Ինչու պաշտոնյայի որդին կալանքից ազատվել է, իսկ ակտիվիստը՝ ոչ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Երևանի քաղաքապետի խորհրդական Արայիկ Քոթանջյանի որդու` Սամվել Քոթանջյանի և Կենտրոնի դատարանի դիմաց կրակոցներ արձակած Հայկ Կյուրեղյանի գործերն իրարից էականորեն տարբերվում են առաջադրված մեղադրանքներով, ուստի Կյուրեղյանին կալանավորելը ու Քոթանջյանին ազատ արձակելն արդարացված է: Այս մասին այսօր ասել է ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանը՝ պատասխանելով Epress.am-ի թղթակցի հարցին՝ ինչու է նրանց նկատմամբ տարբերակված մոտեցում ցուցաբերվել:
«Քանաքեռ-Զեյթունում տեղի ունեցած կրակոցների մասով գործը հարուցվել է խուլիգանության հոդվածի առաջին մասով: Արդեն Կենտրոնի դատարանի մոտ Հայկ Կյուրեղյանի կրակոցներից հետո, մենք քրեական գործ ենք հարուցել խուլիգանության հոդվածի չորրորդ մասով։ Ինչո՞ւ, որովհետև երկրորդ գործով խոսքը գնում է խուլիգանության ավելի ծանր դրսևորման մասին, ինչը նշանակում է՝ մենք ունենք խուլիգանություն՝ բռնության գործադրմամբ և զենքի կիրառմամբ: Տարբերությունը շատ ակնհայտ է, խուլիգանության առաջին մասի համար նախատեսվում է մինչև մեկ տարի ազատազրկում, իսկ չորրորդ մասի համար՝ 4-8 տարի ազատազրկում: Այսինքն սրանք տրամագծորեն տարբեր գործեր են»,- ասել է Կոստանյանը:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 6-ին Կ. Ուլնեցու փողոցի թիվ 74 շենքի բակում քաղաքապետի խորհրդականի որդին մի քանի անգամ կրակել է 9 մմ տրամաչափի «Մակարով» տիպի ատրճանակից, սակայն նրա նկատմամբ կալանք խափանման միջոցը չի կիրառվել: Վերջինս երկու երաշխավորագրով ազատ է արձակվել:
Մինչդեռ հունիսի 12-ին Շանթ Հարությունյանի և մյուս 13 քաղբանտարկյալների դատավարության մեկնարկին ձերբակալված Հայկ Կյուրեղյանը ոստիկանների ուղղությամբ կրակել էր օդամղիչ ատրճանակից՝ իրավապահներին լուրջ վնաս չհասցնելով։
Կյուրեղյանը գտնվում է կալանքի տակ, կալանք է դրված նաև նրա հետ տեսակցությունների վրա: Մինչ այժմ Կյուրեղյանին տեսել են միայն ՀՀ ոստիկանության ձերբակալված անձանց պահման վայրերում վերահսկողություն իրականացնող հասարակական դիտորդական խմբի անդամները և հայտնել, որ ձերբակալվածի մարմնին եղել են բռնության հետքեր:

The cases of Yerevan mayor's advisor Arayik Qotanjyan's son, Samvel Qotanjyan, and Hayk Kyureghyan, the man who fired shots outside a Yerevan courthouse, are significantly different from each other, thus keeping Kyureghyan in detention and releasing Qotanjyan are justified, said RA General Prosecutor Gevorg Kostanyan today, responding to an Epress.am correspondent's question on the differing treatment of the two men.
"The case with the shots at Kanaker-Zeytun was launched under Section 1 of the article on hooliganism. Already after Hayk Kyureghyan's shots outside the Kentron Court, we launched a criminal case under Section 4 of the hooliganism article. Why? Because the second case is about a more serious expression of hooliganism; that is, we have hooliganism with the use of force and the use of a weapon. The difference is quite obvious: Section 1 of hooliganism provides for up to 1 year imprisonment, while Section 4 provides for 4–8 years in prison. That is, these are diametrically opposed cases," he said.
Recall, on June 6, Samvel Kotanjyan fired several shots from a 9mm Makarov pistol in the Kanaker-Zeytun district of Yerevan, but no measure of restraint was applied to him — he was released upon the signatures of two guarantors.
On June 12, at the start of the trial against Shant Harutyunyan and 13 other men arrested with him last November, Kyureghyan climbed onto one of the cars parked outside the courthouse and began to shoot in the direction of police with what he claimed was an air pistol, without causing any serious harm to law enforcement officials.
Kyureghyan is in pre-trial detention, and he is banned family visits. Meanwhile, a group of civil society members monitoring conditions in Armenian prisons and detention centers found bruises on Kyureghyan's arms