Ակտիվիստը ոստիկանի հարվածից մեքենայում ուշագնաց է եղել, պատմել է ընկերը
Մաշտոցի պուրակից Կենտրոնի ոստիկանության բաժին բերման ենթարկվելիս ակտիվիստ Դվին Իսանյանսը (լուսանկարում) ոստիկանական մեքենայում ուշագնաց է եղել ոստիկանի հարվածներից։ Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում պատմել է բերման ենթարկված ակտիվիստ Գևորգ Սաֆարյանը։
Նա ասել է, որ իրեն, Իսանյանսին, Անի Խաչատրյանին քաշքշելով ու հայհոյելով նստեցրել են մեքենան, իսկ բաժին տանելու ամբողջ ճանապարհին հայհոյել ու հարվածել են իրեն ու Դվինին։
«Չտեսա՝ ոստիկանը կոնկրետ որ հատվածին հասցրեց հարվածը, բայց Դվինը ուշագնաց եղավ ու մի քանի րոպե նույն ոստիկանն էլ նրան ուշքի էր բերում, հարցնում էր՝ «հը, հիմա լա՞վ ես»։ Հիմա բաժնում ենք ու, ամենայն հավանականությամբ, վարչական տուգանք կնշանակեն», - ասել է Սաֆարյանը։
Նշենք, որ Մաշտոցի պուրակի անվանափոխության դեմ բողոքող քաղաքացիական ակտիվիստները բողոքի ակցիա են անցկացրել պուրակում՝ կոչ անելով Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդին, արտակարգ և լիազոր դեսպան Անրի Ռենոյին չմասնակցել պուրակի անվանափոխմանը նվիրված, իրենց խոսքով, խայտառակ միջոցառմանը։ Պուրակը այսուհետ անվանվելու է ի պատիվ Ֆրանսիայի ազգային հերոս Միսակ Մանուշյանի։
Ակտիվիստները, սակայն, նշել են, որ պահպանելու են այգին, քանի որ այն համարվում է ժողովրդական արժեքների, խոսքի արտահայտման, համերաշխության սիմվոլը, ու դրանք վերացնել չի կարելի։
Ակտիվիստները վանկարկել են «Այգին մերն ա», «Քաղաքապետ չկա», «Նախագահը մեռել ա», ինչից հետո ոստիկանները քաղաքացիական հագուստով երիտասարդների հետ պատ են կազմել ու օղակման մեջ առել ակտիվիստներին։
Ակտիվիստները կոչ են արել ոստիկաններին չմասնակցել սադրանքների, իսկ սադրիչներին հորդորել են հագնել ոստիկանական համազգեստը և չխոչընդոտել իրենց ազատ տեղաշարժը։
«Ձեր տերը, ձեր պապան՝ էդ Սերժիկը, խայտառակում ա սաղ աշխարհով, էդ մարդը տեղյակ ա էս ամեն ինչից (նկատի է ունեցել Օլանդին - խմբ․), դուք խայտառակում եք ձեր տիրոջը, էդքան հավատարիմ չի կարելի լինել, արժանապատվություն ու ինքնասիրություն ա պետք ունենալ», - դիմելով ոստիկաններին՝ ասել էր ակտիվիստ Աննա Շահնազարյանը։
Ավելի ուշ քաշքշուկ էր սկսվել ոստիկանների ու ակտիվիստների միջև, ինչից հետո ակտիվիստները բերման են ենթարկվել։

While being detained by police earlier today, Mashtots Park activist Dvin Isanyans (pictured) lost consciousness in a police car from blows inflicted by a police officer. This news was conveyed to Epress.am by Gevorg Safaryan, who also was detained today.
Safaryan said police officers dragged him, Isanyans, and Ani Khachatryan to the police vehicle, and the all the way to the station, they swore at and attacked them.
"I didn't see specifically where the police officer struck him, but Dvin lost consciousness and for a few minutes the same officer was trying to revive him. He was asking, 'What, better now?' We're now at the station and most likely they'll slap us with an administrative fine," he said.
Recall, civil society activists had gathered at Mashtots Park since early this morning to protest the renaming of the park. They issued an open letter to visiting French President François Hollande and French Ambassador to Armenia Henri Reynaud, urging them not to participate in the ceremony.
Activists said they consider "the renaming, re- appropriation and co-optation of this public space with such important significance" to be unacceptable. Mashtots Park, they said, is a symbol of "the Armenian citizenry’s campaign to protect its constitutional rights, and as a platform for the freedom of expression and thought in Armenia."
Activists at the park were chanting "The park is ours!", "There is no mayor!" and "The president is dead!", after which plainclothes officers formed a human chain around the activists.
The demonstrators called upon law enforcement officers not to organization provocations and urged provocateurs to wear police uniforms and not block their freedom of movement.
"Your boss, your dad, that [Armenian President] Serzhik [Sargsyan] disgraces [Armenia] to the whole world. That man [French President François Hollande] is aware of all this. You are a disgrace to your master. It's not right to be so loyal — you have to have dignity and self-respect," said activist Anna Shahnazaryan, addressing the police.