Շանթ Հարությունյանն ասել է, որ ոստիկանն իրեն սադրում էր՝ Թուրքիայի գործակալ անվանելով
Այսօր քաղբանտարկյալներ Շանթ Հարությունյանի և ընկերների գործով դատական նիստում պաշտպան կողմը հայտատարել է, որ որպես տուժող հարցաքննված ոստիկան Գեղամ Խաչատրյանի ցուցմունքը դատարանում և նրա նախաքննական ցուցմունքները միմյանց հակասում են։
Տիգրան Պետրոսյանի պաշտպան Արա Զաքարյանը դատարանում ընթերցել է տուժողի նախաքննական ցուցմունքը։ Ըստ Զաքարյանի՝ թեև ոստիկանը պնդում է, որ ինքը կանչել է Շանթ Հարությունյանին և հորդորել նրան չանցնել փողոցը, տեսանյութի մեջ երևում է, որ տուժողը չի էլ փորձել խոսել Հարությունյանի հետ, այլ հետևից մոտեցել է և քաշել նրա պարանոցից։
Այս հակասությունը պարզաբանելով՝ Գեղամ Խաչատրյանն ասել է, որ տեսանյութում ուղղակի չի լսվում իր ձայնը։ Դիմելով Խաչատրյանին՝ Շանթ Հարությունյանը հարցրել է՝ ինչու է նա իր ականջին ասել, որ ինքը Թուրքիայի գործակալ է։
Քաղբանտարկյալը հարցրել է՝ արդյո՞ք Խաչատրյանը այդպիսով փորձում էր իրեն սադրել, թե՞ կոնկրետ հրահանգով էր դա արել։ Ոստիկանը հերքել է, թե նման բան է ասել:
Այսօրվա դատական նիստին ներկա էին նախկին քաղբանտարկյալ Տիգրան Առաքելյանը, «Ժառանգություն» կուսակցության ղեկավար Րաֆֆի Հովհաննիսյանը։ Երեկվա նիստն այցելել էր ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր, նախկին քաղբանտարկյալ Նիկոլ Փաշինյանը։
Հիշեցնենք, որ «Ցեղակրոն» կուսակցության ղեկավար Շանթ Հարությունյանի ու մի խումբ կողմնակիցների նկատմամբ քրեական գործ է հարուցվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 185-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով՝ իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ կյանքի կամ առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրելը և Գույքը դիտավորությամբ ոչնչացնելը կամ վնասելը՝ հրկիզման, պայթյունի կամ հանրավտանգ այլ եղանակով: Համաձայն գործի նյութերի, Շանթ Հարությունյանն ու ընկերները նոյեմբերի 5-ին Մաշտոցի պողոտայում ծեծի են ենթարկել ոստիկանների։ Ամբաստանյալներն իրենց դեմ առաջադրված մեղադրանքը չեն ընդունում, նրանք պնդում են, որ հարվածել են իրենց վրա հարձակված, իրենց ակցիան խոչընդոտած մարդկանց, ովքեր եղել են քաղաքացիական հագուստով։

Политзаключенный напомнил в суде, как армянский полицейский назвал его агентом Турции
На очередном заседании по делу политзаключенных Шанта Арутюняна и друзей защита заявила, что показания допрошенного в качестве пострадавшего полицейского Гегама Хачатряна, данные им на этапе предварительного следствия и в суде, противоречат друг другу.
Адвокат Тиграна Петросяна Ара Закарян зачитал в суде показания пострадавшего, данные в ходе предварительного следствия. По словам Закаряна, несмотря на утверждение полицейского о том, что он подозвал к себе Шанта Арутюняна и призвал не переходить улицу, на видео видно, как пострадавший даже не пытался поговорить с Арутюняном, а подошел к нему сзади и схватил за шею.
В ответ Гегам Хачатрян заявил, что на видео просто не слышно его голоса. Шант Арутюнян, в свою очередь, поинтересовался у пострадавшего, почему он сказал ему на ухо, что он является агентом Турции.
Политзаключенный также спросил, пытался ли Хачатрян таким образом спровоцировать его или сделал это, выполняя конкретный приказ. Полицейский заявил, что ничего подобного не было.
На сегодняшнем заседании присутствовали экс-политзаключенный Тигран Аракелян и руководитель партии «Наследие» Раффи Ованисян. Вчерашнее заседание посетил депутат от «Армянского национального конгресса», бывший узник совести Никол Пашинян.
В отношении руководителя партии «Цегакрон» Шанта Арутюняна и группы его сторонников возбудили уголовное дело по второй части статьи 316 и первому пункту второй части статьи 185 - «применение к представителю власти насилие, опасное для жизни или здоровья» и «намеренное уничтожение или повреждение имущества путем поджога, взрыва или другими взрывоопасными методами». Согласно материалам дела, 5 ноября 2013г. на проспекте Маштоца в Ереване Шант Арутюнян и друзья избили полицейских. Подсудимые не признают свою вину, утверждая, что удары наносили атаковавшие их, препятствующие шествию люди, которые были в гражданской одежде.