«Չեմ հիշում, ցուցմունքումս կա»․ Շանթ Հարությունյանը կոչ արեց ոստիկանին տուն ուղարկել (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Շանթ Հարությունյանի գործով ցուցմունք տվող ոստիկաններն իրենց պատասխաններով զվարճացնում էին դատարանի դահլիճում ներկաներին։ Դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանն ամեն կերպ փորձում էր օգնել ոստիկանության աշխատակիցներին խուսափել անցանկալի հարցերից։
Քաղբանտարկյալներ Շանթ Հարությունյանի և ընկերների հերթական դատական նիստը սկսվեց 35 րոպե ուշացումով։ Դատական նիստերին մշտապես այցելող մարդիկ դրան արդեն սովորել են․ մեղադրյալների հարազատները հիմնականում սկսեցին հավաքվել 12։30-ի մոտ, իսկ լրագրողները թեև հայտարարված ժամին՝ 12։00-ին մտան դատարանի դահլիճ, սակայն գիտեին դատական «ավանդույթի» մասին ու չէին շտապում զբաղեցնել տեղերը։ Լրագրողական խմբերից մեկում քննարկում էին՝ արդյոք այսօրվա նիստին կհարցաքննվի Երևանի փոխոստիկանապետ Վալերի Օսիպյանը, ով մեղադրյալների ձերբակալման օրը՝ 2013 թվականի նոյեմբերի 5-ին, ղեկավարում էր ոստիկանների գործողությունները։ Նախորդ նիստին որպես տուժող անցնող Օսիպյանին դատարան չէին հրավիրել, թեև նա 4-րդ համարի տակ էր անցնում, իսկ առաջին 3-ը մինչ այդ հարցաքննվել էին։ Այսօրվա նիստի առաջին հատվածում Օսիպյանը նույնպես չկար, չնայած նախորդ նիստերին Շանթ Հարությունյանը բազմիցս խնդրել էր հրավիրել բարձրաստիճան պաշտոնյային՝ նշելով, որ ցանկանում է խոսել իր և Օսիպյանի նոյեմբերի 5-ին կայացած զրույցի մասին։
Այսօրվա նիստի մեկնարկին դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանը բարյացակամ գտնվեց «Շանթ» հեռուստաընկերության լրագրողի նկատմամբ՝ թույլ տալով վերջինիս խոսափողը տեղադրել ամբիոնին․ մինչ այդ կարգադրիչները կոպիտ ձևով մերժում էին լրագրողին՝ ասելով․ «Շուտ գայիր, անեիր, մենք չենք տանելու , դու էլ չես կարա գնաս»։
Դրանից հետո, սակայն, քաղաքական աղմկահարույց բազմաթիվ գործեր քննած, մեղմ ասած, խնդրահարույց համբավ ունեցող Մարտիրոսյանը բարյացակամ էր միայն որպես տուժող անցնող ոստիկանների նկատմամբ։ Դատավորն անընդհատ օգնում էր վկայություն տվող ոստիկաններին, հանում էր նրանց համար անցանկալի հարցերը, իսկ երբ վերջիններս «տուպիկի» մեջ էին հայտնվում, ինքն էր հստակեցնում հարցը՝ հաճախ ուղղորդելով պատասխանողներին։
Որպես տուժող անցնող ոստիկանները մտնում էին դահլիճ ու ակնհայտորեն անգիր արած տեքստ էին ներկայացնում՝ մեկը մեկին փորձելով կրկնել սեփական նախաքննական ցուցմունքներն ու նախորդ նիստին ցուցմունք տված ոստիկաններին։ Հիմնականում կրկնվում էին «հարվածեցին քաղաքացիական հագուստով ոստիկաններին», «չկատարեցին ոստիկանության աշխատակիցների օրինական պահանջները», «պայթուցիկներ նետեցին ոտքերի տակ» արտահայտությունները։ Խնդիրներ էին առաջանում այն ժամանակ, երբ փաստաբաններն ու ամբաստանյալները սկսում էին հարցեր ուղղել ոստիկաններին։ Նրանցից առաջինը՝ Ազիզ Միրզոյանը, արագ ավարտեց ցուցմունքը, և Շանթ Հարությունյանը հորդորեց ներկաներին հարցեր չուղղել, որից հետո ոստիկանը հեռացավ։ Սակայն երկրորդ ոստիկանի՝ Ռազմիկ Խառատյանի դեպքում, հարցերի հեղեղ տեղաց, ու նախօրոք տեքստն անգիր արած ոստիկանն ակնհայտորեն սկսեց շփոթվել։
