Սարգսյանի և Ալիևի հետ հանդիպմանը Պուտինն իր օրակարգը կունենա․ դե Վաալ
Կարնեգի հիմնադրամի Կովկասի անվտանգության հարցերով առաջատար փորձագետ Թոմաս դե Վաալը երեկ հրապարակած հոդվածում վերլուծում է ղարաբաղյան հակամարտության շուրջ ստեղծված իրավիճակը վերջին շրջանում գրանցված սահմանային միջադեպերի համատեքստում։
Հոդվածը ներկայացնում ենք թարգմանաբար․
- Վերջին օրերի ընթացքում հայ-ադրբեջանական շփման գծում հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքեր հաճախ են գրանցվում։ Հեռավոր պատերազմական գոտուց հավաստի տեղեկատվություն դժվար է ստանալ։
Երկու կողմերի հաղորդած տեղեկության վրա հենվելով, սակայն, կարելի է ենթադրել, որ վերջին օրերի ընթացքում առնվազն 30 զինվոր է զոհվել, հնարավոր է՝ շատ ավելի։ Հայաստանյան աղբյուրները պնդում են, որ զոհվել է 5 հայ և 25 ադրբեջանցի զինվոր։ Ադրբեջանցիները հայտնում են 71 հայ և 13 ադրբեջանցի զոհերի մասին։
Սա նշանակում է, որ շփման գծում մեկ շաբաթվա ընթացքում գրանցվել են ավելի մեծ թվով զոհեր, քան ամբողջ 2013 թվականի ընթացքում։
Ղարաբաղյան շփման գիծը Եվրոպայի ամենառազմականացված տարածքն է։ Այստեղ խաղաղապահներ չկան, ու առնվազն 20 000 զինվորներից բաղկացած երկու բանակներին պատերազմից հետ է պահում միայն սեփական շահի մասին ռացիոնալ միտքը։
Վերջին 15 տարիների ընթացքում, փոխհրաձգության հետևանքով ամեն տարի մոտ երկու կամ երեք տասնյակ մարդ է զոհվել։ Այս տարի մի շարք գործոններ, այդ թվում՝ բանակցային գործընթացի վերաբերյալ առկա խորը զինիզմն ու Ռուսաստանի կողմից սնուցվող սպառազինությունների մրցավազքը, իրավիճակն էլ ավելի են վատթարացրել։
Հայաստանը ռուսամետ ուղղություն է բռնել՝ նպատակ ունենալով միանալ Ռուսաստանի նախաձեռնած Եվրասիական միությանը։ Հնարավոր է՝ դա Երևանում ամրապնդել է համոզմունքը, որ պատերազմի դեպքում Մոսկվան կկատարի Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) պայմանագրային պարտավորություններն ու օգնության կգա Հայաստանին։
Ադրբեջանն ավելի անվստահ ու ագրեսիվ տեսք ունի։ Երկրում շարունակվում է լայնածավալ պայքարը մարդու իրավունքների և քաղաքացիական հասարակության ակտիվիստների դեմ։ Անցյալ շաբաթ պետական դավաճանության ու լրտեսության անհեթեթ մեղադրանքներով ձերբակալվեցին Արիֆ և Լեյլա Յունուսները․ շաքարախտով տառապող Լեյլա Յունուսի առողջական վիճակը բանտում ծայրաստիճան վատթարացել է։
Վերջին երկու ամիսներին եղել են հաղորդումներ հայ-ադրբեջանական սահմանային բախումների մասին, մի մասը՝ սահմանամերձ այն տարածքներում, որտեղ նախկինում իրավիճակը հիմնականում հանգիստ էր, ինչպես, օրինակ, Նախիջևանի տարածքը։
Հրադադարի խախտման դեպքերի մեծ մասը տեղայնացված է ու չհամաձայնեցված․ ավելի լուրջ միջադեպերը, սակայն, ինչպես, օրինակ, սահմանի հակառակ ուղղությամբ կատարվող ռեյդերը, չեն կարող տեղի ունենալ առանց իշխանությունների հավանության։
Այս հարձակումները, ամենայն հավանականությամբ, գալիս են ադրբեջանական կողմից, որը մերժել է հրադարի ռեժիմը կայունացնելու միջազգային նախաձեռնությունները, ինչպես նաև մերժել է հեռացնել իր դիպուկահարներին շփման գծից։ Որպես հակամարտությունում պարտվող կողմ՝ ադրբեջանցիներն իրենց նպատակն են համարում վիճարկել ստատուս քվոն, վախեցնել հակառակորդին ու աշխարհին հիշեցնել հակամարտության մասին։
Այնուամենայնիվ, հայկական կողմը նույնպես դեմ չէ քաղաքական դրդապատճառներ ունեցող քայլեր իրականացնել։ Բռնագրավված ռադիոսարքավորումների այս շաբաթ հրապարակված լուսանկարներից կարելի է ենթադրել ադրբեջանական դիրքերի վրա հարձակումների մասին։ Ինչպես նշել է Նովրուզ Մամեդովը, քիչ հավանական է, որ ադրբեջանական կողմը հրամայել է հարձակում իրականացնել այն ժամանակ, երբ թե երկրի նախագահը, թե պաշտպանության նախարարը գտնվում էին արտերկրում։
Հետևաբար, վերջին բռնությունները կարող են լինել հայկական գործողության կամ ադրբեջանական մեծ թվով մանր հարձակումներին պատասխան գործողության արդյունքը։ Պայքարի մեկնարկից հետո, իհարկե, «ո՞վ սկսեց» հարցն արագ անտեղի է դառնում։
Երկու նախագահները՝ Իլհամ Ալիևն ու Սերժ Սարգսյանը, օգոստոսի 8-ից 9-ը հրավիրվել են Սոչի՝ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ առանձին բանակցությունների։ Դեռևս, սակայն, չի հաստատվել՝ արդյոք երկու նախագահները կհանդիպեն միմյանց։ Պուտինն, իհարկե, հանդիպմանն իր սեփական օրակարգը կունենա, որը կարող է լինել ինչպես Ուկրաինայի, այնպես էլ Ղարաբաղի վերաբերյալ։ Առանց ավելի լուրջ բանակցային գործընթացի, որին կարող են ներգրավվել կողմերը, բռնության ալիքը, ամենայն հավանականությամբ, կկրկնվի։

