Չհանձնված նորակառույցը և Հովիկ Աբրահամյանի հյուրանոցը
Ամիրյան 4/4 շենքի 83 բնակարանատերեր արդեն 10 տարի է՝ անտուն են և չեն կարող օրինական ճանապարհով ստիպել կառուցապատողին արագացնել շինարարությունը, քանի որ Ֆինանսերի նախարարության հետ «անժամկետ» պայմանագիր են կնքել: Այս թեմայի շուրջ ասուլիսի ժամանակ բնակարանատերերից մեկը՝ Վաչագան Թադևոսյանը (լուսանկարում), ասել է, որ իրենց «անժամկետ» պայմանագիր համոզել է կնքել ՀՀ ֆինանսների նախարարի խորհրդական Հայկ Դավթյանը՝ վստահեցնելով, որ «3 ամսից բնակարանները կհանձնվեն:
Վաչագան Թադևոսյանի խոսքով՝ ինքն ուներ խանութի տարածք, որը հանձնելու դիմաց պետք է ստանա 70 ք․մ․ մակերեսով բնակարան այդ տարածքում կառուցվող շենքում: Նման գործարքներ կնքել են ևս 23 տարածքների տերեր, իսկ նորակառույց շենքում բնարական գնել են ևս 60 հոգի: Պայմանագրերը կնքվել են Երևանի քաղաքապետարանի ներկայացուցիչ Մելիք Գասպարյանի հետ: Վերջինս մահացել է, և այժմ գործով զբաղվող նրա կինը՝ Անահիտ Մնացականյանը, հրաժարվում է պատասխանել բնակարանատերերի զանգերին:
«Մեր զանգերին նա ասում է՝ զանգեք Աբրահամյանին: Նկատի ունի Հովիկ Աբրահամյանին, ում պատկանում է ողջ շենքը, քանի որ ինքը այդ շենքի մյուս կողմում հյուրանոց է բացել, իսկ մեր շենքի տակ մոյկա է աշխատացնում: Դա նրա շենքն է»,- ասել է Թադևոսյանը:
Նրա խոսքով՝ պատահական չէ, որ նորակառույցի պատուհանները միայն դրսի կողմից են տեղադրված, որպեսզի «չփչացնեն Աբրահամյանի նոր հյուրանոցի տեսքը», իսկ բակի կողմից պատուհաններ չկան: Բակի կողմից մուտքերում նույնիսկ վերելակներ տեղադրված չեն:
Շինարարությունն իրականացնող անձինք խոստանում են, որ շենքը մոտ 7 ամսից կհանձնվի։
Նշենք, որ Epress.am-ը փորձել է կապվել Անահիտ Մնացականյանի հետ, սակայն Թադևոսյանի փոխանցած հեռախոսահամարին պատասխանած անձը հայտնել է, որ համարն արդեն 6 տարի է՝ պատկանում է իրեն, և ինքը «ոչ մի Անահիտ Մնացականյան» չի ճանաչում:

Владельцам квартир в новостройке советуют обратиться к хозяину гостиницы - премьеру Армении
Уже 10 лет 83 владельца квартир по адресу ул. Амиряна, 4/4 в Ереване бездомны и не могут законным путем заставить застройщика ускорить строительство, так как заключили с министерством финансов «бессрочный» договор. На пресс-конференции 14 октября один из владельцев квартиры Вачаган Тадевосян (на фото) заявил, что заключить «бессрочный» договор их уговорил советник министра финансов Айк Давтян, который заверил, что им вручат квартиры через 3 месяца.
По словам Тадевосян, он владел территорией в виде магазина, за сдачу которого должен получить квартиру площадью 70 кв.м. в строящемся здании. Схожие договоры заключили и владельцы других 23 территорий, а квартиру в новом здании приобрели еще 60 человек. Люди заключили договор с представителем мэрии Еревана Меликом Гаспаряном, который впоследствии скончался, и теперь его жена Анаит Мнацаканян, занимающаяся этим делом, не отвечает на телефонные звонки владельцев квартир.
«Она говорит «звоните Абрамяну». Имеет в виду Овика Абрамяна, которому принадлежит все здание, так как с другой стороны здания он открыл гостиницу, а под нашим у него «мойка». Это его здание», - заявил Тадевосян.
Он считает неслучайным, что окна новостройки расположены только с внешней стороны, чтобы «не нарушать вид новой гостиницы Абрамяна», а со стороны двора окон нет. В здании с внутренней стороны нет даже лифта.
Осуществляющие строительство лица обещают сдать здание через 7 месяцев.
Корреспондент Epress.am пытался связаться с Анаит Мнацаканян по телефону, но на звонки по номеру, предоставленному Тадевосяном, отвечает другой человек, по словам которого, номер принадлежит ему уже 6 лет, и он «не знаком ни с какой Анаит Мнацаканян».