Սերժ Սարգսյանը խնդրել է մինչև հունիսի 15-ը Հայաստանն ընդգրկել Եվրասիական միությունում
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն առաջարկել է ստեղծվող Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցության վերաբերյալ պայմանագիրը ստորագրել մինչև ընթացիկ տարվա հունիսի 15-ը, հայտնում է «ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ»-ը։
Ելույթ ունենալով Ղազախստանի մայրաքաղաք Աստանայում տեղի ունեցող Գերագույն Եվրասիական տնտեսական խորհրդի նիստի ժամանակ՝ Սերժ Սարգսյանը հայտնել է, որ համապատասխան փաստաթղթի նախագիծն արդեն պատրաստ է։ «Խնդրում եմ հաստատել մինչև ընթացիկ տարվա հունիսի 15-ը Եվրասիական տնտեսական միության վերաբերյալ պայմանագրին Հայաստանի Հանրապետության միանալու վերաբերյալ պայմանագրի ստորագրման ժամկետը»,- ասել է ՀՀ նախագահը՝ հավելելով, որ երկու-երեք օրը բավարար է մնացած հարցերով փոխընդունելի որոշումներ գտնելու համար։
Եվրասիական տնտեսական միության ստեղծման մասին պայմանագիրը նախատեսվում է ստորագրել Աստանայում այսօր տեղի ունեցող գագաթաժողովից հետո։ Բելառուսի, Ռուսաստանի և Ղազախստանի նախագահներից բացի, բանակցություններին մասնակցում են նաև Հայաստանի և Ղրղզստանի նախագահները։

Armenian President Offers to Sign Treaty of Accession to Eurasian Economic Union by June 15
Armenian President Serzh Sargsyan offered to sign a treaty of Armenia's accession to the Eurasian Economic Union by June 15 this year, reports Itar-Tass news agency .
Speaking on May 29 at a meeting of the Supreme Eurasian Economic Council in Astana, Sargsyan said that a draft document is already ready. "Please confirm the date for the signing of the Treaty of Accession of the Republic of Armenia to the Treaty on the Eurasian Economic Union by June 15 this year," said the Armenian head of state, adding that 2–3 days are enough to find mutually acceptable solutions on the remaining issues.
The Treaty establishing the Eurasian Economic Union — which is expected to be operational from January 1, 2015 — is planned to be signed after today's summit in Astana. Besides, the presidents of Belarus, Russia, and Kazakhstan, the presidents of Armenia and Kyrgyzstan are also participating in the negotiations.