Սեփականաշնորհման աճուրդների կոռուպցիայի հարցը՝ առաջին անգամ ՄԻԵԴ-ում
Հայաստանում պետական ու համայնքային հողերի սեփականաշնորհման փակ ու կասկածելի աճուրդների հարցը առաջին անգամ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում է: ՄԻԵԴ-ը «Թամրազյանն ընդդեմ Հայաստանի» գործով կոմունիկացրել է ՀՀ կառավարությանը, այսինքն՝ պատասխաններ է պահանջել կառավարությունից։
Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է իրավաբան Արա Ղազարյանը, ով վստահություն է հայտնել, որ ՄԻԵԴ-ը քաղաքացու օգտին վճիռ է կայացնելու: Նա ասել է, որ սա շատ կարևոր նախադեպ է, քանի որ համայնքային հողերի վաճառքի գործընթացը լրագրողների համար փակ է կատարվում, ուստի հանրային վերահսկողության տակ չէ, լի է կոռուպիոն ռիսկերով և բազում դատական վեճերի առիթ է դառնում:
ՄԻԵԴ դիմած Բաբկեն Թամրազյանը 25 տարի շարունակ մշակել է պետական հողատարածքն ու բարեկարգել այն։ Փաստաբանի խոսքով, սակայն, Հաղարծին համայնքին պատկանող հողատարածքը առանց Թամրազյանի գիտության վաճառվել է տեղական մի օլիգարխի, ով նշված հողատարածքում խաղատուն կառուցելու նպատակ է ունեցել։
Թամրազյանը դիմել է վարչական դատարան՝ ներկայացնելով ապացույցներ, այդ թվում՝ համայնքի հետ ունեցած պայմանագիրը, և շահել է գործը։ Վճռաբեկ դատարանում, սակայն, վճիռը բեկանվել է:
«Խախտվել է Թամրազյանի՝ ձեռքբերման վաղեմության ուժով գնելու նախապատվության իրավունքը: Դա այն իրավունքն է, որ եթե մարդը 10 տարի և ավելի մշակում է համայնքային հողատարածքը, ապա համայնքը այն վաճառել ցանկանալու դեպքում նախ պետք է այդ մշակողից հարցնի՝ արդյոք ուզում է գնել այն, հետո կարող է դնել աճուրդի»,- ասել է Ղազարյանը:
Իրավաբանի խոսքով՝ Բաբկեն պապիկը շարունակում է հողատարածքը մշակել, իսկ խաղատունն այդպես էլ չի կառուցվել:

Евросуд по правам человека займется аукционами на приватизацию в Армении
Впервые Европейский суд по правам человека рассмотрит вопрос закрытых и сомнительных аукционов государственных и общинных земель в Армении. ЕСПЧ коммуницировал правительство в рамках дела «Тамразян против Армении», то есть потребовал ответы кабинета министров.
Об этом Epress.am сообщил адвокат Ара Газарян. Он выразил уверенность, что ЕСПЧ примет решение в пользу гражданина. Наш собеседник считает данный прецедент очень важным, так как процесс продажи общинных земель закрыт для журналистов, находится вне общественного контроля, полон коррупционных рисков и становится поводом для судебных споров.
Обратившийся в Европейский суд Бабкен Тамразян обрабатывал земельный участок на протяжении 25 лет. Однако, по словам адвоката, участок, принадлежащий общине Агарцин, без ведома Тамразяна продали местному олигарху, намеревавшемуся построить здесь казино.
Гражданин обратился в Административный суд, представив доказательства, в том числе договор с общиной, и выиграл дело. Но Кассационный суд отменил вердикт.
«Нарушено преимущественное право Тамразяна на приобретение: если человек в течение 10 и более лет обрабатывает общинный земельный участок, при желании продать его община должна поинтересоваться у обрабатывающего, хочет ли он его купить, и только после этого выставлять на аукцион», - заявил Газарян.