«Դիմակավորված անձինք 4 ժամ ծեծում էին». «Բանդայի գործով» մեղադրյալը մահվանից առաջ նամակ էր գրել
«Բանդայի գործով» դատախազ Արսեն Բեգինյանը ցանկանում է գործի նյութերին կցել գործով մեղադրյալներից մեկի՝ 2013 թվականի սեպտեմբերի 7-ին մահացած Արման Դալլաքյանի, նամակը: Այս մասին Epress.am-ին հայտնել է փաստաբան Ստեփան Ոսկանյանը:
Դալլաքյանն իր նամակում, մասնավորապես, գրել էր․ «Ես ինքնախոստովանական ցուցմունք եմ տվել ոստիկանության 6-րդ վարչության դիմակավորված աշխատակիցների ծեծի և ճնշումների ներքո: Ես ավազակային հարձակում չեմ կատարել, թմրանյութ չեմ պահել ինձ մոտ: Իմ գրպանից ոստիկանությունում հանեցին թմրանյութի փաթեթ, որը իմը չէր, ես չէի ուզում ստորագրել արձանագրության տակ, դա իմը չէր: Հետո ես ժխտում էի, որ ավազակային հարձակում եմ կատարել, բայց իրենք ասեցին, որ մեկ է՝ դատվելու եմ թմրանյութ պահելու համար: Դիմակավորված անձինք գցեցին ինձ գետնին ու սկսեցին ծեծել. շուրջ 4 ժամ ծեծում էին, ծեծողները փոխվում էին: Մտածում էի, որ ինձ կտան, կսպանեն, դրա համար քննիչի ասածը գրեցի»։
Նամակն ընթերցվել է Երևանի Կենտրոն և Նորք Մարաշ համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանում երեկ՝ հունիսի 11-ին՝ «Բանդայի գործով» հերթական դատական նիստի ժամանակ։
Գործով մյուս մեղադրյալները նույնպես բազմիցս հայտարարել են, որ իրենց ևս խոշտանգել են:
Հիշեցնենք, որ գործով անցնում են 2011 թվականի սեպտեմբերին բնակարանային գողություններ կատարելու մեղադրանքով ձերբակալված 5 մեղադրյալներ: Նրանց պաշտպանները հայտարարում են, որ մեղադրյալների նկատմամբ խոշտանգումներ են իրականացվել, և դրանց հետևանքով կորզված ցուցմունքները չպետք է քննվեն դատարանում և մեղադրականի հիմք դառնան:

Arsen Beginyan, the prosecutor in the "gang case," wants to attach a letter by one of the accused, Arman Dallakyan, who died on September 7, 2013, to the case materials, attorney Stepan Voskanyan informed Epress.am today.
In his letter, Dallakyan wrote: "I made a confession upon being pressured and beaten by masked police employees of the 6th division. I did not commit assault; I did not have drugs in my possession. Police removed from my pocket a bag of drugs that wasn't mine. I didn't want to sign the protocol — it wasn't mine. I denied that I committed assault, but they said it's all the same, I'm going to stand trial for drug possession. Masked me threw me to the ground and began to beat me. They beat me for around 4 hours, taking turns. I thought they would kill me, that's why I wrote what the investigator said."
The letter was read in the Court of General Jurisdiction of Kentron and Nork Marash Administrative Districts of Yerevan on June 11 during the trial.
Other defendants in the case have also repeatedly said they were tortured
Recall, in this case, 5 people are arrested and accused of committing burglary in September 2011. The accused (and their lawyers) claim that they are being tortured and testimony obtained under torture shouldn't be admitted in court and become grounds for prosecution.