У Путина своя повестка, а всплески армяно-азербайджанского насилия повторятся
В последние дни участились случаи нарушения режима прекращения огня на армяно-азербайджанской линии соприкосновения. Трудно получать достоверную информацию из далекой зоны конфликта. Об этом в своей статье пишет ведущий эксперт по безопасности Кавказа фонда Карнеги в Вашингтоне, автор книги “Черный сад” про Карабахский конфликт Томаас де Ваал.
- Однако, опираясь на распространяемую двумя сторонами информацию, можно предположить, что за последние дни погибли как минимум 30 солдат, а, возможно, и больше. Согласно армянским источникам, погибло пятеро армянских и 25 азербайджанских военных. Азербайджанцы сообщают о 71 жертве с армянской стороны и 13 азербайджанских погибших.
Это значит, за неделю на линии соприкосновения зарегистрировано больше жертв, чем за весь 2013 год.
Карабахская линия фронта самая военизированная территория в Европе. Здесь нет миротворцев, и как минимум 20 000 солдат по обе стороны удерживает от войны лишь рациональная забота о собственных интересах.
В течение последних 15 лет в результате перестрелок каждый год погибает примерно 20-30 человек. В этом году ряд факторов – в том числе глубокий цинизм в отношении переговорного процесса и подпитываемая Россией гонка вооружений – ухудшили ситуацию.
Армения взяла пророссийский курс, задавшись целью присоединиться к инициированному Россией Евразийскому союзу. Возможно, что это укрепило убежденность Еревана в том, что в случае войны Москва выполнит обязательства в рамках Организации договора о коллективной безопасности и придет на помощь Армении.
Азербайджан выглядит более неуверенно и агрессивно. В стране продолжается широкомасштабная борьба против правозащитников и активистов гражданского общества. На прошлой неделе по нелепым обвинениям в госизмене и шпионаже были арестованы Ариф и Лейла Юнусы. Здоровье страдающей сахарным диабетом Лейлы Юнус в тюрьме резко ухудшилось.
За последние два месяца поступали сообщения об армяно-азербайджанских  стычках, часть которых приходилась на приграничные территории, где ситуация в основном была спокойной – в Нахичеванском направлении, например.
Большая часть случаев нарушения режима прекращения огня носят локальный характер и не согласовываются. Более серьезные инциденты – рейды на ту сторону границы, например, - не могут совершаться без одобрения властей.
Эти атаки, скорее всего, идут со стороны Азербайджана, который отказывается от международных инициатив по стабилизации режима прекращения огня и также отказывается от отвода снайперов с линии соприкосновения. Как проигравшая сторона Азербайджан считает своей целью пересмотр статус-кво, запугивание противника и напоминание миру о конфликте.
В то же время армянская сторона тоже не прочь осуществлять шаги, что имеет политические причины. По распространенным на этой неделе снимкам изъятой радиоаппаратуры можно догадываться об атаках на азербайджанские позиции. Как отметил Новруз Мамедов (руководитель отдела внешних связей в администрации президента Азербайджана – ред.), маловероятно, чтобы азербайджанская отдавала приказ о наступлении в то время как и президент, и министр обороны находятся за пределами страны.
Следовательно, последние случаи насилия могут быть результатом ответной армянской операции на многочисленные мелкие вылазки азербайджанской стороны. После начала борьбы вопрос «кто начал первым?» очень быстро становится неуместным.
Президенты Ильхам Алиев и Серж Саргсян 8-9 августа приглашены в Сочи на отдельные переговоры с главой России Владимиром Путиным. До сих не было объявлено, однако, состоится ли встреча президентов друг с другом. У Путина, конечно, будет своя повестка встречи, которая может иметь отношение как к Украине, так и к Карабаху. Без более серьезного переговорного процесса, в который могут быть вовлечены стороны, волна насилия, скорее всего, повторится.