«Դիմակավորված անձինք 4 ժամ ծեծում էին». «Բանդայի գործով» մեղադրյալը մահվանից առաջ նամակ էր գրել
«Բանդայի գործով» դատախազ Արսեն Բեգինյանը ցանկանում է գործի նյութերին կցել գործով մեղադրյալներից մեկի՝ 2013 թվականի սեպտեմբերի 7-ին մահացած Արման Դալլաքյանի, նամակը: Այս մասին Epress.am-ին հայտնել է փաստաբան Ստեփան Ոսկանյանը:
Դալլաքյանն իր նամակում, մասնավորապես, գրել էր․ «Ես ինքնախոստովանական ցուցմունք եմ տվել ոստիկանության 6-րդ վարչության դիմակավորված աշխատակիցների ծեծի և ճնշումների ներքո: Ես ավազակային հարձակում չեմ կատարել, թմրանյութ չեմ պահել ինձ մոտ: Իմ գրպանից ոստիկանությունում հանեցին թմրանյութի փաթեթ, որը իմը չէր, ես չէի ուզում ստորագրել արձանագրության տակ, դա իմը չէր: Հետո ես ժխտում էի, որ ավազակային հարձակում եմ կատարել, բայց իրենք ասեցին, որ մեկ է՝ դատվելու եմ թմրանյութ պահելու համար: Դիմակավորված անձինք գցեցին ինձ գետնին ու սկսեցին ծեծել. շուրջ 4 ժամ ծեծում էին, ծեծողները փոխվում էին: Մտածում էի, որ ինձ կտան, կսպանեն, դրա համար քննիչի ասածը գրեցի»։
Նամակն ընթերցվել է Երևանի Կենտրոն և Նորք Մարաշ համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանում երեկ՝ հունիսի 11-ին՝ «Բանդայի գործով» հերթական դատական նիստի ժամանակ։
Գործով մյուս մեղադրյալները նույնպես բազմիցս հայտարարել են, որ իրենց ևս խոշտանգել են:
Հիշեցնենք, որ գործով անցնում են 2011 թվականի սեպտեմբերին բնակարանային գողություններ կատարելու մեղադրանքով ձերբակալված 5 մեղադրյալներ: Նրանց պաշտպանները հայտարարում են, որ մեղադրյալների նկատմամբ խոշտանգումներ են իրականացվել, և դրանց հետևանքով կորզված ցուցմունքները չպետք է քննվեն դատարանում և մեղադրականի հիմք դառնան:

Били на протяжении 4 часов. Обвиняемый по «делу о банде» написал письмо перед смертью
Прокурор Арсен Бегинян желает прикрепить к «делу о банде» письмо одного из обвиняемых, скончавшегося 7 сентября 2013 года Армана Даллакяна. Об этом Epress.am сообщил адвокат Степан Восканян.
В письме Даллакян, в частности, написал: «Я дал признательные показания в результате избиения и давления со стороны сотрудников 6-ого отделения полиции, которые были в масках. Я не совершал разбойничье нападение, не хранил при себе наркотики. В полиции из моего кармана достали пакет с наркотиками, который мне не принадлежал, я не хотел подписывать протокол. Потом я стал отрицать, что совершил разбойничье нападение, но они сказали, что меня все равно будут судить за хранение наркотиков. Люди в масках повалили меня на пол и стали бить. Избивали около 4 часов, сменяя друг друга. Я думал, меня убьют, поэтому и написал то, что сказал следователь».
11 июня письмо зачитали в суде общей юрисдикции ереванских общин Кентрон и Норк-Мараш, в ходе очередного заседания по делу.