Ակտիվիստը ոստիկանի հարվածից մեքենայում ուշագնաց է եղել, պատմել է ընկերը
Մաշտոցի պուրակից Կենտրոնի ոստիկանության բաժին բերման ենթարկվելիս ակտիվիստ Դվին Իսանյանսը (լուսանկարում) ոստիկանական մեքենայում ուշագնաց է եղել ոստիկանի հարվածներից։ Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում պատմել է բերման ենթարկված ակտիվիստ Գևորգ Սաֆարյանը։
Նա ասել է, որ իրեն, Իսանյանսին, Անի Խաչատրյանին քաշքշելով ու հայհոյելով նստեցրել են մեքենան, իսկ բաժին տանելու ամբողջ ճանապարհին հայհոյել ու հարվածել են իրեն ու Դվինին։
«Չտեսա՝ ոստիկանը կոնկրետ որ հատվածին հասցրեց հարվածը, բայց Դվինը ուշագնաց եղավ ու մի քանի րոպե նույն ոստիկանն էլ նրան ուշքի էր բերում, հարցնում էր՝ «հը, հիմա լա՞վ ես»։ Հիմա բաժնում ենք ու, ամենայն հավանականությամբ, վարչական տուգանք կնշանակեն», - ասել է Սաֆարյանը։
Նշենք, որ Մաշտոցի պուրակի անվանափոխության դեմ բողոքող քաղաքացիական ակտիվիստները բողոքի ակցիա են անցկացրել պուրակում՝ կոչ անելով Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդին, արտակարգ և լիազոր դեսպան Անրի Ռենոյին չմասնակցել պուրակի անվանափոխմանը նվիրված, իրենց խոսքով, խայտառակ միջոցառմանը։ Պուրակը այսուհետ անվանվելու է ի պատիվ Ֆրանսիայի ազգային հերոս Միսակ Մանուշյանի։
Ակտիվիստները, սակայն, նշել են, որ պահպանելու են այգին, քանի որ այն համարվում է ժողովրդական արժեքների, խոսքի արտահայտման, համերաշխության սիմվոլը, ու դրանք վերացնել չի կարելի։
Ակտիվիստները վանկարկել են «Այգին մերն ա», «Քաղաքապետ չկա», «Նախագահը մեռել ա», ինչից հետո ոստիկանները քաղաքացիական հագուստով երիտասարդների հետ պատ են կազմել ու օղակման մեջ առել ակտիվիստներին։
Ակտիվիստները կոչ են արել ոստիկաններին չմասնակցել սադրանքների, իսկ սադրիչներին հորդորել են հագնել ոստիկանական համազգեստը և չխոչընդոտել իրենց ազատ տեղաշարժը։
«Ձեր տերը, ձեր պապան՝ էդ Սերժիկը, խայտառակում ա սաղ աշխարհով, էդ մարդը տեղյակ ա էս ամեն ինչից (նկատի է ունեցել Օլանդին - խմբ․), դուք խայտառակում եք ձեր տիրոջը, էդքան հավատարիմ չի կարելի լինել, արժանապատվություն ու ինքնասիրություն ա պետք ունենալ», - դիմելով ոստիկաններին՝ ասել էր ակտիվիստ Աննա Շահնազարյանը։
Ավելի ուշ քաշքշուկ էր սկսվել ոստիկանների ու ակտիվիստների միջև, ինչից հետո ակտիվիստները բերման են ենթարկվել։

«Президент умер!». Армянский активист потерял сознание в полицейском авто
При задержании, произведенном в ереванском парке Маштоца, активист Двин Исанянс (на фото) потерял сознание в полицейском авто от ударов, нанесенных стражем правопорядка. Об этом Epress.am рассказал другой задержанный активист – Геворг Сафарян.
Он сообщил, что его, Исанянса и Ани Хачатрян, обругав, силой затащили в автомобиль, а уже на всем пути в отделение его и Двина били, матерясь в их адрес.
«Я не заметил, куда именно нанес удар полицейский, но Двин потерял сознание и тот же полицейский в течение пары минут приводил его в чувства, спрашивал «ну, что, теперь лучше?». Сейчас мы в отделении и, по всей вероятности, на нас наложат административный штраф», - сказал Сафарян.
Противники переименования парка Маштоца организовали акцию протеста, призывая президента Франции Франсуа Олланда и посла Анри Рено не участвовать в «позорной церемонии» переименования парка.
В заявлении активистов отмечалось, что они встанут на защиту парка, так как он считается символом демократических ценностей, свободы слова и солидарности, который нельзя уничтожать.
Активисты скандировали «Парк наш!», «Мэра нет!», «Президент умер!», после чего полицейские вместе с молодыми людьми в гражданской одежде выстроили живую стену и взяли активистов в кольцо.
Демонстранты призвали стражей правопорядка не организовывать провокаций, а провокаторов – надеть полицейскую униформу и не препятствовать их свободному передвижению.
«Ваш хозяин, ваш папа Сержик позорит на весь мир, этот человек в курсе всего происходящего , вы позорите своего хозяина, нельзя быть такими верными, нужно иметь достоинство и самолюбие», - обращаясь к полицейским, сказала активистка Анна Шахназярян.
Позже началась потасовка между демонстрантами и полицейскими, после которой состоялось задержание активистов.