Սարգսյանի և Ալիևի հետ հանդիպմանը Պուտինն իր օրակարգը կունենա․ դե Վաալ
Կարնեգի հիմնադրամի Կովկասի անվտանգության հարցերով առաջատար փորձագետ Թոմաս դե Վաալը երեկ հրապարակած հոդվածում վերլուծում է ղարաբաղյան հակամարտության շուրջ ստեղծված իրավիճակը վերջին շրջանում գրանցված սահմանային միջադեպերի համատեքստում։
Հոդվածը ներկայացնում ենք թարգմանաբար․
- Վերջին օրերի ընթացքում հայ-ադրբեջանական շփման գծում հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքեր հաճախ են գրանցվում։ Հեռավոր պատերազմական գոտուց հավաստի տեղեկատվություն դժվար է ստանալ։
Երկու կողմերի հաղորդած տեղեկության վրա հենվելով, սակայն, կարելի է ենթադրել, որ վերջին օրերի ընթացքում առնվազն 30 զինվոր է զոհվել, հնարավոր է՝ շատ ավելի։ Հայաստանյան աղբյուրները պնդում են, որ զոհվել է 5 հայ և 25 ադրբեջանցի զինվոր։ Ադրբեջանցիները հայտնում են 71 հայ և 13 ադրբեջանցի զոհերի մասին։
Սա նշանակում է, որ շփման գծում մեկ շաբաթվա ընթացքում գրանցվել են ավելի մեծ թվով զոհեր, քան ամբողջ 2013 թվականի ընթացքում։
Ղարաբաղյան շփման գիծը Եվրոպայի ամենառազմականացված տարածքն է։ Այստեղ խաղաղապահներ չկան, ու առնվազն 20 000 զինվորներից բաղկացած երկու բանակներին պատերազմից հետ է պահում միայն սեփական շահի մասին ռացիոնալ միտքը։
Վերջին 15 տարիների ընթացքում, փոխհրաձգության հետևանքով ամեն տարի մոտ երկու կամ երեք տասնյակ մարդ է զոհվել։ Այս տարի մի շարք գործոններ, այդ թվում՝ բանակցային գործընթացի վերաբերյալ առկա խորը զինիզմն ու Ռուսաստանի կողմից սնուցվող սպառազինությունների մրցավազքը, իրավիճակն էլ ավելի են վատթարացրել։
Հայաստանը ռուսամետ ուղղություն է բռնել՝ նպատակ ունենալով միանալ Ռուսաստանի նախաձեռնած Եվրասիական միությանը։ Հնարավոր է՝ դա Երևանում ամրապնդել է համոզմունքը, որ պատերազմի դեպքում Մոսկվան կկատարի Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) պայմանագրային պարտավորություններն ու օգնության կգա Հայաստանին։
Ադրբեջանն ավելի անվստահ ու ագրեսիվ տեսք ունի։ Երկրում շարունակվում է լայնածավալ պայքարը մարդու իրավունքների և քաղաքացիական հասարակության ակտիվիստների դեմ։ Անցյալ շաբաթ պետական դավաճանության ու լրտեսության անհեթեթ մեղադրանքներով ձերբակալվեցին Արիֆ և Լեյլա Յունուսները․ շաքարախտով տառապող Լեյլա Յունուսի առողջական վիճակը բանտում ծայրաստիճան վատթարացել է։
Վերջին երկու ամիսներին եղել են հաղորդումներ հայ-ադրբեջանական սահմանային բախումների մասին, մի մասը՝ սահմանամերձ այն տարածքներում, որտեղ նախկինում իրավիճակը հիմնականում հանգիստ էր, ինչպես, օրինակ, Նախիջևանի տարածքը։
Հրադադարի խախտման դեպքերի մեծ մասը տեղայնացված է ու չհամաձայնեցված․ ավելի լուրջ միջադեպերը, սակայն, ինչպես, օրինակ, սահմանի հակառակ ուղղությամբ կատարվող ռեյդերը, չեն կարող տեղի ունենալ առանց իշխանությունների հավանության։
Այս հարձակումները, ամենայն հավանականությամբ, գալիս են ադրբեջանական կողմից, որը մերժել է հրադարի ռեժիմը կայունացնելու միջազգային նախաձեռնությունները, ինչպես նաև մերժել է հեռացնել իր դիպուկահարներին շփման գծից։ Որպես հակամարտությունում պարտվող կողմ՝ ադրբեջանցիներն իրենց նպատակն են համարում վիճարկել ստատուս քվոն, վախեցնել հակառակորդին ու աշխարհին հիշեցնել հակամարտության մասին։
Այնուամենայնիվ, հայկական կողմը նույնպես դեմ չէ քաղաքական դրդապատճառներ ունեցող քայլեր իրականացնել։ Բռնագրավված ռադիոսարքավորումների այս շաբաթ հրապարակված լուսանկարներից կարելի է ենթադրել ադրբեջանական դիրքերի վրա հարձակումների մասին։ Ինչպես նշել է Նովրուզ Մամեդովը, քիչ հավանական է, որ ադրբեջանական կողմը հրամայել է հարձակում իրականացնել այն ժամանակ, երբ թե երկրի նախագահը, թե պաշտպանության նախարարը գտնվում էին արտերկրում։
Հետևաբար, վերջին բռնությունները կարող են լինել հայկական գործողության կամ ադրբեջանական մեծ թվով մանր հարձակումներին պատասխան գործողության արդյունքը։ Պայքարի մեկնարկից հետո, իհարկե, «ո՞վ սկսեց» հարցն արագ անտեղի է դառնում։
Երկու նախագահները՝ Իլհամ Ալիևն ու Սերժ Սարգսյանը, օգոստոսի 8-ից 9-ը հրավիրվել են Սոչի՝ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ առանձին բանակցությունների։ Դեռևս, սակայն, չի հաստատվել՝ արդյոք երկու նախագահները կհանդիպեն միմյանց։ Պուտինն, իհարկե, հանդիպմանն իր սեփական օրակարգը կունենա, որը կարող է լինել ինչպես Ուկրաինայի, այնպես էլ Ղարաբաղի վերաբերյալ։ Առանց ավելի լուրջ բանակցային գործընթացի, որին կարող են ներգրավվել կողմերը, բռնության ալիքը, ամենայն հավանականությամբ, կկրկնվի։

Putin Has His Own Agenda at Meeting with Armenia, Azerbaijan Presidents: Tom de Waal
