Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտի կառուցումը կավարտվի մինչև տարեվերջ
Այսօր ՀՀ կառավարությունը որոշում է կայացրել ստեղծել Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտը։ Որոշման հիմանվորման մեջ, մասնավորապես, նշված է, որ այդ պետական կազմակերպության գործունեության առարկան և նպատակներն են հայ մեծանուն երգահանի կյանքի, գործունեության և ստեղծագործական ժառանգության հավաքումը, հետազոտումը, պահպանումը և հանրահռչակումը։
Կոմիտասի ստեղծագործական ժառանգությունն ու անձնական իրերն առ այսօր գտնվում են տարբեր կազմակերպությունների՝ Եղիշե Չարենցի անվան գրականության և արվեստի թանգարանի, ՀՀ ԳԱԱ արվեստի ինստիտուտի արխիվներում և պահոցներում:
Թանգարան-ինստիտուտը կառուցվում է Կոմիտասի անունը կրող զբոսայգում գտնվող նախկին մշակույթի պալատի տեղում, որն անհատույց օգտագործման իրավունքով ՀՀ կառավարությանն է տրամադրել «Հայաստան» հիմնադրամը: Կառուցապատման ծախսը հոգում է «Փյունիկ» մարդկային ռեսուրսների զարգացման համահայկական հիմնադրամը՝ սիրիահայ բարերար Գաբրիել Ջեմբերջյանի աջակցությամբ: Շենքի ճարտարապետը Արթուր Մեսչյանն է: Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտի շինարարությունը նախատեսվում է ավարտել ընթացիկ տարում:

Home / Armenia / Construction on New Komitas Museum-Institute to be Completed by This Year
The Government of Armenia in its meeting today adopted a decision to create a museum-institute dedicated to Komitas. The museum-institute aims to collect, research, preserve, and raise awareness of the great Armenian composer's life, work, and creative heritage.
Komitas' creative heritage and personal belongings today are in the archives and repositories of various organizations — the Yeghishe Charents Museum of Literature and Art and the Art Institute of the RA National Academy of Sciences.
The museum-institute will be built at the site of the former Palace of Culture in the park named after Komitas, the free use of which the Armenian government provided to Hayastan All-Armenian Fund. Construction costs are covered by Pyunik Human Resources Development Foundation with the support of Syrian-Armenian benefactor Gabriel Jemberjyan. The building's architect is Artur Meschyan. Construction of the Komitas Museum-Institute is set to be completed by the end of this year.