«Չեմ հիշում, ցուցմունքումս կա»․ Շանթ Հարությունյանը կոչ արեց ոստիկանին տուն ուղարկել (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Շանթ Հարությունյանի գործով ցուցմունք տվող ոստիկաններն իրենց պատասխաններով զվարճացնում էին դատարանի դահլիճում ներկաներին։ Դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանն ամեն կերպ փորձում էր օգնել ոստիկանության աշխատակիցներին խուսափել անցանկալի հարցերից։
Քաղբանտարկյալներ Շանթ Հարությունյանի և ընկերների հերթական դատական նիստը սկսվեց 35 րոպե ուշացումով։ Դատական նիստերին մշտապես այցելող մարդիկ դրան արդեն սովորել են․ մեղադրյալների հարազատները հիմնականում սկսեցին հավաքվել 12։30-ի մոտ, իսկ լրագրողները թեև հայտարարված ժամին՝ 12։00-ին մտան դատարանի դահլիճ, սակայն գիտեին դատական «ավանդույթի» մասին ու չէին շտապում զբաղեցնել տեղերը։ Լրագրողական խմբերից մեկում քննարկում էին՝ արդյոք այսօրվա նիստին կհարցաքննվի Երևանի փոխոստիկանապետ Վալերի Օսիպյանը, ով մեղադրյալների ձերբակալման օրը՝ 2013 թվականի նոյեմբերի 5-ին, ղեկավարում էր ոստիկանների գործողությունները։ Նախորդ նիստին որպես տուժող անցնող Օսիպյանին դատարան չէին հրավիրել, թեև նա 4-րդ համարի տակ էր անցնում, իսկ առաջին 3-ը մինչ այդ հարցաքննվել էին։ Այսօրվա նիստի առաջին հատվածում Օսիպյանը նույնպես չկար, չնայած նախորդ նիստերին Շանթ Հարությունյանը բազմիցս խնդրել էր հրավիրել բարձրաստիճան պաշտոնյային՝ նշելով, որ ցանկանում է խոսել իր և Օսիպյանի նոյեմբերի 5-ին կայացած զրույցի մասին։
Այսօրվա նիստի մեկնարկին դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանը բարյացակամ գտնվեց «Շանթ» հեռուստաընկերության լրագրողի նկատմամբ՝ թույլ տալով վերջինիս խոսափողը տեղադրել ամբիոնին․ մինչ այդ կարգադրիչները կոպիտ ձևով մերժում էին լրագրողին՝ ասելով․ «Շուտ գայիր, անեիր, մենք չենք տանելու , դու էլ չես կարա գնաս»։
Դրանից հետո, սակայն, քաղաքական աղմկահարույց բազմաթիվ գործեր քննած, մեղմ ասած, խնդրահարույց համբավ ունեցող Մարտիրոսյանը բարյացակամ էր միայն որպես տուժող անցնող ոստիկանների նկատմամբ։ Դատավորն անընդհատ օգնում էր վկայություն տվող ոստիկաններին, հանում էր նրանց համար անցանկալի հարցերը, իսկ երբ վերջիններս «տուպիկի» մեջ էին հայտնվում, ինքն էր հստակեցնում հարցը՝ հաճախ ուղղորդելով պատասխանողներին։
Որպես տուժող անցնող ոստիկանները մտնում էին դահլիճ ու ակնհայտորեն անգիր արած տեքստ էին ներկայացնում՝ մեկը մեկին փորձելով կրկնել սեփական նախաքննական ցուցմունքներն ու նախորդ նիստին ցուցմունք տված ոստիկաններին։ Հիմնականում կրկնվում էին «հարվածեցին քաղաքացիական հագուստով ոստիկաններին», «չկատարեցին ոստիկանության աշխատակիցների օրինական պահանջները», «պայթուցիկներ նետեցին ոտքերի տակ» արտահայտությունները։ Խնդիրներ էին առաջանում այն ժամանակ, երբ փաստաբաններն ու ամբաստանյալները սկսում էին հարցեր ուղղել ոստիկաններին։ Նրանցից առաջինը՝ Ազիզ Միրզոյանը, արագ ավարտեց ցուցմունքը, և Շանթ Հարությունյանը հորդորեց ներկաներին հարցեր չուղղել, որից հետո ոստիկանը հեռացավ։ Սակայն երկրորդ ոստիկանի՝ Ռազմիկ Խառատյանի դեպքում, հարցերի հեղեղ տեղաց, ու նախօրոք տեքստն անգիր արած ոստիկանն ակնհայտորեն սկսեց շփոթվել։