Ցուցմունքում Խառատյանը նշեց, որ կանգած է եղել դեպքի վայրից 25 մետր հեռավորության վրա, երբ լսել է պայթուցիկների ձայները ու մոտեցել երթին։ Նրա խոսքով՝ ինքը լսել էր, թե ինչպես են ոստիկանները հորդորում երթի մասնակիցներին մայթ բարձրանալ ու չխախտել հասարակական կարգը։ Հարցին, թե ինչպես է ինքը լսել 25 մետր հեռավորությունից մի բան, որը չեն ֆիքսել տեսախցիկները, ոստիկանը պատասխանեց․ «Էդ կամեռաների խնդիրն ա»։
Նրա պատասխանները ծիծաղ էին առաջացնում դահլիճում, ինչ-որ պահից սկսեցին ծիծաղել նաև ոստիկաններն ու դատական կարգադրիչները։ Հասկանալով, որ իրավիճակը դուրս է գալիս վերահսկողությունից՝ երիտասարդ ոստիկանը սկսեց ավելի հաճախ պատասխանել՝ չեմ հիշում, հիմա չեմ կարող ասել։ Հարցերի տարափը շարունակվում էր, ու Խառատյանը, կարծես, «նադայել ըլնելով», դրանցից մեկին պատասխանեց․ «Չեմ հիշում, ցուցմունքումս կա, նայեք», որից հետո սկսեցին ծիծաղալ թե մեղադրյալները, թե դահլիճում ներկաները։ Ոստիկանին մի քանի անգամ օգնության հասավ Մարտիրոսյանը՝ հանելով մի քանի հարց։ Դատավորը հատկապես ակտիվ էր գործում, երբ հարցեր էր տալիս ամբաստանյալ Մկրտիչ Հովհաննիսյանի պաշտպան Ռուզաննա Հովհաննիսյանը։ Վերջինիս որպես տուժող անցնողներից հետաքրքրվում էր՝ արդյոք ոստիկանները իրավունք ունեն ծառայություն իրականացնել քաղաքացիական հագուստով, սակայն բոլոր դեպքերում Մարտիրոսյանը հանում էր հարցը։
Իսկ Խառատյանը ևս մի քանի անգամ ստիպեց դահլիճում ներկաներին ծիծաղել։ Մասնավորապես, հարցին, թե ինչպես ինքը հասկացավ, որ հայհոյանքները ոստիկանները չէին հնչեցնում, նա կարծիք հայտնեց, որ ոստիկանները չեն կարող հայհոյել։
Վերջիվերջո, Շանթ Հարությունյանը հորդորեց իր ընկերներին «տղուն չնեղել», ու թույլ տալ, որպեսզի ոստիկանը տուն գնա։
Հաջորդ ոստիկաններն իրենց ցուցմունքներում նույն տեքստն էին կրկնում։ Իմ հետևում նստածներից մեկն ասաց․ «Հիմա կասի պայթուցիկ նետեցին ոտքիս տակ, աչքերս մրմռացին, բայց շատ ուժեղ չէր ու բժշկի չեն դիմել»։ Դրանից անմիջապես հետո ոստիկանը գրեթե նույնությամբ կրկնեց արտահայտությունը։
Մեղադրյալ Վարդան Վարդանյանը ոստիկաններից մեկին հարցրեց, թե ինչ դրոշներ են իրենք ունեցել այդ օրը։ Ոստիկանը վստահեցրեց, թե երթի մասնակիցները միայն եռագույն դրոշներ ունեին, ինչին Վարդանյանը պատասխանեց, թե իրենք ընդհանրապես դրոշներ չեն ունեցել։
Նշենք, որ Հարությունյանն ու նրա 13 ընկերները մեղադրվում են որպես զենք օգտագործվող առարկայի գործադրմամբ խուլիգանություն կատարելու մեջ՝ զուգորդված իշխանության ներկայացուցչին դիմադրություն ցույց տալով:

"Don't Harass the Man": Political Activist on Trial Stands Up for Police Officer
Police officers who testified in the case of Shant Harutyunyan amused those present in the courtroom with their responses. Judge Mnatsakan Martirosyan tried in every way possible to help police employees avoid unwanted questions.
