Զոհված զինծառայողի մահվան փաստի առթիվ քրգործ է հարուցվել․ փորձագետը պնդում է՝ հոդվածը փոխել են
Հունիսի 20-ին Արարատի մարզի զորամասերից մեկում զոհված Գրիշա Խաչատրյանի դեպքի առթիվ ՀՀ ՊՆ քննչական ծառայությունում 104 հոդվածի 1-ին (սպանություն) մասի հատկանիշներով քրեական գործ է հարուցվել։ Այս մասին ասված է ՀՀ ՊՆ տարածած հաղորդագրության մեջ։
Նշենք, որ Epress.am-ի հետ զրույցում հունիսի 21-ին Խաչատրյանի դիահերձմանը մասնակցած ռազմական փորձագետ Ռուբեն Մարտիրոսյանը պնդել է, որ նախապես քրգործ է հարուցվել 373 հոդվածի 3-րդ մասով (Զենքի, ռազմամթերքի հետ վարվելու կանոնների խախտելը, որն ազգուշությամբ առաջացրել է մարդու մահ)։ Մարտիրոսյանի խոսքով՝ այդ փաստաթուղթն ինքն ու Խաչատրյանի հարազատներից մեկը տեսել են դիահերձարանում։
Մարտիրոսյանը, այսպիսով, պնդում է, որ հոդվածը վերաորակավորվել է, մինչդեռ ՊՆ-ի հաղորդագրության մեջ այդ մասին չի նշվում։ Հիշեցնենք, որ Սյունիքի մարզի Սառնակունք գյուղի 19-ամյա բնակիչ Խաչատրյանի մահվան լուրի տարածումից հետո ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը հայտնել էր, որ, նախնական տվյալներով, զինծառայողը մահացել է հակառակորդի գնդակից։ Ավելի ուշ ՊՆ-ն հաղորդագրություն տարածեց, որում նշված էր, որ Խաչատրյանը մահացել է մարտական հենակետում, իսկ միջադեպի մանրամասները ճշտվում են։ Դրանից հետո լրագրողների հետ զրույցում ՀՀ Պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը հայտարարել էր, որ Խաչատրյանը, նախնական տվյալներով, մահացու հրազենային վիրավորումը ստացել է զենքի օգտագործման կանոնները խախտելու հետևանքով:
Անդրադառնալով քրգործին՝ նախարարության մամուլի ծառայությունն այսօր նաև արձանագրել է, որ 375 հոդվածի 1-ին մասով (Պետի (հրամանատարի) կամ պաշտոնատար անձի կողմից իշխանությունը կամ պաշտոնեական դիրքը չարաշահելը) նախատեսված հանցագործություն կատարելու կասկածանքով ձերբակալվել է նույն զորամասի պայմանագրային զինծառայող, սերժանտ Վարդան Կիրակոսյանը։
«Քրեական գործի նախաքննության ընթացքում հարցաքննվել է դիրքի անձնակազմը: Նախաքննության համար կարևոր նշանակություն ունեցող բազմաթիվ հարցերի պարզաբանման նպատակով նշանակվել են դատաձգաբանական, դատակենսաբանական, դատաբժշկական, ինչպես նաև դատահետքաբանական, դատամատնադրոշմային համալիր փորձաքննություններ։ Քրեական գործով նշանակված փորձաքննությունների եզրակացությունները ստանալուց հետո միայն հնարավոր կլինի գնահատել հարցաքննված անձանց ցուցմունքների և ձեռք բերված այլ ապացույցների արժանահավատությունը», - նշում է ՀՀ ՊՆ-ն:

Минобороны изменило точку зрения о гибели военнослужащего - эксперт
По факту гибели в одной из воинских частей Араратской области Гриши Хачатряна в следственной службе Минобороны Армении возбуждено уголовное дело по признакам статьи 104 (убийство). Об этом говорится в сообщении МО.
В беседе с Epress.am присутствовавший на вскрытии трупа военнослужащего военный эксперт Рубен Мартиросян заявил, что поначалу уголовное дело возбудили по третьей части статьи 373 (нарушение правил обращения с оружием, боеприпасами, повлекшее по неосторожности смерть человека). По словам Мартиросяна, этот документ он и один из родственников Хачатряна видел в морге.
Таким образом, Мартиросян, утверждает, что статья переквалифицирована, между тем, в сообщении МО об этом не сообщается.
В сообщении от 23 июня пресс-служба МО также отмечает, что по подозрению в совершении преступления, предусматриваемого первой частью статьи 375 УК (злоупотребение властью или должностным положением начальником (командиром) или должностным лицом), арестован военнослужащий срочной службы той же военчасти, сержант Вардан Киракосян.
«В ходе предварительного следствия допрошен состав боевой позиции. С целью получения разъяснений множества вопросов, имеющих важное значение для предварительного следствия, назначены комплексные баллистическая, судебно-биологическая экспертизы, судмедэкспертиза, экспертиза отпечатков пальцев. Только после получения заключений назначенных экспертиз можно будет дать оценку показаниям допрошенных лиц и достоверности полученных доказательств», - говорится в сообщении министерства.
Напомним, что после распространения информации о гибели 19-летнего уроженца села Сарнакунк Сюникской области пресс-секретарь Минобороны Арцрун Ованисян сообщил, что, по предварительным данным, военнослужащий погиб от пули противника. Позже оборонное ведомство распространило сообщение, в котором отмечалось, что Хачатрян погиб на боевой позиции, а подробности инцидента выясняются. После чего глава оборонного ведомства Армении Сейран Оганян в беседе с журналистами заявил, что, по предварительным данным, Хачатрян получил смертельное огнестрельное ранение в результате нарушения правил использования оружия.