Ուկրաինան բացատրել է՝ ինչու է դեսպանին Հայաստան վերադարձրել
Ուկրաինայի ԱԳՆ-ն որոշել է Ուկրաինայի դեսպան Իվան Կուխտային վերադարձնել Հայաստան այն բանից հետո, երբ Հայաստանը Պյոտր Պորոշենկոյին շնորհավորել է նախագահական ընտրություններում տարած հաղթանակի կապակցությամբ։ Այս մասին «ՌԲԿ-Ուկրաինա»-ին հայտնել է Ուկրաինայի ԱԳՆ-ի տեղեկատվական քաղաքականության վարչության տնօրեն Եվգենի Պերեբիյնիսը։
«Հայկական կողմը ողջունել է Ուկրաինայի նախագահի ընտրությունը և Ուկրաինայի հետ կառուցողական համագործակցության հույս հայտնել»,- նշել է նա՝ հավելելով, որ դեսպանն այս շաբաթ արդեն անցել է պարտականությունների իրականացման։
Հիշեցնենք, որ Ուկրաինայի ԱԳՆ-ն Իվան Կուխտային հետ էր կանչել մարտի վերջին, երբ Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը դրական դիրքորոշում էր արտահայտել Ղրիմում անցկացված հանրաքվեի ու Ղրիմի՝ Ռուսաստանին միանալու վերաբերյալ։

Ukraine Explains Why It Returned Its Ambassador to Armenia
Ukraine's Ministry of Foreign Affairs decided to return its ambassador, Ivan Kukhta (pictured), to Armenia after Armenia congratulated Petro Poroshenko's victory in the presidential elections in Ukraine, director of the information policy department of Ukraine's Ministry of Foreign Affairs Evgeny Perebiynis informed RBC-Ukraine
"The Armenian side welcomed the election of the president of Ukraine, and expressed hope for constructive cooperation with Ukraine," he said, adding that the ambassador already assumed his duties this week.
Recall, the Ukrainian foreign affairs ministry recalled its ambassador from Armenia in late March, after Armenian President Serzh Sargsyan spoke positively about the referendum in Crimea on joining Russia.