«Ժառանգությունը» դեմ է ԵՏՄ-ին, կոչ է անում «ուղիներ փնտրել»
«Ժառանգություն» կուսասակցությունը դատապարտում է Հայաստանը Եվրասիական տնտեսական միությանը միացնելու իշխանության ջանքերը: Այս մասին ասված է կուսակցության տարածած հաղորդագրության մեջ։
«Համարում ենք, որ Սերժ Սարգսյանի անընդունելի, Հայաստանի ազգային շահերից չբխող արտաքին և ներքին քաղաքականությունները միտված են կեղծված ընտրությունների արդյունքում ձեռք բերած իր անձնական իշխանության երկարաձգմանը և հարվածում են Հայոց երկու պետականությունների անկախությանը և անվտանգությանը:
Մայիսի 29-ին Աստանայում տեղի ունեցած Եվրասիական տնտեսական միության հիմնադրման արարողության ընթացքում Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւի հնչեցրած նախապայմանը, որը վերաբերում էր Հայաստանին այդ միության մեջ առանց Արցախի ընդունելուն, և որն ակնհայտորեն համաձայնեցված էր Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի և Վլադիմիր Պուտինի հետ, այլևս ամենքին ցույց տվեց, որ Հայաստանն անելիք չունի այս միության մեջ:
Թեև ԵՏՄ-ն ձևավորվում է իր անդամների շահերը պաշտպանելու նպատակով, այն չի պատրաստվում պաշտպանել Հայաստանի ազգային շահերը. ճիշտ հակառակը՝ արդեն պաշտպանում է միությանն անդամակցելու որևէ մտադրություն չհայտնած, ՀԱՊԿ անդամ չհանդիսացող և մեր երկրի հետ պատերազմի մեջ գտնվող Ադրբեջանի շահերը:
Հայաստանի հանդեպ անհարգալից վերաբերմունքը ԵՏՄ-ում հիմք է տալիս կարծելու, որ Հայաստանն այդ միությունում դիտվում է ոչ թե որպես իրավահավասար գործընկեր, այլ որպես գործիք՝ Ադրբեջանի վրա ներգործելու համար:
«Ժառանգություն» կուսակցությունը.
պահանջում է ՀՀ դե ֆակտո նախագահից անհապաղ հրաժարվել Մաքսային միությանը և Եվրասիական տնտեսական միությանը միանալու գործընթացից.
կոչ է անում ՀՀ քաղաքական ուժերին պաշտոնական դիրքորոշում արտահայտել ԵՏՄ-ին Հայաստանի միանալու վտանգավոր գործընթացի վերաբերյալ, նաև մայիսի 29-ին Աստանայում ի հայտ եկած իրողությունների լույսի ներքո.
կոչ է անում Հայաստանի առողջ ուժերին միասնաբար ուղիներ փնտրել Հայաստանի և Արցախի ինքնիշխանությանը և անվտանգությանը սպառնացող մարտահրավերներին դիմակայելու համար», - մասնավորապես, ասված է հայտարարության մեջ:

В Армении призывают отказаться от Евразийского экономического союза
Партия «Наследие» осуждает усилия властей в вопросе присоединения Армении к Евразийскому экономическому союзу, говорится в сообщении политической силы.
«Считаем, что неприемлемая, не вытекающая из интересов внешняя и внутренняя политика Сержа Саргсяна направлены на продление достигнутой путем фальсификации выборов власти и бьют по независимости и безопасности Двух армянских государственностей.
Предусловие, озвученное президентом Казахстана Нурсултаном Назарбаевым во время церемонии основания Евразийского экономического союза, касательно принятия Армении в Союз без Арцаха, которое очевидным образом было согласовано с Александром Лукашенко и Владимиром Путиным, продемонстрировало всем, что Армении нечего делать в этом союзе.
И хотя ЕАЭС формируется с целью защиты интересов своих членов, защищать национальные интересы Армении он не собирается, наоборот, уже защищает интересы Азербайджана, не выразившего какого-либо намерения вступить в союз, не являющегося членом ОДКБ и воюющего с нашей страной.
Неуважительное отношение к Армении в ЕАЭС позволяет полагать, что Армения находится в этом союзе не в качестве равноправного члена, а как орудие для воздействия на Азербайджан.
Партия «Наследие» требует от де-факто президента немедленно отказаться от процесса вступления в Таможенный и Евразийский экономический союзы, призывает политические силы страны выразить официальную позицию по поводу опасного процесса вступления Армении в ЕАЭС, а также в свете реалий, о которых стало известно в Астане 29 мая призывает здравые силы Армении к поиску путей для сопротивления вызовам, угрожающим суверенитету и безопасности Армении и Арцаха», - в частности, говорится в заявлении.