Արամ Մանուկյանը բացահայտել է «Որոտանի» գործարքի 4 խախտումները
ՀԱԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանն ԱԺ հայտարարությունների ժամին անդրադարձել է «Որոտանի ՀԷԿ»-երի համալիրի վաճառքին՝ բացահայտելով դրանում թույլ տրված չորս խախտումները: Ըստ Մանուկյանի՝ Կառավարությունը կասկադը վաճառում է ակնհայտ ցածր գնով՝ շրջանցելով ջրային օրենսգիրքը, վնասելով Իրանի հանրապետության հետ հարաբերությունները և շրջանցելով ԱԺ-ն:
«Հիդրոկասկադը վաճառվել է 180 մլն. դոլարով, այն դեպքում, երբ դրա իրական արժեքը համեստ հաշվարկներով մոտ տասն անգամ ավելի է: Սրան գումարած՝ երեք ՀԷԿ-երի, դրանց սպասարկող դերիվացիոն թունելների և այլ ենթակառուցվածքների արժեքը: Սրանք ապացույցներ են առ այն, որ կոռուպցիոն ճանապարհով տեղի է ունեցել ազգային հարստության խայտառակ մասշտաբների կողոպուտ, ինչը ծանր քրեական հանցագործություն է: Երկրորդը, ըստ Հայաստանի Հանրապետության ջրային օրենսդրության՝ ջրամբարները մասնավորեցման ենթակա չեն: Խախտվել են նաև այդ օրենքները: Երրորդը, կառավարությունը փորձել է շրջանցել ԱԺ-ն: Վաճառքի ծրագիրը պետք է ներկայացվեր ԱԺ-ի քննությանը: Այն նախ ներկայացված էր մասնավորեցման ծրագրերում, հետագայում հանվել է»,- ասել է Մանուկյանը:
Նրա խոսքով ՝ վաճառքի մասին վերջին խախտումն այն է, որ հաշվի չի առնվել քաղաքական գործոնը, մասնավորապես այն, որ գործարքը կարող է վատ անդրադառնալ Իրանի հետ հարաբերություններին:
Հիդրոկասկադի վաճառքի վերաբերյալ պայմանագրի 4.03 հավելվածում սահմանված է, որ Որոտանի ենթակառուցվածքները չեն կարող օգտագործվել Իրանի հետ էլեկտրամատակարարման գործընթացներում:

4 Violations in Sale of Vorotan Hydro Power Plants, Says Aram Manukyan
Secretary of the Armenian National Congress (HAK) faction, Aram Manukyan, during the period of statements in Armenia's National Assembly, identified 4 violations that were made in the sale of the Vorotan Hydro Cascade complex earlier this year. According to him, the Armenian government sold the complex for an obviously low price, bypassing the National Assembly and Water Code and harming relations with Iran.
"The hydro cascade was sold for $180 million when a conservative estimate of its real value is about ten times more — plus the cost of the three hydroelectric power plants, the diversion tunnels serving them, and other infrastructure. Proof of this is that, through corruption, a looting of national wealth of a disgraceful scale took place, which is a felony.
"Second, according to the Water Code of the Republic of Armenia, the reservoirs cannot be privatized — those laws were also violated. Third, the government tried to bypass the National Assembly. The sales plan should've been submitted to parliament for discussion. It was first presented in privatization program, and subsequently withdrawn," he said.
According to him, the final violation is that the political factor was not taken into account; in particular, that the transaction may adversely affect relations with Iran.
Appendix 4.03 of the sale contract stipulates that Vorotan's infrastructure cannot be used in energy supply processes from Iran.