Կիսելյովի կոչից հետո` Աշոտյանը հիշեցրել է օտարալեզու դպրոցների դեմ պայքարի մասին
Դվժար է պատկերացնել, որ Երևան գա Վաշինգտոնի պատվիրակությունը և խնդրի անգլերենի ուսուցմանը զարկ տալ: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասել է Կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը: Նա կարծիք է հայտնել , որ անգլերենի տարածումը ադմինիստրատիվ  միջամտության կարիք չունի, քանի որ այդ լեզուն միջազգայնորեն տարածվում է, և դա գիտի նաև Ռուսատանը:
«Պետք է հասկանալ, որ Հայաստանը չի կարող հետաքրքրված  լինել Հայաստանում ռուսերենի տարածմամբ ավելի շատ, քան ինքը՝ Ռուսատանը: Իսկ հետաքրքրությունը չի արտահայտվում միայն հրապարակային հայտարարություններով»,- ասել է Աշոտյանը:
Հիշեցնենք, որ «Ռոսիա սեգոդնյա» տեղեկատվական գործակալության գլխավոր տնօրեն Դմիտրի Կիսելյովը երեկ դժգոհել էր, որ  ռուսական մշակույթը երկրորդական է դառնում Հայաստանում, իսկ հայ երիտասարդները ռուսերեն չեն խոսում:
Կիսելյովի հայտարարության համատեքստում՝ Աշոտյանը հիշել է «Մենք դեմ ենք օտարալեզու դպրոցների վերաբացմանը» քաղաքացիական նախաձեռնությունը:
«Հիշեք օտարալեզու դպրոցների մասին օրենքը, որն ընդունվեց մեծ պայքարի գնով: Բոլորը խոսում էին «Սպիտակ տան ձեռքից», «Կրեմլի ոտքից»,  «Մոսկվայի ճնշումներից» և էլի բազում բաներից: Մինչև հիմա այդ օրենքի շրջանակներում բացվել է երկու դպրոց: Երբ պարզվեց, որ երկու դպրոցներն էլ անգլալեզու են,  դա բացարձակապես չկպավ  այդ մարդկանց հայրենասիրական սրտի լարերին:   Իսկ ինչու՞՚»,-ասել է Աշոտյանը:

«Нога Кремля и рука Белого дома». Армянский министр ответил журналисту Киселеву
Сложно представить, чтобы в Ереван прибыла делегация из Вашингтона и попросила придать импульс преподаванию английского. Так министр образования и науки Армен Ашотян прокомментировал недовольство директора информагентства "Россия сегодня" Дмитрия Киселева, по словам которого из Армении «уходит русская культура», а молодёжь не владеет русским языком.
Министр, в частности, заявил, что распространенность английского языка не нуждается в административном вмешательстве, так как язык распространяется на международном уровне. Это, добавил Ашотян, известно и России.
«Необходимо понимать, что Армения не может быть заинтересована распространенностью в стране русского языка больше, чем сама Россия. А интерес выражается не только в публичных заявлениях», - отметил министр.
В контексте высказывания Киселева Армен Ашотян упомянул о гражданской инициативе под названием «Мы против иноязычных школ».
«Вспомните закон об иноязычных школах, принятый ценой борьбы. Все говорили о руке Белого дома, ноге Кремля, давлении со стороны Москвы и о многом другом. До сих пор в рамках этого закона были открыты две школы. Когда выяснилось, что обе – английские, это совершенно не коснулось патриотических чувств этих людей. А почему?», - заявил министр.