Նախկին գյուղի բնակիչները պահանջում են իրենց անջատել Գավառից (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Գավառ քաղաքից անջատվելու ու կրկին գյուղի կարգավիճակ ստանալու պահանջով այսօր կառավարության շենքի մոտ բողոքի ակցիա անցկացնող հացառատցիները գրավոր դիմում են հանձնել գործադիր մարմնին՝ վստահեցնելով, որ առանձնանալու դեպքում կսկսեն մարդավայել ապրել։ Epress.am-ի հետ զրույցում հացառատցիները ներկայացրել են խնդիրը՝ նշելով, թե այն մի քանի տարվա պատմություն ունի։
Նորիկ Գևորգյանը պատմել է, որ 1961 թվականին հանրապետական ենթակայության քաղաք դարձնելու նպատակով իրենց գյուղը միացրել են նախկին Կամոյին՝ այժմյան Գավառին, սակայն մինչ օրս իրենց համայնքում որևէ առաջընթաց չի գրանցվել։
«Մենք ուզում ենք մեր գլխի ճարը տենանք՝ ոչ ամբուլատորիա ունենք, ոչ մանկապարտեզ, ոչ խմելու ջուր։ Սևանը մեզնից ա գնում, ուրիշներին ա ջուր տալիս, բայց մենք 2-3 ժամ ջուր ունենք օրվա մեջ՝ ֆրանսիացիք առել, եկել, նստել են էդ ջրի վրա։ Հարցերը շատ են, հիմա նայում ենք կողքի գյուղերին, առաջ էնքան հետամնաց էին, հիմա փայլում են լույսերի մեջ՝ ջուրը կա, մանկապարտեզներ ու հանգստանալու վայրեր կան, ծերերն ու երիտասարդները զբաղմունքի տեղ ունեն, ճանապարհները նորոգված են, իսկ մեր քաղաքապետը ոչ մի բան չի անում», - նշել է մեր զրուցակիցը։
Նրա խոսքով՝ 12 հազար բնակիչ ունեցող նախկին Հացառատում բոլորն են կողմ որոշմանը։
«Այս պահին 400-500 հոգով եկել ենք բողոքելու, ու կարող է թվալ, թե մեր շահերից ելնելով ենք նման բան առաջարկում, բայց ամբողջ գյուղը կանգնած է։ Ինչքան հավատացինք քաղաքապետին, թե լավ կլինի, կփոխվի, մեզ հաշվի կառնեն, էն էլ տեսանք, որ ամեն ինչ ավելի է վատանում։ Մենք համարվում ենք քաղաքի ապրողներ, զրկված ենք ամեն ինչից, բայց քաղաքի բնակիչները ունեն մի շարք արտոնություններ, որոնցից օգտվել մենք չենք կարող», - ասել է Գևորգյանը։
Վերջինս նաև շեշտել է, որ պահանջից կհրաժարվեն միայն այն դեպքում, երբ քաղաքապետը բարելավի իրենց վիճակը ու կապրեն հավասար իրավունքներով, ինչպես գավառցիները։

Жители бывшего села в Армении требуют отделить их от города Гавар
Жители Ацарата хотят отделиться от города Гавар и вернуть себе статус села. В ходе акции протеста перед армянским правительством недовольные передали письмо, выразив уверенность, что они снова заживут по-человечески, когда их требование будет выполнено. В беседе с корреспондентом Epress.am они сообщили, что эта проблема длится уже несколько лет.
Норик Геворгян рассказал, что в 1961 году с целью подчинения села городу оно было присоединено к Гавару (в прошлом Камо), однако до сих пор в общине не зафиксировано никакого прогресса. «Мы хотим решить свои проблемы. У нас нет ни амбулатории, ни детского сада, ни питьевой воды. Севан проходит через нас, дает воду другим, а у нас вода бывает в течение 2-3 часов. Воду купили французы и сидят на ней. Вопросов много. Сейчас мы смотрим на соседние села, раньше они были отсталые, теперь блистают огнями: есть вода, детсады и места отдыха, есть чем заняться молодым и престарелым, дороги отремонтированы, а наш мэр ничего не делает».
Все 12 тысяч населения бывшего Ацарата, по его словам, поддерживают это решение: «Протестовать пришли 400-500 человек, и может показаться, что мы предлагаем это, исходя из своих интересов, но встало все село. Мы поверили мэру, что будут изменения, что нас также учтут, но мы видим, что становится только хуже. Мы считаемся жителями города и лишены всего, а горожане пользуются рядом льгот, которыми не можем пользоваться мы», - сказал Геворгян.
По его словам, они отступят от требования только в том случае, когда мэр улучшит их положение и они будут жить на равных правах с гаварцами.