«ՌԴ-ում մոռանում են հանել ֆիլտրը»․ ինչու են Հայաստանում որոշ կայքեր արգելափակվում
Վերջին օրերին սոցիալական ցանցերում մեծ աղմուկ էր առաջացրել «Ռոստելեկոմ» ընկերության ինտերնետային կապի օգտատերերից մեկի՝ Երվանդ Աղաբաբյանի կողմից հայտնաբերված այն փաստը, որ որոշ կայքեր Հայաստանում անհասանելի են, քանի որ դրանց բովանդակությունը հակասում է Ռուսաստանի Դաշնության օրենսդրությանը։
Քննարկումների մասնակիցներին մտահոգում էր, որ պրովայդերը չի հարգում Հայաստանի օրենսդրությունը, և, ըստ էության, գրաքննություն է իրականացնում իր սպառողներին կապ տալուց, այն էլ՝ հիմնվելով երկրորդ երկրի օրենսդրության վրա։
Ըստ Աղաբաբյանի՝ «Ռոստելեկոմ»-ի կապի միջոցով անհասանելի էր, օրինակ, http://www.spigotmc.org/ կայքը, որը հասանելի էր, սակայն, այլ պրովայդերներից օգտվող հայաստանցի սպառողին։ Օգտատերը նաև տեղադրել էր արգելափակված կայքի սքրինշոթը, որը չէր բացվում նաև «Վիվասելի» կապով։
1screenshot
Epress.am-ն այս հարցի առնչությամբ դիմել է «Ռոստելեկոմ»-ի հայաստանյան գրասենյակ, որտեղից մեզ պատասխանեցին, թե նման խնդիր չկա և որ իրենք հետևում են ՀՀ օրենսդրությանը։
«Համաձայն ՌԴ օրենսդրության՝ որոշ կայքեր (հիմնականում մանկապղծության, տեռորիստական և նմանատիպ բնույթի) արգելափակվում են ՌԴ օպերատորների կողմից ՌԴ տարածքում իրենց օգտատերերի համար:
Ռուսաստանյան ROSTELECOM ընկերության կողմից ՋԻԷՆՍԻ-ԱԼՖԱ ՓԲԸ և այլ հայաստանյան օպերատորներին մատակարարվող ինտերնետ հասանելիության ծառայության մեջ տվյալ կայքերը չեն արգելափակվում:
Ի գիտություն սպառողների՝ ասենք նաև, որ կան կայքեր, որոնք ֆիզիկապես տեղակայված են ՌԴ տարածքում, պարունակում են արգելված բովանդակություն և արգելափակված են բոլոր երկրների ինտերնետ օգտատերերի համար՝ անկախ կապուղու պատկանելությունից»,- նշված էր ուղարկված պատասխանի մեջ։
Մենք կրկին կապվեցինք ընկերության հետ՝ նշելով այն կայքի անունը, որն արգելափակված է եղել Հայաստանի տարածքում։ Ավելի ուշ «Ռոստելեկոմ»-ից զանգահարել են և հայտնել, որ նման սխալ իրոք տեղի է ունեցել։
«Ուղղակի որոշ կայքեր փակվում են Ռուսաստանում, և մեզ Ռուսաստանից ինտերնետ տալիս մեր գործընկերները հաճախ մոռանում են այդ ֆիլտրը հանել Հայաստանի ինտերնետի դեպքում։ էլի են եղել դեպքեր, երբ նման սխալ տեղի ունեցել է։ Նման դեպքերում, այս անգամ էլ, մենք զանգել ենք մեր ռուս գործընկերներին և արգելքը հանվել է, այժմ կարող եք ստուգել և մեր կապով կարող եք մտնել տվյալ կայքը»,- ասել է ընկերության հանրային կապերի բաժնից Սիրանույշ Գյուրջինյանը։

Заблокированные в России сайты недоступны в Армении: «Забыли снять фильтр»
Большой шум в соцсетях вызвало разоблачение пользователя интернет-связи компании «Ростелеком» Ерванда Агабабяна: в Армении недоступны некоторые сайты, так как их содержание противоречит законодательству Российской Федерации.
Участники обсуждения обеспокоены тем, что провайдер не уважает законодательство Армении и, по сути, осуществляет цензуру, притом основываясь на законодательстве второй страны.
По словам Агабабяна, для пользователей «Ростелеком»-а стал недоступен, к примеру, сайт www.spigotmc.org, который, однако, могут посещать те, кто пользуется услугами других провайдеров. Он разместил снимок экрана (скриншот) с изображением заблокированного сайта, который не открывался и через связь, предоставляемую компанией «ВиваСел».
Корреспондент Epress.am обратился в местный офис «Ростелеком»-а, где сообщили, что подобной проблемы нет и они следуют законодательству Армении.
«Согласно законодательству РФ, некоторые сайты (в основном, террористического, педофилического и иного характера) блокируются российскими операторами для пользователей на территории РФ.
Данные сайты не блокируются в услуге доступа интернета для армянских операторов и ЗАО GNC-Alfa.
К сведению потребителей скажем также, что есть сайты, размещенные на территории РФ, содержание их запрещено и они блокированы для всех интернет-пользователей, вне зависимости от принадлежности канала», - говорится в ответе компании.
Снова связавшись с компанией, мы сообщили название заблокированного на территории Армении сайта. Позже «Ростелеком» признал, что подобная ошибка, действительно, имела место.
«Просто в России некоторые сайты закрываются, и предоставляя нам интернет, наши российские коллеги часто забывают снять этот фильтр для интернета в Армении. Подобные ошибки уже бывали. В таких случаях, как и на этот раз, мы позвонили нашим российским коллегам и запрет был снят. Можете проверить и войти на сайт», - сказала представитель отдела по связям с общественностью компании Сирануш Гюрджинян.