Արամ Մանուկյանը բացահայտել է «Որոտանի» գործարքի 4 խախտումները
ՀԱԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանն ԱԺ հայտարարությունների ժամին անդրադարձել է «Որոտանի ՀԷԿ»-երի համալիրի վաճառքին՝ բացահայտելով դրանում թույլ տրված չորս խախտումները: Ըստ Մանուկյանի՝ Կառավարությունը կասկադը վաճառում է ակնհայտ ցածր գնով՝ շրջանցելով ջրային օրենսգիրքը, վնասելով Իրանի հանրապետության հետ հարաբերությունները և շրջանցելով ԱԺ-ն:
«Հիդրոկասկադը վաճառվել է 180 մլն. դոլարով, այն դեպքում, երբ դրա իրական արժեքը համեստ հաշվարկներով մոտ տասն անգամ ավելի է: Սրան գումարած՝ երեք ՀԷԿ-երի, դրանց սպասարկող դերիվացիոն թունելների և այլ ենթակառուցվածքների արժեքը: Սրանք ապացույցներ են առ այն, որ կոռուպցիոն ճանապարհով տեղի է ունեցել ազգային հարստության խայտառակ մասշտաբների կողոպուտ, ինչը ծանր քրեական հանցագործություն է: Երկրորդը, ըստ Հայաստանի Հանրապետության ջրային օրենսդրության՝ ջրամբարները մասնավորեցման ենթակա չեն: Խախտվել են նաև այդ օրենքները: Երրորդը, կառավարությունը փորձել է շրջանցել ԱԺ-ն: Վաճառքի ծրագիրը պետք է ներկայացվեր ԱԺ-ի քննությանը: Այն նախ ներկայացված էր մասնավորեցման ծրագրերում, հետագայում հանվել է»,- ասել է Մանուկյանը:
Նրա խոսքով ՝ վաճառքի մասին վերջին խախտումն այն է, որ հաշվի չի առնվել քաղաքական գործոնը, մասնավորապես այն, որ գործարքը կարող է վատ անդրադառնալ Իրանի հետ հարաբերություններին:
Հիդրոկասկադի վաճառքի վերաբերյալ պայմանագրի 4.03 հավելվածում սահմանված է, որ Որոտանի ենթակառուցվածքները չեն կարող օգտագործվել Իրանի հետ էլեկտրամատակարարման գործընթացներում:

Армянский депутат выявил нарушения в продаже Воротанского КГЭС
Секретарь фракции «Армянский национальный конгресс» Арам Манукян в час заявлений в парламенте высказался о продаже Воротанского комплекса ГЭС, выявив в ней 4 нарушения. По словам парламентария, правительство продает Каскад по очевидно низкой цене, обойдя стороной водное законодательство и Национальное Собрание, а также навредив отношениям с Ираном.
«Гидрокаскад продан за $180 миллионов, в случае, когда по скромным подсчетам его реальная цена больше раз в 10. Плюс к этому, стоимость трех ГЭС, их деривационных туннелей и других инфраструктур. Это доказательство того, что путем коррупции был совершен грабеж национального богатства позорных масштабов, что является тяжким преступлением.
Во-вторых, согласно водному законодательству Республики Армения, водохранилища не подлежат приватизации. Нарушены и эти законы. В-третьих, правительство пыталось обойти стороной Национальное Собрание. Программу продаж должны были представить на рассмотрение парламента. Сначала она была представлена в программах приватизации, впоследствии была снята», - сказал Манукян.
В качестве последнего нарушения он сообщил, что не был учтен политический фактор, в частности, то, что сделка может пагубно повлиять на отношения с Ираном.
В пункте 4.03 договора о продаже гидрокаскада говорится, что инфраструктуры ГЭС не могут использоваться в процессах поставки электроэнергии из Ирана.