Ստեփանավանում «Բազմազանության պուրակ» հիմնեցին
Երեկ Ստեփանավան համայնքի Դեսինի 56 և 61 հասցեներում «Լիարժեք կյանք» ՀԿ–ն «Բազմազանության պուրակ» հիմնեց։ Ինչպես նշված է ՀԿ-ի հաղորդագրության մեջ, Նախաձեռնությանը միացել էին Ա. Մարգարյանի անվան Մշակույթի պալատը, Ստեփանավանի Արվեստի դպրոցը, կամավորներ, անհատներ, Վանաձորի «Լոռու Արվեստի զարգացման կենտրոն» ՀԿ-ն, «Օրրան» կենտրոնը, ԶԼՄ-ներ, ինչպես նաև Ստեփանավանի քաղաքապետարանը:
Պուրակը գտնվում է Ստեփանավանի ոչ այնքան ակտիվ բնակելի հատվածներից մեկում, որ կառուցվել է երկրաշարժից հետո՝ Ձախափնյա թաղամասում։ Հիմնադիրների նպատակն է թաղամասը դարձնել առավել գրավիչ զբոսաշրջիկների համար՝ միաժամանակ խրախուսելով ստեղծարար մոտեցումները, թիմային աշխատանքը և համայնքի բնակիչների ներառումը:
Նախաձեռնության միացել են թաղամասի 2 շենքերի բնակիչները, ինչպես նաև բազմաթիվ անցորդներ, ովքեր «Բազմազանության պուրակ»-ում խճանկարներ են ստեղծել։
«Բազամազանության պուրակի» հիմնումն իրականացվել է CAUCULT միջազգային միջմշակութային ծրագրի շրջանակներում, որը խթանում է Հարավային Կովկասում էթնիկ, կրոնական և մշակութային բազմազանությանը նպաստող նախաձեռնությունները: CAUCULT-ը զուգահեռ իրականացվում է Հայաստանում, Վրաստանում, Ադրբեջանում և համակարգվում ավստրիացի և լիտվացի գործընկերների կողմից:

Diversity Park Opens in Stepanavan, Armenia
Full Life NGO established a "Diversity Park" in the northern Armenia town of Stepanavan yesterday. As stated in the organization's press release, participating in the initiative were the Cultural Palace named after A. Margaryan, Stepanavan's School of Art, volunteers, individuals, Vanadzor's Lori Art Development Center, Orran Center, news media outlets, as well as Stepanavan City Hall.
The park is in one of the not so vibrant residential areas of Stepanavan, which was constructed after the earthquake — in the district of Dzakhapnya. The goal is to make the neighborhood more attractive for tourists, while at the same time encouraging creative approaches, team work, and the inclusion of community inhabitants.
Joining the initiative were residents of two buildings in the neighborhood, as well as many passers-by, who created mosaic works in the Diversity Park.
The program was carried out within the scope of the CAUCULT international, intercultural project, which supports ethnic, religious and cultural diversity across the South Caucasus. CAUCULT is simultaneously implemented in Armenia, Georgia, and Azerbaijan, and coordinated through partners in Austria and Lithuania.