Դատախազը հաստատել է՝ ոստիկանները քաղաքացիական հագուստով էին․ Շանթ Հարությունյանի գործով դատ
Շանթ Հարությունյանի և 13 ընկերների գործով այսօր անցկացվող հերթական դատական նիստի ընթացքում մեղադրյալների փաստաբաններ Ինեսսա Պետրոսյանը, Արա Զաքարյանը և Հովհաննես Քոչարյանը հայտարարել են, թե տեսանյութերի ուսումնասիրությունների արձանագրությունները քննիչների կողմից կոպիտ խախտումներով են կազմվել։ Մասնավորապես, տեսանյութերի ուսումնասիրությունները տևել են 14 օր, սակայն միայն մեկ օրվա արձանագրության տակ առկա են զննությունը իրականացնող քննիչների ստորագրությունները։
Քաղբանտարկյալ Շանթ Հարությունյանի փաստաբան Ինեսսա Պետրոսյանն ընդգծել է, որ տեսանյութերի արձանագրություններում հստակեցվել է, որ մի քանի ոստիկաններ քաղաքացիական հագուստով են եղել, և այդ փաստը դատարանում հաստատել է մեղադրող դատախազ Գևորգ Գևորգյանը։ Վերջինս նշել է, որ ոստիկանները «քաղաքացիական հագուստով իրենց ծառայողական պարտականություններն էին իրականացնում»։
Պետրոսյանի խոսքով՝ դա նշանակում է, որ ամբաստանյալներին մեղսագրվող հոդվածներից մեկը, այն է՝ իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բնռություն գործադրելը, այլևս կիրառելի չէ։ Նշենք, որ ամբաստանյալները մեղադրվում են նաև խուլիգանության մեջ։
Մասնավորաբար, տեսաձայնագրություններով արդեն իսկ ապացուցվել է, որ, օրինակ, քաղբանտարկյալներ Վարդան Վարդանյանը և Ալբերտ Մակարյանը հարվածել են բացառապես քաղաքացիական հագուստով մարդկանց։
Պետրոսյանը մեկ այլ կարևոր հանգամանք է մատնանշել․ փաստաբանի խոսքով՝ 2013 թվականի նոյեմբերի 5-ի երթի մեկնարկից առաջ ոստիկանները մանսակիցներին չեն ասել, թե դրա անցկացումն անօրինական է։ Բացի դա, տեսանյութերի զննության ժամանակ երևացել է, թե ինչպես է ոստիկանն առաջինը բռնում Շանթ Հարությունյանի պարանոցից, երբ վերջինս դեռ չէր հասցրել ոտքը դնել Մաշտոցի պողոտայի երթևեկելի մասի վրա։ Երբ մեկ այլ ամբաստանյալ Վարդան Վարդանյանը փորձել է ազատել Շանթ Հարությունյանին, վերջինիս հարված են հասցրել։
Հարությունյանը, իր հերթին, հանդես է եկել հայտարարությամբ, ընդգծելով քննչական գործողություններում գրանցված բացթողումները։ Ըստ քաղբանտարկյալի` չէր կարելի գործի քննությունը հանձնել ոստիկանության քննչական բաժնին, քանի որ գործը վերաբերում էր ոստիկանության աշխատակիցներին, և այդ պարագայում կանխակալ վերաբերմունք պետք է ակնկալել։

Home / Armenia / Prosecution Confirms Police Officers were in Plainclothes: Trial of Opposition Activist Continues
Prosecution Confirms Police Officers were in Plainclothes: Trial of Opposition Activist Continues
The investigators made gross violations when drawing up the protocols after examining the video materials, said defense attorneys Inessa Petrosyan, Ara Zakaryan, and Hovhannes Kocharyan in court today in the case of political activist Shant Harutyunyan (pictured) and the 13 supporters who were arrested with him last year in clashes with police. The video materials were studied over a 14-day period, but the signatures of the investigators examining the material were on the protocol of only one of those days.
Harutyunyan's attorney, Inessa Petrosyan, remarked that the video footage shows that some of the police officers were in plainclothes — a fact that was confirmed in court by prosecuting attorney Gevorg Gevorgyan, who said that police officers "in civilian clothes were performing their official duties."
Petrosyan stressed this means that one of the charges against the defendants — the use of violence against a government representative — is no longer applicable. The defendants are charged also with "hooliganism".
It has already been proven in the video footage that two of the defendants, Vardan Vardanyan and Albert Makaryan, attacked exclusively people in civilian clothes.
Petrosyan highlighted another important fact: ahead of the November 5, 2013 march, protestors were not told by police that the march was illegal. Furthermore, video footage clearly shows how a police officer is the first to grab Shant Harutyunyan's neck, when Harutyunyan had not yet set foot on Mashtots Avenue. When another defendant, Vardanyan, tried to help Harutyunyan, he was attacked.
Harutyunyan, in turn, made a statement, emphasizing the omissions in the investigation. According to him, the case shouldn't be handed over to the investigation department of the police since it involves police employees, and in this case, a biased attitude can be expected.