Ինչու պաշտոնյայի որդին կալանքից ազատվել է, իսկ ակտիվիստը՝ ոչ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Երևանի քաղաքապետի խորհրդական Արայիկ Քոթանջյանի որդու` Սամվել Քոթանջյանի և Կենտրոնի դատարանի դիմաց կրակոցներ արձակած Հայկ Կյուրեղյանի գործերն իրարից էականորեն տարբերվում են առաջադրված մեղադրանքներով, ուստի Կյուրեղյանին կալանավորելը ու Քոթանջյանին ազատ արձակելն արդարացված է: Այս մասին այսօր ասել է ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանը՝ պատասխանելով Epress.am-ի թղթակցի հարցին՝ ինչու է նրանց նկատմամբ տարբերակված մոտեցում ցուցաբերվել:
«Քանաքեռ-Զեյթունում տեղի ունեցած կրակոցների մասով գործը հարուցվել է խուլիգանության հոդվածի առաջին մասով: Արդեն Կենտրոնի դատարանի մոտ Հայկ Կյուրեղյանի կրակոցներից հետո, մենք քրեական գործ ենք հարուցել խուլիգանության հոդվածի չորրորդ մասով։ Ինչո՞ւ, որովհետև երկրորդ գործով խոսքը գնում է խուլիգանության ավելի ծանր դրսևորման մասին, ինչը նշանակում է՝ մենք ունենք խուլիգանություն՝ բռնության գործադրմամբ և զենքի կիրառմամբ: Տարբերությունը շատ ակնհայտ է, խուլիգանության առաջին մասի համար նախատեսվում է մինչև մեկ տարի ազատազրկում, իսկ չորրորդ մասի համար՝ 4-8 տարի ազատազրկում: Այսինքն սրանք տրամագծորեն տարբեր գործեր են»,- ասել է Կոստանյանը:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 6-ին Կ. Ուլնեցու փողոցի թիվ 74 շենքի բակում քաղաքապետի խորհրդականի որդին մի քանի անգամ կրակել է 9 մմ տրամաչափի «Մակարով» տիպի ատրճանակից, սակայն նրա նկատմամբ կալանք խափանման միջոցը չի կիրառվել: Վերջինս երկու երաշխավորագրով ազատ է արձակվել:
Մինչդեռ հունիսի 12-ին Շանթ Հարությունյանի և մյուս 13 քաղբանտարկյալների դատավարության մեկնարկին ձերբակալված Հայկ Կյուրեղյանը ոստիկանների ուղղությամբ կրակել էր օդամղիչ ատրճանակից՝ իրավապահներին լուրջ վնաս չհասցնելով։
Կյուրեղյանը գտնվում է կալանքի տակ, կալանք է դրված նաև նրա հետ տեսակցությունների վրա: Մինչ այժմ Կյուրեղյանին տեսել են միայն ՀՀ ոստիկանության ձերբակալված անձանց պահման վայրերում վերահսկողություն իրականացնող հասարակական դիտորդական խմբի անդամները և հայտնել, որ ձերբակալվածի մարմնին եղել են բռնության հետքեր:

Генпрокурор Армении объяснил, почему освободили сына чиновника и арестовали активиста
Дела сына советника мэра Еревана Самвела Котанджяна и стрелявшего перед зданием суда общей юрисдикции Айка Кюрегяна значительно отличаются друг от друга предъявленными обвинениями, поэтому арест Кюрегяна и освобождение Котанджяна оправданы. Об этом на пресс-конференции в среду, 25 июня, заявил генпрокурор Армении Геворг Костанян, отвечая на вопрос Epress.am, почему к ним проявлен дифференцированный подход.
«В связи с выстрелами в Канакер-Зейтуне возбуждено уголовное дело по первой части статьи «хулиганство». Уже после выстрелов Айка Кюрегяна у суда административного района Кентрон мы возбудили уголовное дело по четвертой части этой статьи. Почему? Потому что во втором деле речь о более серьезном проявлении хулиганства, это значит, что мы имеем хулиганство с применением насилия и оружия. Разница очевидна. Первая часть статьи предусматривает до года лишения свободы, а четвертая – 4-8 лет. То есть это совершенно разные дела», - заявил Костанян.
6 июня сын советника мэра несколько раз выстрелил из пистолета Макарова во дворе здания N74 на ул. К. Улнецу, однако его освободили под гарантию.
Между тем, арестованный в день первого заседания суда (12 июня) над Шантом Арутюняном и другими политзаключенными Айк Кюрегян стрелял в направлении полицейских из пневматического пистолета, не нанеся существенного вреда правоохранителям.
Кюрегян находится под арестом, на свидания с ним наложен запрет. До сих пор с ним встретились только члены общественной наблюдательской группы, осуществляющей общественный контроль в местах содержания арестованных лиц. По словам последних, на теле молодого человека были следы насилия.