Ցուցմունքում Խառատյանը նշեց, որ կանգած է եղել դեպքի վայրից 25 մետր հեռավորության վրա, երբ լսել է պայթուցիկների ձայները ու մոտեցել երթին։ Նրա խոսքով՝ ինքը լսել էր, թե ինչպես են ոստիկանները հորդորում երթի մասնակիցներին մայթ բարձրանալ ու չխախտել հասարակական կարգը։ Հարցին, թե ինչպես է ինքը լսել 25 մետր հեռավորությունից մի բան, որը չեն ֆիքսել տեսախցիկները, ոստիկանը պատասխանեց․ «Էդ կամեռաների խնդիրն ա»։
Նրա պատասխանները ծիծաղ էին առաջացնում դահլիճում, ինչ-որ պահից սկսեցին ծիծաղել նաև ոստիկաններն ու դատական կարգադրիչները։ Հասկանալով, որ իրավիճակը դուրս է գալիս վերահսկողությունից՝ երիտասարդ ոստիկանը սկսեց ավելի հաճախ պատասխանել՝ չեմ հիշում, հիմա չեմ կարող ասել։ Հարցերի տարափը շարունակվում էր, ու Խառատյանը, կարծես, «նադայել ըլնելով», դրանցից մեկին պատասխանեց․ «Չեմ հիշում, ցուցմունքումս կա, նայեք», որից հետո սկսեցին ծիծաղալ թե մեղադրյալները, թե դահլիճում ներկաները։ Ոստիկանին մի քանի անգամ օգնության հասավ Մարտիրոսյանը՝ հանելով մի քանի հարց։ Դատավորը հատկապես ակտիվ էր գործում, երբ հարցեր էր տալիս ամբաստանյալ Մկրտիչ Հովհաննիսյանի պաշտպան Ռուզաննա Հովհաննիսյանը։ Վերջինիս որպես տուժող անցնողներից հետաքրքրվում էր՝ արդյոք ոստիկանները իրավունք ունեն ծառայություն իրականացնել քաղաքացիական հագուստով, սակայն բոլոր դեպքերում Մարտիրոսյանը հանում էր հարցը։
Իսկ Խառատյանը ևս մի քանի անգամ ստիպեց դահլիճում ներկաներին ծիծաղել։ Մասնավորապես, հարցին, թե ինչպես ինքը հասկացավ, որ հայհոյանքները ոստիկանները չէին հնչեցնում, նա կարծիք հայտնեց, որ ոստիկանները չեն կարող հայհոյել։
Վերջիվերջո, Շանթ Հարությունյանը հորդորեց իր ընկերներին «տղուն չնեղել», ու թույլ տալ, որպեսզի ոստիկանը տուն գնա։
Հաջորդ ոստիկաններն իրենց ցուցմունքներում նույն տեքստն էին կրկնում։ Իմ հետևում նստածներից մեկն ասաց․ «Հիմա կասի պայթուցիկ նետեցին ոտքիս տակ, աչքերս մրմռացին, բայց շատ ուժեղ չէր ու բժշկի չեն դիմել»։ Դրանից անմիջապես հետո ոստիկանը գրեթե նույնությամբ կրկնեց արտահայտությունը։
Մեղադրյալ Վարդան Վարդանյանը ոստիկաններից մեկին հարցրեց, թե ինչ դրոշներ են իրենք ունեցել այդ օրը։ Ոստիկանը վստահեցրեց, թե երթի մասնակիցները միայն եռագույն դրոշներ ունեին, ինչին Վարդանյանը պատասխանեց, թե իրենք ընդհանրապես դրոշներ չեն ունեցել։
Նշենք, որ Հարությունյանն ու նրա 13 ընկերները մեղադրվում են որպես զենք օգտագործվող առարկայի գործադրմամբ խուլիգանություն կատարելու մեջ՝ զուգորդված իշխանության ներկայացուցչին դիմադրություն ցույց տալով:

«Не притесняйте парня»: Армянский политзаключенный вступился за полицейского
Полицейские, дававшие показания по делу политзаключенного Шанта Арутюняна, изрядно повеселили присутствовавших в зале. Судья Мнацакан Мартиросян всячески старался помочь стражам правопорядка избежать нежелательных вопросов.
