Տավուշում գյուղացիները փակել են ճանապարհը․ պահանջում էին իրենց անտառ թողնել
Այսօր առավոտյան Տավուշի մարզի Հաղարծին, Թեղուտ, Գոշ համայնքների մոտ 1000 բնակիչներ փակել են միջպետական ճանապարհը: Նրանք պահանջում էին, որպեսզի իրենց թույլ տան մտնել Դիլիջան Ազգային պարկ և ծառահատում անել՝ ձմեռվա համար վառելափայտ ունենալու համար: Այս մասին Epress.am-ին ասել է Հաղարծինի գյուղապետ Սարգիս Պողոսյանը:
Նրա խոսքով՝ նախորդ տարիներին այս համայնքերի բոլոր տներն անտառից բերված փայտն են վառել: «Հիմա գազը թանկացրել են, փայտ չեն թողնում կտրենք: Ի՞նչ են անելու: Մարդիկ անհանգիստ են իրենց ձմեռվա համար»,- ասել է Պողոսյանը:
Ըստ գյուղապետի՝ Տավուշի մարզի դատախազը, ոստիկանապետը եկել էին ճանապարհին ցույց անող գյուղացիների հետ զրուցելու և բողոքողներին համոզել են, որ մարզպետը կխոսի Բնապահպանության նախարարի հետ, և անտառից ծառահատում անելու արգելքը կհանվի:
Գյուղապետն ասել է, որ նման խիստ քաղաքականություն վարում է Դիլիջան ազգային պարկի նորանշանակ տնօրենը: Հիշեցնենք, որ պարկի տնօրեն է նշանակվել ՀՀԿ-ական պատգամավոր Մուրադ Մուրադյանի որդին՝ Սահակ Մուրադյանը:

В Армении сельчане перекрыли дорогу, требуя разрешить вырубку деревьев в Национальном парке
Утром 18 сентября около тысячи жителей сел Агарцин, Тегут, Гош Тавушской области Армении перекрыли межгосударственную дорогу. Они требуют разрешения на вырубку деревьев в Национальном парке Дилижана, чтобы запастись дровами на зиму. Об этом Epress.am сообщил глава сельской администрации Агарцина Саргис Погосян.
По его словам, в прошлые годы все дома этих общин обогревались дровами из леса. «Теперь газ подорожал, рубить дрова не разрешают. Что мы будем делать? Люди обеспокоены тем, как проведут зиму», - сказал Погосян.
Прокурор и начальник полиции Тавушской области прибыли к демонстрантам и убедили их, что губернатор поговорит с министром охраны природы и запрет на вырубку деревьев будет снят.
Такую строгую политику, сообщил Саргис Погосян, проводит новый директор Национального парка Дилижана Саак Мурадян, сын депутата от правящей Республиканской партии Армении Мурада Мурадяна.