Հայաստանը և Ադրբեջանը գլադիատորներ են, վստահ է Շանթ Հարությունյանը
Քաղբանտարկյալ Շանթ Հարությունյանը Սերժ Սարգսյանին կոչ է անում որևէ զիջման չգնալ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցում։ Այս մասին Հարությունյանն ասել է այսօր Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ իր և 13 այլ քաղբանտարկյալների գործով դատական նիստի ժամանակ։ Նշենք, որ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպումը հնարավոր է կայանա Սոչիում օգոստոսի 8-ին կամ 9-ին։ Այս օրերին երկու նախագահները հանդիպելու են ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ։
Հարությունյանի խոսքով՝ զիջումները Սարգսյանին չի ների ոչ թե հայ ժողովուրդը, որը շատ ավելի վատ որոշումների հետ է հաշտվել, այլ միջազգային հանրությունը։
«Կա Արևմուտք, կա Եվրոպա, քաղաքակիրթ աշխարհ կա, և այդ հարցը այնտեղ պետք է լուծվի», - ասել է Հարությունյանը։ Ըստ նրա՝ զիջման գնալու դեպքում Սերժ Սարգսյանը կարող է կյանքով պատասխան տալ։
Անդրադառնալով հայ-ադրբեջանական սահմանին լարման մեծացմանը՝ Հարությունյանը կարծիք է հայտնել, որ հայ և ադրբեջանցի ժողովուրդները գլադիատորներ են՝ չարիքի (նկատի ունի Ռուսաստանը- խմբ․) կայսրության կայսրի համար, ինչը, սակայն, չի նշանակում, որ չպիտի կռվեն, քանի որ գլադիատորները կռվում են իրենց կյանքը փրկելու համար։
Հարությունյանը նշել է, որ Ադրբեջանը միշտ օգտագործվել է կայսրության կողմից ՝Հարավային Կովկասը պահելու համար։ Հայաստանը պետք է հաղթի Ադրբեջանի հետ պատերազմում, սակայն չսպանի նրան, այլ սուրը ուղղի դեպի կայսրությունը։

Imprisoned political activist Shant Harutyunyan urges Armenian President Serzh Sargsyan not to make any concessions in the Karabakh conflict. Harutyunyan said this today in the Court of General Jurisdiction of Kentron and Nork Marash Administrative Districts of Yerevan, during the case against him and 13 other political activists. Note, a meeting between Armenian President Serzh Sargsyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev might take place in Sochi on August 8 or 9. The two heads of state will meet Russian President Vladimir Putin on those days.
Not the Armenian people, which has come to terms with much worse decisions, but the international community won't forgive Sargsyan if he makes concessions, Harutyunyan said.
"There is the West; there is Europe; there is a civilized world; and this issue must be resolved there," he said. According to him, if he makes concessions, Sargsyan might pay with his life.
Commenting on the increased tension at the Armenia-Azerbaijan border, Harutyunyan opined that the Armenian and Azerbaijani peoples are "gladiators" for the emperor of the evil (i.e. Russian) empire, which, however, doesn't mean that they shouldn't fight, since gladiators fight to save their lives.
Harutyunyan remarked that Azerbaijan was always used by the empire to keep the South Caucasus. Armenia must win in the war with Azerbaijan, but not kill it, but point its sword toward the empire.