Reliable information is hard to find from the remote war zone around Nagorny Karabakh, writes Senior Associate of the Russia and Eurasia Program at the Carnegie Endowment for International Peace Thomas de Waal (pictured). In a piece published yesterday, the South Caucasus expert analyzes the recent escalation of violence at the Armenia-Azerbaijan border and the Karabakh-Azerbaijan Line of Contact.
"nformation from both sides suggests that at least 30 soldiers have died in the last few days — and perhaps many more. Armenian sources claim that five Armenians and 25 Azerbaijanis have died.  An Azerbaijani general said that 71 Armenians had been killed, while the Azerbaijani defense ministry puts its losses at 13.
"That suggests there have been many more casualties on the frontline in a week than in the whole of 2013.
"The Karabakh frontline is the most militarized area of Europe. With no peacekeepers there, it is mainly rational self-interest that keeps the two armies of 20,000 or so men, backed up by heavy weapons, from going back to war.
"In the last 15 years, around two or three dozen people have died every year in shooting incidents. This year, a number of factors, such as deeper cynicism about the peace process and the continuing arms race, fuelled by Russia, have made the situation much worse.
"Armenia has lurched in a more pro-Russian direction, with the country’s course set on joining Russia’s Eurasia Union. That may have reinforced the belief in Yerevan that in the event of conflict, Moscow will step in to defend its treaty obligations under the CIS Collective Security Organization and come to the aid of Armenia.
"Azerbaijan looks both more insecure and more aggressive. A full-scale crackdown on human rights and civil society activists continues. Last week Arif and Leyla Yunus, who were first detained in April, were accused of ludicrous charges of treason and espionage. Since then, the health of Leyla Yunus, who has diabetes, has worryingly deteriorated in prison.
"For the last two months, there have been reports of more Armenian-Azerbaijani cross-border clashes, some in border areas that had formerly been mostly quiet, such as the one around Nakhichevan.
"Many of the ceasefire violations are localized and uncoordinated, but more serious incidents, such as raids across the line, could not happen without political approval.
"These attacks are more likely to come from the Azerbaijani side, which has rejected international initiatives to stabilize the ceasefire by removing snipers from the frontline. As the losing side in the conflict, the Azerbaijanis make it their business to challenge the status quo, make the other side nervous and remind the world of the conflict. That is the most plausible interpretation for the last major outbreak of violence in June 2012 which coincided with former secretary of state Hillary Clinton’s visit to the region.
"However, the Armenian side is not averse to making a political point either. Photographs of captured bulky radio equipment published this week by Armenians suggest a raid on Azerbaijani positions. As presidential official Novruz Mammadov pointed out, it is unlikely his side ordered an offensive when both Azerbaijan’s president and defense minister were abroad last week.
"So this latest violence may have been the result of a big Armenian operation or counter-operation that came after numerous smaller Azerbaijani attacks. Once fighting kicks off, of course, the issue of 'Who started it' rapidly becomes irrelevant.
"On August 4, the centenary of the outbreak of Europe’s 'Guns of August,' the fighting subsided somewhat — hopefully because the killing sobered both sides up. The two presidents, Ilham Aliyev and Serzh Sargsyan, have been invited to Sochi on August 8 and 9 for separate talks with President Vladimir Putin, although it is not confirmed that they will meet each other.
"Putin, of course, will have his own agenda at the meeting, which may be just as much about Ukraine as Karabakh. Without a more substantial peace process that the two parties can buy into, the violence is all too likely to re-occur," concludes de Waal.