Today's court hearing in the case of political activist Shant Harutyunyan and his friends began 35 minutes late. Frequent visitors of the hearings have become accustomed to this: relatives of the accused mainly began to gather at around 12:30 pm, while journalists, though they entered the courtroom at the appointed time (12 pm), knew about this "habit" of the court and weren't in a hurry to take their seats. One group of a journalists was discussing whether Yerevan Deputy Police Chief Valeriy Osipyan, who directed the actions of police on the day of the accused were arrested (November 5, 2013), would be questioned in court today. Osipyan was not summoned for questioning at the last court session, though he was named as the fourth victim in the case. The previous three victims were questioned. Osipyan was not present in court during the first half of the hearing today, though Harutyunyan repeatedly asked the court to call him, saying that he wants to speak about the private conversation he had with the deputy police chief ahead of the march on November 5.
At the start of today's hearing, Judge Martirosyan was found to be amiable toward the Shant TV reporter, allowing him to place his microphone on the stand. Previously, court bailiffs rudely refused the reporter, saying, "You should've come earlier and done that. We aren't going to take , and you can't ."
After that, however, Judge Martirosyan, who has examined many scandalous political cases and, to put it mildly, has a controversial reputation, was well-disposed only toward the police officers named as victims in the case. The judge constantly helped police officers giving testimonies, removed questions that were undesirable for them, and when they found themselves at a loss, he clarified the question, often guiding respondents.
Police officers named as victims entered the courtroom and presented a text that was clearly memorized, trying to exactly replicate statements made during the preliminary investigation and testimonies police officers made at the last court hearing. They mainly repeated the phrases "hit police officers in civilian clothes," "failed to fulfill the lawful demands of police employees," and "threw explosives under feet".
Problems arose when attorneys and defendants began to ask the police questions. The first of these, Aziz Mirzoyan, quickly finished his testimony, and Shant Harutyunyan urged those present not to ask questions, after which the officer left. But in the case of the second officer, Razmik Kharatyan, the police officer who memorized his text beforehand, under a barrage of questions, clearly began to flounder.
In his testimony, Kharatyan said that he was standing 25 meters away from the scene of the incident when he heard the sound of explosives and approached the march. He claims that he heard police officers urging marchers to go on the sidewalk and not to disrupt public order. Asked how he heard at a distance of 25 meters that which video cameras could not catch, the police officer replied: "That's the cameras' problem."
His answers caused laughter in the courtroom; after some time, police officers and court bailiffs also began to laugh. Realizing that the situation is getting out of control, the young officer began to respond more frequently, "I don't remember" and "I can't say." The stream of questions continued, and Kharatyan, it seems, getting impatient, said, "I don't remember; it's in my testimony; look ," after which not only the accused, but also those present in the courtroom began to laugh. Judge Martirosyan came to the police officer's rescue a few times, removing some of the questions. The judge was particularly active when asking questions was defendant Mkrtich Hovhannisyan's attorney Ruzanna Hovhannisyan, who asked whether police officers have the right to carry out their duties in civilian clothes, but in all cases the judge removed the question.
Kharatyan continued to amuse those present in the courtroom. In particular, asked how he learned that it was not the police who was uttering curses, he said that police officers cannot use foul language.
At the end of the day, Shant Harutyunyan urged his friends "not to harass the man" and let him go home.
The other police officers repeated the same text in their testimonies. A person sitting behind me said: "Now he'll say they threw an explosive at my feet, my eyes watered, but it wasn't so powerful and I didn't go see a doctor." And that is almost exactly what the police officer on the stand said.
Defendant Vardan Vardanyan asked one of the police officers what flags the protestors held that day. The police officer was sure that demonstrators only held Armenia's tricolor flag; however, Vardanyan said they had no flags at all.
Note, Harutyunyan and his 13 friends are accused of hooliganism committed with an object used as a weapon and resisting the authorities.