Ով է իրականում օգտվելու Սևանից բաց թողնված ջրից․ բնապահպան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Սևանա լճից հավելյալ ջուր բաց թողնելու մասին որոշումը ՀՀ կառավարությունը բացատրել է Արարատյան դաշտավայրի գյուղացիներին ոռոգման ջրով ապահովելու ցանկությամբ, սակայն դրանից օգուտ է ստանալու նաև ռուսաստանյան «Ռուսգիդրո» ընկերությանը պատկանող Սևան-Հրազդան ՀԷԿ-երի կասկադը։ Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է բնապահպան, Էկոլոգիական հասարակական դաշինքի համակարգող Սիլվա Ադամյանը։
Նրա խոսքով՝ ծրագրի ուսումնասիրությունն ու փաստաթղթերի հետազոտությունները ցույց են տվել, որ լճից բաց թողնված ջուրը գնալու է Սևան-Հրազդան կասկադի միջոցով, որտեղից էլեկտրաէներգիա են ստանալու, արդեն բարձր գնով վաճառելու են՝ մեծ շահույթներ ապահովելով։
«Այդ շահույթները ստանալու է ոչ թե մեր պետությունը, այլ «Ռուսգիդրո» կազմակերպությունը։ Ո՞վ պետք է պատասխան տա սրա համար, երբ պետությունը ռազմավարական նշանակություն ունեցող բոլոր կետերը վաճառում է օտարներին՝ «Որոտանը» վաճառեցին ամերիկացիներին, Սևան-Հրազդան կասկադը՝ ռուսներին․․․ Մենք չունենք ոչինչ, ամեն ինչ օտարներինն է՝ կեսը Ամերիկայինն է, կեսը՝ Ռուսաստանինը, կեսն էլ Եվրոպայինը», - ասել է Ադամյանը։
Բնապահպանը նշել է, որ փորձագետները խնդիրը բարձրացնել են նաև ԱԺ-ում, և այժմ ոչ ոք չի կարող մեղադրել, թե չեն ցանկանում համագործակցել պետական մարմինների հետ։
«Պառլամենտական լսումների ժամանակ բազմիցս Սևանի ջրբացման հարցը բարձրացրել են, սակայն ոչինչ չօգնեց։ Մենք արդեն չգիտենք՝ ինչ լեզվով է պետք խոսել․․․ Հազարավոր նամակներ ենք ուղարկել՝ սկսած նախարարություններից մինչև նախագահ, բայց ախր տեսնում ենք, որ ոչինչ չի փոխվել։ Երբ այցելեցինք Արարատյան դաշտավայր, խոսեցինք ժողովրդի հետ, իրենք ասացին՝ եթե նույնիսկ Սևանի ջուրը ինչ-որ ձևով իրենք հասցնեն այստեղ՝ մենք չենք ուզում, Սևանին չպետք է ձեռք տալ։ Սա ասում է ժողովուրդը, որը, իրոք, ունի ջրի խնդիր Արարատյան դաշտավայրում։ Իսկ ինչո՞ւ ունի այդ խնդիրը, որովհետև մեր «շատ հարգարժան» Բնապահպանության նախկին նախարարը (Արամ Հարությունյան- խմբ․), առանց հետազոտություններ անցկացնելու ու հաշվարկների, ամբողջ արտեզյան ջրերը տվել էր ձկնաբույծներին՝ Արարատյան հարթավայրը հասցնելով այս վիճակի։ Փոխանակ քրեական պատասխանատվության ենթարկեն այդ մարդուն, տարան Կոտայքի մարզպետ», - նշել է Ադամյանը։

Прибыль с выпуска дополнительных вод из Севана получит «Русгидро» - эксперт
Правительство Армении объяснило выпуск дополнительных вод из озера Севан желанием обеспечить оросительной водой сельчан Араратской долины, однако пользу от этого получит также каскад ГЭС Севан-Раздан, принадлежащий российской компании «Русгидро». Об этом в интервью Epress.am заявила эколог, координатор Общественного экологического союза Сильва Адамян.
Исследования программы и документов показали, что выпущенная из озера вода пройдет через каскад Севан-Раздан, откуда будут получать и продавать электроэнергию, обеспечивая большую прибыль.
«Прибыль получит не наше государство, а организация «Русгидро». Кто должен ответить за то, что государство продает иностранцам все пункты стратегического значения: комлпекс Воротанских ГЭС продали американцам, каскад Севан-Раздан – русским. У нас ничего нет: одна часть принадлежит Америке, другая – России, третья – Европе». По словам эколога, эксперты поднимали этот вопрос и в Национальном Собрании страны, и теперь их, добавила она, никто не может обвинить в нежелании сотрудничать с госорганами.
«Неоднократно поднимали вопрос выпуска вод из Севана в ходе парламентских слушаний, однако ничего не помогло. Мы уже не знаем, на каком языке стоит говорить. Отправили тысячи писем и министерствам, и президенту, но мы же видим, что ничего не изменилось.
Жители Араратской долины сообщили нам, что даже если до них каким-то образом можно довести воду из Севана, они этого не хотят, «Севан трогать нельзя». Это говорит народ, у которого, действительно, проблемы с водой в Араратской долине. А почему у него проблемы? Потому что наш «очень уважаемый» бывший министр охраны природы , без проведения исследований и расчетов, отдал всю артезианскую воду рыбопроизводителям и довел Араратскую равнину до такого состояния. Вместо того, чтобы привлечь этого человека к уголовной ответственности, его назначили губернатором Котайкской области», - заявила Адамян.