Սերժ Սարգսյանը խնդրել է մինչև հունիսի 15-ը Հայաստանն ընդգրկել Եվրասիական միությունում
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն առաջարկել է ստեղծվող Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցության վերաբերյալ պայմանագիրը ստորագրել մինչև ընթացիկ տարվա հունիսի 15-ը, հայտնում է «ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ»-ը։
Ելույթ ունենալով Ղազախստանի մայրաքաղաք Աստանայում տեղի ունեցող Գերագույն Եվրասիական տնտեսական խորհրդի նիստի ժամանակ՝ Սերժ Սարգսյանը հայտնել է, որ համապատասխան փաստաթղթի նախագիծն արդեն պատրաստ է։ «Խնդրում եմ հաստատել մինչև ընթացիկ տարվա հունիսի 15-ը Եվրասիական տնտեսական միության վերաբերյալ պայմանագրին Հայաստանի Հանրապետության միանալու վերաբերյալ պայմանագրի ստորագրման ժամկետը»,- ասել է ՀՀ նախագահը՝ հավելելով, որ երկու-երեք օրը բավարար է մնացած հարցերով փոխընդունելի որոշումներ գտնելու համար։
Եվրասիական տնտեսական միության ստեղծման մասին պայմանագիրը նախատեսվում է ստորագրել Աստանայում այսօր տեղի ունեցող գագաթաժողովից հետո։ Բելառուսի, Ռուսաստանի և Ղազախստանի նախագահներից բացի, բանակցություններին մասնակցում են նաև Հայաստանի և Ղրղզստանի նախագահները։

Серж Саргсян попросил подписать договор о присоединении Армении к ЕАЭС до 15 июня
Президент Армении Серж Саргсян предложил подписать договор о присоединении Армении к создаваемому Евразийскому экономическому союзу (ЕАЭС) до 15 июня текущего года, сообщает ИТАР-ТАСС.
Выступая 29 мая на заседании Высшего евразийского экономического совета на уровне глав государств в Астане, Саргсян сообщил, что проект соответствующего документа уже готов. "Прошу установить срок для подписания договора о присоединении Республики Армения к договору о Евразийском экономическом союзе до 15 июня текущего года", — сказал президент Армении, отметив, что "за два-три дня можно найти взаимоприемлемые решения" по оставшимся вопросам.
Договор о создании ЕАЭС планируется подписать по итогам сегодняшнего саммита в Астане. Помимо президентов Беларуси, России и Казахстана в переговорах участвуют главы государств Армении и Кыргызстана.