Դատախազը չի բացատրում՝ ինչու է մերժել ԱԱԾ֊ի դեմ գործ հարուցելը․ լրագրողի հավաքագրման փորձի մասին
Լրագրող, «Ժառանգություն» կուսակցության վարչության անդամ Հրայր Մանուկյանի (լուսանկարում)՝ ԱԱԾ֊ի դեմ քրեական գործ հարուցելու պահանջով հայցի քննության ընթացքում դատախազը չի ներկայացրել հայցվորների պահանջած բացատրությունը։ Այս մասին Epress.am-ին հայտնել է հայցը ներկայացրած կողմերից մեկի՝ «Ժառանգություն» կուսակցության փաստաբան Հարություն Բաղդասարյանը։ Առանձին հայց է ներկայացրել նաև Հրայր Մանուկյանը։
Կուսակցության և լրագրողի բողոքը կապված է ԱԱԾ֊ի ներկայացուցչի կողմից Մանուկյանին հավաքագրելու փորձի հետ։ Լրագրողի կողմից հրապարակված ձայնագրության մեջ լսվում է, որ ԱԱԾ աշխատակիցը մերժում ստանալուց հետո սպառնում է Մանուկյանին։ Գլխավոր դատախազությունը հրաժարվել է ԱԱԾ֊ի դեմ քրեական գործ հարուցել, և այժմ կուսակցությունն ու Մանուկյանը պահանջում են բեկանել դատախազության որոշումը։ Գործը մինչ այժմ քննվում էր երկու առանձին վարույթով, որոնք միացվել են, և մեկ միասնական գործով հաջորդ նիստը կկայանա հոկտեմբերի 10֊ին։
«Ես նախնական դատական նիստի ժամանակ պահանջել էի, որպեսզի դատախազը գրավոր ներկայացնի այն հիմքերը, որոնցով մերժվել է քրեական գործ հարուցելու մասին որոշումը։ Դատական նիստը հետաձգվել էր, որպեսզի դատախազն այդ թղթերը պատրաստի։ Ինչևէ, արդեն մոտ մեկ ամիս է անցել, դատարանը որևէ գրություն չի ստացել։ Նախորդ նիստին, որը թեև չկայացավ դատավորի բացակայության պատճառով, դատախազը չէր էլ ներկայացրել, իսկ դատարանից տեղեկացանք, որ որևէ թուղթ չի էլ ուղարկել»,֊ ասել է Հարություն Բաղդասարյանը։

No Explanation by Prosecutor for Rejecting Lawsuit against NSS
Journalist and Heritage Party board member Hrayr Manukyan (pictured) had demanded a criminal case be instituted against the National Security Service (NSS) and during the lawsuits examination the prosecutor did not present the claimant with his demanded explanation. Epress.am was informed of the latter by one of the claimants, Heritage Party lawyer Harutyun Baghdasaryan. Both the Heritage Party and Hrayr Manukyan have submitted a separate lawsuits.
The journalist’s and party’s complaint are based on a NSS representative’s attempt to recruit Manukyan. An audio recording released (ARM) by the journalist reveals that the NSS representative threatened Manukyan after he declined an offer to work for the NSS. The Prosecutor General had refused to initiate a criminal case against the NSS and both the party and Manukyan have demanded to overturn the prosecutor’s decision. Until now, the case had been examined in two separate proceedings, which have now conjoined, and will be presented as one case during the next court session on October 10.
“Before the court case, I had demanded time, in order for the prosecutor to present me a hand-written explanation on the basis of the decision to not initiate the criminal case. The court session was delayed because the prosecutor had not prepared those documents. Anyways, nearly a month has passed and the court hasn’t received any documents. The last session didn’t take place because the judge was absent, and the prosecutor didn’t even show up, while we learned from the court that there hadn’t even been any documents sent,” said Harutyun Baghdasaryan.