Հայաստանն ու Ադրբեջանը ՌԴ-ի «ընկերներն» են, ԱՄՆ-ն, Վրաստանը՝ «թշնամիները»
Ռուսաստանցի տնտեսագետ, նախագահի նախկին խորհրդական Անդրեյ Իլարիոնովը սոցհարցումների, իրավապաշտպան կազմակերպությունների և ԱՄՀ-ի տվյալների հիման վրա համեմատել է` որ երկրներն են առավել բարեկամական ու թշնամական տրամադրված Ռուսաստանի վերաբերյալ:
Փորձագետն ուշագրավ է համարում, որ Ռուսաստանի ընկերների շարքում են ցածր կենսամակարդակ ունեցող ու քաղաքական ազատություններից զուրկ երկրները, իսկ ՌԴ-ի թշնամի պետությունների հարցում հակառակ իրավիճակն է տիրում:
Վերջին 5 տարիների ընթացքում այս ցուցակները ենթարկվել են նվազագույն փոփոխությունների. այսպես, անբարյացակամ երկրների առաջատար յոթնյակում Լեհաստանին փոխարինել է Մեծ Բրիտանիան, իսկ ընկերների ցուցակում Գերմանիայի փոխարեն հայտնվել է Ադրբեջանը:
Լևադա կենտրոնի` 2014 թվականին անցկացրաց հարցման արդյունքների, Freedom House իրավապաշտպան կազմակերպության և Արժույթի միջազգային հիմնադրամի տվյալների համաձայն` Ռուսաստանի հանդեպ առավել բարեկամական տրամադրված երկրներում մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն կազմում է միջինը 9473 ԱՄՆ դոլար, իսկ Քաղաքական ազատությունների ցուցիչը գտնվում է հնարավոր 100-ից 30-ի վրա:
- Բելառուս` Քաղաքական ազատությունների ցուցիչ` 14, մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն` $15753,
- Չինաստան` 17 և $9844,
- Ղազախստան`25 և $14391,
- Հայաստան` 43 և $6191,
- Հնդկաստան` 77 և $4077,
- Կուբա` 11 և $5008,
- Ադրբեջան` 22 և $11044:
«Թշնամի» երկրներում մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն կազմում է միջինը 24141 ԱՄՆ դոլար, իսկ Քաղաքական ազատությունների ցուցիչը 82 է:
- ԱՄՆ` 92 և $53101,
- Ուկրաինա` 55 և $7423,
- Լիտվա` 90 և $22747,
- Լատվիա` 84 և $19120,
- Էստոնիա` 95 և $23144,
- Վրաստան` 60 և $6145,
- Մեծ Բրիտանիա` 97 և $37307:
Իլարիոնովն ընդգծում է, որ վերջին հինգ տարիների ընթացքում (2009-2014թթ) Քաղաքական ազատությունների միջին ցուցիչը Ռուսաստանի յոթ «թշնամիների» համար չի փոխվել (83-ից` 82), մինչդեռ մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն աճել է 57 տոկոսով (15392 ԱՄՆ դոլարից` 24141):
Ռուսաստանի յոթ «ընկերների» համար Քաղաքական ազատությունների ցուցիչը նվազել է ավելի քան մեկ քառորդով (40-ից` 30), իսկ մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն` մոտ տասը տոկոսով (10442 ԱՄՆ դոլարից` 9473):
«Այսպիսով, որպես արդյունավետ քարոզչության հետևանք, ներկայիս Ռուսաստանի բնակիչները գնալով ոչ միայն կենտրոնանում են տնտեսապես հետամնաց ու քաղաքականապես անազատ երկրների վրա, այլև հակադրվում աշխարհի առավել զարգացած ու ազատ հատվածին», - եզրափակում է տնտեսագետը:

Armenia, Azerbaijan 'Friends' of Russia, While US, Georgia, Estonia are 'Enemies'
Russian economist, former policy advisor to the Russian president Andrey Illarionov, based on findings from opinion polls, human rights organizations, and the IMF, identified which countries are most friendly and which are most hostile to Russia.
The expert considers it noteworthy that among Russia's friends are those countries that have low living standards and lack of political freedoms, while in those countries that are unfriendly to Russia, the opposite prevails.
Over the past 5 years, these lists have undergone minor changes: for example, in the top 10 countries unfriendly to Russia, the UK replaced Poland, while in the list of friends, Azerbaijan replaced Germany.
According to findings from a poll conducted by Levada-Center in 2014, and figures from the human rights organization Freedom House and the International Monetary Fund, the average GDP per capita of Russia's top 7 friends is $9,473 USD, while the index of political freedom is 30 (out of a possible 100). These countries are as follows:
Belarus: political freedom index - 14; GDP per capita - $15,753
China: 17 and $9,844
Kazakhstan: 25 and $14,391
Armenia: 43 and $6,191
India: 77 and $4,077
Cuba: 11 and $5,008
Azerbaijan: 22 and $11,044
Among the "enemy" countries, the average GDP per capita is $24,141, while the index of political freedom is 82. The countries are as follows:
US: 92 and $53,101
Ukraine: 55 and $7,423
Lithuania: 90 and $22,747
Latvia: 84 and $19,120
Estonia: 95 and $23,144
Georgia: 60 and $6,145
the UK: 97 and $37,307
Illarionov points to the fact that in the last 5 years (2009–2014), the average index of political freedoms for the seven "enemy" countries hasn't changed much (from 83 to 82), while the average GDP per capita for these countries increased by 57% (from $15,392 to $24,141).
For Russia's top 7 "friends," the political freedom index fell more than a quarter (from 40 to 30), while the average GDP per capita for these countries decreased by almost 10% ($10,442 to $9,473).
"Thus, as a consequence of an effective campaign, current residents of Russia not only are increasingly oriented to more economically backward and politically unfree countries, but also oppose themselves to the most economically developed and most free part of the world," sums up the economist.