Տավուշում գյուղացիները փակել են ճանապարհը․ պահանջում էին իրենց անտառ թողնել
Այսօր առավոտյան Տավուշի մարզի Հաղարծին, Թեղուտ, Գոշ համայնքների մոտ 1000 բնակիչներ փակել են միջպետական ճանապարհը: Նրանք պահանջում էին, որպեսզի իրենց թույլ տան մտնել Դիլիջան Ազգային պարկ և ծառահատում անել՝ ձմեռվա համար վառելափայտ ունենալու համար: Այս մասին Epress.am-ին ասել է Հաղարծինի գյուղապետ Սարգիս Պողոսյանը:
Նրա խոսքով՝ նախորդ տարիներին այս համայնքերի բոլոր տներն անտառից բերված փայտն են վառել: «Հիմա գազը թանկացրել են, փայտ չեն թողնում կտրենք: Ի՞նչ են անելու: Մարդիկ անհանգիստ են իրենց ձմեռվա համար»,- ասել է Պողոսյանը:
Ըստ գյուղապետի՝ Տավուշի մարզի դատախազը, ոստիկանապետը եկել էին ճանապարհին ցույց անող գյուղացիների հետ զրուցելու և բողոքողներին համոզել են, որ մարզպետը կխոսի Բնապահպանության նախարարի հետ, և անտառից ծառահատում անելու արգելքը կհանվի:
Գյուղապետն ասել է, որ նման խիստ քաղաքականություն վարում է Դիլիջան ազգային պարկի նորանշանակ տնօրենը: Հիշեցնենք, որ պարկի տնօրեն է նշանակվել ՀՀԿ-ական պատգամավոր Մուրադ Մուրադյանի որդին՝ Սահակ Մուրադյանը:

This morning, approximately 1,000 residents of Haghartsin, Teghut, and Gosh villages of Tavush marz (province) closed the interstate highway in protest. The villagers demanded that they be allowed access to the Dilijan National Park to be able to cut down firewood for the coming winter. Epress.am obtained this information from Haghartsin village head Sargis Poghosyan.
According to him, the entire community’s collected firewood, collected from previous years, have already been burned. “Now, gas has become more expensive and they are restricting us from cutting wood. What are we going to do? People are nervous about the upcoming winter.”
According to the village head, the Tavush marz prosecutor and Chief of Police approached the protesting villagers to negotiate the issue, convincing the protesters that the Governor would speak to the Minister of Nature Protection and the restriction on deforestation would be removed.
The village head said, that the strict policies of the Dilijan National Park are decided by its newly appointed director. Recall, that the appointed director of the park is Republican Party (HHK) MP’s Murad Muradyan’s son, Sahak Muradyan.