Նախկին գյուղի բնակիչները պահանջում են իրենց անջատել Գավառից (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Գավառ քաղաքից անջատվելու ու կրկին գյուղի կարգավիճակ ստանալու պահանջով այսօր կառավարության շենքի մոտ բողոքի ակցիա անցկացնող հացառատցիները գրավոր դիմում են հանձնել գործադիր մարմնին՝ վստահեցնելով, որ առանձնանալու դեպքում կսկսեն մարդավայել ապրել։ Epress.am-ի հետ զրույցում հացառատցիները ներկայացրել են խնդիրը՝ նշելով, թե այն մի քանի տարվա պատմություն ունի։
Նորիկ Գևորգյանը պատմել է, որ 1961 թվականին հանրապետական ենթակայության քաղաք դարձնելու նպատակով իրենց գյուղը միացրել են նախկին Կամոյին՝ այժմյան Գավառին, սակայն մինչ օրս իրենց համայնքում որևէ առաջընթաց չի գրանցվել։
«Մենք ուզում ենք մեր գլխի ճարը տենանք՝ ոչ ամբուլատորիա ունենք, ոչ մանկապարտեզ, ոչ խմելու ջուր։ Սևանը մեզնից ա գնում, ուրիշներին ա ջուր տալիս, բայց մենք 2-3 ժամ ջուր ունենք օրվա մեջ՝ ֆրանսիացիք առել, եկել, նստել են էդ ջրի վրա։ Հարցերը շատ են, հիմա նայում ենք կողքի գյուղերին, առաջ էնքան հետամնաց էին, հիմա փայլում են լույսերի մեջ՝ ջուրը կա, մանկապարտեզներ ու հանգստանալու վայրեր կան, ծերերն ու երիտասարդները զբաղմունքի տեղ ունեն, ճանապարհները նորոգված են, իսկ մեր քաղաքապետը ոչ մի բան չի անում», - նշել է մեր զրուցակիցը։
Նրա խոսքով՝ 12 հազար բնակիչ ունեցող նախկին Հացառատում բոլորն են կողմ որոշմանը։
«Այս պահին 400-500 հոգով եկել ենք բողոքելու, ու կարող է թվալ, թե մեր շահերից ելնելով ենք նման բան առաջարկում, բայց ամբողջ գյուղը կանգնած է։ Ինչքան հավատացինք քաղաքապետին, թե լավ կլինի, կփոխվի, մեզ հաշվի կառնեն, էն էլ տեսանք, որ ամեն ինչ ավելի է վատանում։ Մենք համարվում ենք քաղաքի ապրողներ, զրկված ենք ամեն ինչից, բայց քաղաքի բնակիչները ունեն մի շարք արտոնություններ, որոնցից օգտվել մենք չենք կարող», - ասել է Գևորգյանը։
Վերջինս նաև շեշտել է, որ պահանջից կհրաժարվեն միայն այն դեպքում, երբ քաղաքապետը բարելավի իրենց վիճակը ու կապրեն հավասար իրավունքներով, ինչպես գավառցիները։

Residents of Former Armenian Village Want to Separate from Town of Gavar
Natives of Hatsarat, who want to secede from the town of Gavar and obtain village status, on Thursday held a protest outside the Armenian government building and submitted a written request, expressing confidence that they will begin to live normally if they have their own village. Speaking to Epress.am, the protesting residents said this has been a problem for several years.
Norik Gevorgyan said that in 1961, in order to become a town, their village was joined to then Kamo (now, Gavar), but there has been no progress in their community till today.
"We want to solve our own problems. We have neither an ambulance nor a kindergarten, nor drinking water. Sevan passes through us , gives others water, but we have 2–3 hours of water a day — the French came, bought, and now sit on that water. There are a lot of questions. Now we look at the neighboring villages: before, they were so backward, but now they are shining in light — there's water, kindergarten schools, and recreational facilities. There is something to do for the young and the elderly; the roads are repaired; and our mayor does nothing," he said.
According to Gevorgyan, all 12,000 residents of former Hatsarat support this decision.
"At this point, we've come to protest with 400–500 people, and it might seem that we're suggesting such a thing based on our interests, but the entire village is on its feet. We believed the mayor that things will be better, will change, they'll take us into account, but we see that it's only getting worse. We are considered residents of the city, we are deprived of everything: residents of the city enjoy a number of benefits that we cannot avail ourselves of," he said.
Gevorgyan also stressed that they will give up their demand only if the mayor improves their situation and their rights will be equal to those of Gavar residents.