ՓՀԷԿ-երի վնասը. 16 գետեր ճգնաժամային, 3-ը` աղետալի վիճակում են
Հայաստանի 47 գետերի վրա գոյություն ունեցող 25 փոքր հիդրոէլեկտրակայանների (ՓՀԷԿ) սոցիալ էկոլոգիական ազդեցության մասին կատարված նոր վերլուծությունը ցույց է տվել, որ նախագծերը չեն համապատասխանում ՀՀ օրենքներին: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը վերլուծությունը ներկայացնելով ասել է բնապահպան Վիկտորյա Բուրնազյանը:
ՓՀԷԿ-երի գործունեության հետևանքով մյուս խնդիրները հետևյալն են. ուսումնասիրված 47 գետերից 28-ը ծանրաբեռնվածությունը նորմայի սահմանում է, 16-ը՝ ճգնաժամային, 3-ը՝ աղետալի վիճակում են, հասարակական լսումներն իմիտացիոն բնույթ են կրում, որոշումներ կայացնելիս հաշվի չեն առնվում համայնքների բնակչության կարծիքները, հասարակական լսումներն անցկացվում են «Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննության մասին» ՀՀ օրենքի և Օրհուսի կոնվենցիայի դրույթների խախտմամբ:
ՀՀ բնապահպանության նախարարության «Բնապահպանական փորձաքննություն» ՊՈԱԿ-ը ոչ թափանցիկ է աշխատում. մերժում է տրամադրել հասարակական լսումների արձանագրությունները, կարծիքներ և բնապահպանական փորձաքննական եզրակացություններ:
Զեկույցի հեղինակը նշել է նաև, որո որոշ դեպքերում ՓՀԷԿ-երը նախատեսվել են արգելված գոտիներում, որոնք ընդգրկում են հատուկ պահպանվող տարածքներ, անտառային տարածքներ, սողանքային գոտիներ, ջրաբանական խոցելի տարածքներ, ինչը պետք է բացառվի:
Բնապահպան Ինգա Զառաֆյանն էլ նշել է, որ փոքր ՀԷԿ-եր կրող գետերի մոտ ազդակիր համայնքները չեն կարող օգտվել այդ ՀԷԿ-երից, քանի որ, ըստ ՀՀ օրենքի, ՀԷԿ-երը պարտավոր են էներգիան վաճառել էժան գնով ՀԷՑ-ին, որն էլ էլեկտրաէներգիայի գին է սահմանում և վաճառում բոլորին:
«Այսինքն՝ համայնքը վնաս է կրում, և ոչինչ չի ստանում փոխարենը: Նրանք կորցնում են այդքան ջուր, այդքան տարածք, բայց ոչինչ չեն ստանում, քանի որ վնասի գնահատում օրենքը չի պահանջում: Այսինքն՝ համայնքը սոցիալական առումով մնում է անպաշտպան: Նույնիսկ դատարանով չի կարող ոչ մի բան պահանջել»,- ասել է Ինգա Զառաֆյանը:
Հաշվի առնելով թույլ տրված խախտումները՝ հետազոտողը մի քանի առաջարկներ է արել․ մասնավորապես, թույլ չտալ, որպեսզի էկոլոգիական թողքը 50 տոկոսից ավելի լինի՝ գետը պահպանելու համար, թույլ չտալ, որպեսզի ՓՀԷԿ-երի հզորության չափը լինի ավելին քան 10 Մվտ-ն է:

Damage from Small Hydropower Plants in Armenia: 16 Rivers in Crisis, 3 are Catastrophic
A new analysis of the socio-environmental impact of 25 small hydropower plants on 47 rivers in Armenia shows that the projects don't comply with the laws of the country, said environmentalist Victoria Burnazyan at a press conference on Wednesday.
The other problems identified from the operation of the small hydropower plants include the following: the load on 28 of the 47 rivers studied is in the normal range; 16 of the 47 are in crisis; and 3 are in a catastrophic situation; public hearings are merely a formality; the opinions of residents are not taking into account when making decisions; and public hearings are held in violation of the RA Law on Environmental Impact Assessment and provisions of the Aarhus Convention.
The Environmental Assessment ("Nature Protection Expertise") state non-commercial organization of the RA Ministry of Nature Protection is not transparent in its work: it refused to provide the minutes of the public hearings, opinions, or conclusions of the environmental impact assessments.
Considering the violations, the researcher made a few suggestions: in particular, not to allow the environmental flow to exceed 50%, to protect the river; and the power of the small hydropower plants should exceed 10 MW. The report notes that in some cases, the small hydropower plants have been placed in prohibited areas such as specially protected areas, forested areas, and landslide-prone zones, which should be excluded.