, որ ընտանեկան բռնությունը պետք է դիտվի որպես հանրային մեղադրանքի գործ, ուստի մեղադրյալը պետք է դատապարտվի անգամ այն դեպքում, եթե բողոքը հետ է վերցվում: Այս հիմնավորմամբ՝ կողմը դիմել է վերաքննիչ դատարան: Սիրանույշ Աղաբեկյանը շարունակել է ամուսնու դեմ դատական պայքարը, քանի որ նա շարունակել է իր բռնարար պահվածքը:
«Ասում էր իր հարազատներին, թե՝ նստելը նստել է, մի վնաս պետք է տամ երեքին, նոր նստեմ: Նկատի ուներ ինձ, որդուս ու աղջկաս»,- պատմել է Սիրանույշ Աղաբեկյանը՝ հավելելով, որ ամուսինն իր խոստումը կատարել է՝ այս տարվա հունվարին հրկիզելով իրենց տունը։
Քրեական գործի հարուցումը մերժվել է այն պատճառաբանությամբ, որ Լևոն Աղաբեկյանը վառել է իր սեփական գույքը:
«Դատարանը հաշվի չի առել, որ այդ տան համասեփականատեր են հանդիսանում ևս երեք հոգի»,- ասել է փաստաբան Մուրադյանը:
Սիրանույշ Աղաբեկյանի խոսքով՝ այժմ փաստացի ինքը և երեխաները մնացել են փողոցում, ստիպված ապրում են բարեկամների տանը, չեն ստանում որևէ փոխհատուցում և գտնվում են նոր հարձակումների սպառնալիքի տակ:

Man Accused of Domestic Violence Sets Fire to the House, Leaving Wife and 2 Children Homeless
Domestic violence victim Siranush Aghabekyan receives no support from the police or the courts, she said at a press conference at the Media Center in central Yerevan today. Siranush said that her husband, Levon Aghabekyan, under the influence of alcohol repeatedly beat her, though she decided to go to the police only last year when her husband stabbed her. According to Siranush, this was not the first time her husband stabbed her, but since the injury this time was much more severe she decided to take the matter to court.
In the courtroom, the couple's son publicly asked his mother to forgive his father. As a result, the man was released by the court.
"I forgave only on the condition that he lives far away from our home and Vanadzor," said Siranush, remarking that the incidents of violence, however, did not stop after that.
Siranush's lawyer, Tigran Muradyan, at the press conference today said that domestic violence should be treated as a matter of public prosecution, so the defendant should be convicted even if the complaint is withdrawn. With this rationale, Siranush and her lawyer took the case to the Court of Appeal. Siranush continued the court case against her husband, since he continued his violent behavior.
"He told his relatives, ok to sit , I have to cause some harm to the children first and then sit . He meant me, my son and daughter," said Siranush, adding that her husband fulfilled his promise — by setting fire to their home in January this year.
Criminal proceedings were dismissed on the grounds that Levon Aghabekyan set fire to his own property.
"The court did not take into account that three more people are co-owners of the house," said the attorney, Muradyan.
According to Siranush Aghabekyan, she and her children are now left on the street, forced to live in their relatives' home. Furthermore, they receive no compensation and are under threat of new attacks.