30 июля суд над Шантом Арутюняном и другими политзаключенными начался с 35-минутным опозданием. Постоянные посетители судебных заседаний уже привыкли к этому: многие родственники обвиняемых подтянулись к 12:30, а журналисты, хоть и собрались к назначенному времени - к полудню знали об этой «традиции» суда и не спешили занимать места в зале. Одна из групп журналистов обсуждала, допросят ли сегодня замначальника полиции Еревана Валерия Осипяна, руководившего действиями полицейских в день ареста подсудимых 5 ноября 2013г. Пострадавшего по делу Осипяна не вызвали на предыдущее заседание, несмотря на то, что в списке пострадавших он четвертый, а первые 3 уже допрошены. В первой части суда Осипяна не было, хотя Шант Арутюнян неоднократно просил вызвать его в суд, так как до начала шествия 5 ноября у него состоялась частная беседа с замначальника полиции, и этот факт, по мнению подсудимого, важен в рассмотрении дела.
Судья Мнацакан Мартиросян проявил дружелюбие к корреспонденту телеканала «Шант», разрешив ему разместить микрофон на кафедре. Прежде судебный пристав грубо отказывал журналистам со словами «Пришел бы раньше, мы не отнесем , а ты пройти не можешь».
После этого, однако, рассмотревший множество скандальных политических дел, имеющий, мягко говоря, спорную репутацию Мартиросян был дружелюбен только к полицейским, которые проходят по делу в качестве пострадавших. Судья постоянно помогал дающим показания стражам правопорядка, а когда они попадали в тупик, сам уточнял вопрос, часто направляя полицейских в ответах.
Пострадавшие полицейские представляли в суде очевидно выученный наизусть текст, пытаясь в точности повторить собственные показания предварительного следствия и высказывания коллег, сделанные на предыдущем заседании. В основном повторялись выражения «ударили полицейских в гражданской одежде», «не выполнили законные требования сотрудников полиции», «бросили под ноги взрывчатые вещества».
Проблемы возникали, когда адвокаты и их подзащитные обращались к полицейским с вопросами. Один из них, Азиз Мирзоян, быстро завершил дачу показаний. Шант Арутюнян призвал присутствующих не задавать ему вопросы, после чего полицейский ушел. Однако Размика Харатяна ожидал шквал вопросов, и заранее разучивший текст полицейский начал путаться в ответах.
Харатян сказал, что стоял на расстоянии 25 м. от шествия, когда услышал взрывы и подошел к участникам акции. По его словам, он слышал, как стражи правопорядка призывают демонстрантов подняться на тротуар и не нарушать общественный порядок. На вопрос, как на расстоянии 25 метров ему удалось расслышать то, чего не зафиксировали видеокамеры, Харатян ответил: «Это проблема камер».
Его ответы вызывали смех присутствующих. В какой-то момент стали смеяться полицейские и судебный пристав. Понимая, что ситуация выходит из-под контроля, Харатян стал чаще говорить «не помню», «сейчас сказать не могу». Поток вопросов продолжался, и Харатян, вероятно, уставший от них, сказал «Не помню, в моих показаниях это есть, посмотрите», таким образом рассмешив как подсудимых, так и других участников заседания. Судья Мартиросян несколько раз приходил на помощь полицейскому и снимал вопросы.
А Харатян продолжал веселить участников заседания. В частности, на вопрос, как он узнал, что ругательства озвучивали не полицейские, он заявил, что стражи правопорядка не матерятся.
В конце концов, Шант Арутюнян призвал друзей «не притеснять парня» и разрешить ему уйти домой.
Другие полицейские повторяли практически то же самое. Один из сидящих в зале заметил: «Сейчас он скажет, что под ноги бросили взрывчатку, заболели глаза, но несильно и к врачу обращаться не стал». Именно это и сказал полицейский.
Обвиняемый Вардан Варданян спросил у одного из пострадавших, какие флаги были у участников акции. Полицейский сказал, что у демонстрантов были только государственные флаги Армении. Варданян, в свою очередь, заметил, что флагов в этот день у них вообще не было.
Арутюнян и 13 его единомышленников обвиняются в хулиганстве, совершенном с применением оружия, и сопротивление представителям власти.