Լրագրողի ձայնագրիչը խլած Ղազախստանի հայ համայնքի ղեկավարը կարող է տուգանվել
ՀՀ քննչական կոմիտեն քրեական գործ է հարուցել լրագրողի մասնագիտական գործունեությանը խոչընդոտելու դեպքի առթիվ։ Բողոքը ներկայացրել էր «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի լրագրող Թագուհի Հովհաննիսյանը հոկտեմբերի 3-ին տեղի ունեցած միջադեպի առնչությամբ։
Ավելի վաղ լրագրողը պատմել էր, որ այդ օրը Օպերայի և բալետի պետական ակադեմիական թատրոնի շենքում՝ «Հայաստան-Սփյուռք» համաժողովի աշխատանքների լուսաբանման ընթացքում, Ղազախստանի հայկական համայնքի «Նաիրի» ասոցիացիայի ղեկավար Արտյուշա Կարապետյանն իր ձեռքից խլել էր ձայնագրիչը։ Դրանից հետո Կարապետյանը կարգադրել է իրեն ուղեկցող անձանց վերցնել լրագրողի հեռախոսը։ Նրանցից մեկը, որի բեյջի վրա գրված է եղել «Աբրահամյան Ա», խլել է հեռախոսը, ջնջել նկարահանված նյութը, ապա վերադարձրել այն։
Համաձայն քննչական կոմիտեի հաղորդագրության՝ Կենտրոնի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 164-րդ հոդվածի 1-ին մասով (լրագրողի մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելը կամ նրան տեղեկություններ տարածելուն կամ տարածելուց հրաժարվելուն հարկադրելը)։
Եթե քննությունը Կարապետյանի մեղքն ապացուցված համարի, ապա նա կպատժվի նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկից չորսհարյուրապատիկի չափով։

Руководителя армянской общины Казахстана могут оштрафовать за инцидент с журналистом
Следственный комитет Армении возбудил уголовное дело в связи с препятствованием профессиональной деятельности журналиста. Жалобу представила корреспондент газеты «Айкакан жаманак» Тагуи Ованисян с связи с инцидентом 3 октября.
Ранее журналист рассказала, что в тот день в здании государственного академического театра Оперы и балета в Ереване, где она освещала конференцию Армения-Диаспора, руководитель ассоциации «Наири» армянской диаспоры в Казахстане Артюша Карапетян отобрал у Ованисян диктофон. После чего Карапетян поручил сопровождавшим его лицам отобрать телефон журналиста. Один из них, на бейдже которого значилось «Абрамян А.», отобрал телефон, стер снятый материал, после чего вернул аппарат.
В сообщении Следственного комитета говорится, что в следственном отделе ереванской общины Кентрон возбуждено уголовное дело по статье «препятствование законной деятельности журналиста или принуждение его к распространению или отказу от распространения информации».
Если следствие сочтет доказанной вину Карапетяна, его оштрафуют в размере четырехсоткратной установленной минимальной заработной платы.