Չհանձնված նորակառույցը և Հովիկ Աբրահամյանի հյուրանոցը
Ամիրյան 4/4 շենքի 83 բնակարանատերեր արդեն 10 տարի է՝ անտուն են և չեն կարող օրինական ճանապարհով ստիպել կառուցապատողին արագացնել շինարարությունը, քանի որ Ֆինանսերի նախարարության հետ «անժամկետ» պայմանագիր են կնքել: Այս թեմայի շուրջ ասուլիսի ժամանակ բնակարանատերերից մեկը՝ Վաչագան Թադևոսյանը (լուսանկարում), ասել է, որ իրենց «անժամկետ» պայմանագիր համոզել է կնքել ՀՀ ֆինանսների նախարարի խորհրդական Հայկ Դավթյանը՝ վստահեցնելով, որ «3 ամսից բնակարանները կհանձնվեն:
Վաչագան Թադևոսյանի խոսքով՝ ինքն ուներ խանութի տարածք, որը հանձնելու դիմաց պետք է ստանա 70 ք․մ․ մակերեսով բնակարան այդ տարածքում կառուցվող շենքում: Նման գործարքներ կնքել են ևս 23 տարածքների տերեր, իսկ նորակառույց շենքում բնարական գնել են ևս 60 հոգի: Պայմանագրերը կնքվել են Երևանի քաղաքապետարանի ներկայացուցիչ Մելիք Գասպարյանի հետ: Վերջինս մահացել է, և այժմ գործով զբաղվող նրա կինը՝ Անահիտ Մնացականյանը, հրաժարվում է պատասխանել բնակարանատերերի զանգերին:
«Մեր զանգերին նա ասում է՝ զանգեք Աբրահամյանին: Նկատի ունի Հովիկ Աբրահամյանին, ում պատկանում է ողջ շենքը, քանի որ ինքը այդ շենքի մյուս կողմում հյուրանոց է բացել, իսկ մեր շենքի տակ մոյկա է աշխատացնում: Դա նրա շենքն է»,- ասել է Թադևոսյանը:
Նրա խոսքով՝ պատահական չէ, որ նորակառույցի պատուհանները միայն դրսի կողմից են տեղադրված, որպեսզի «չփչացնեն Աբրահամյանի նոր հյուրանոցի տեսքը», իսկ բակի կողմից պատուհաններ չկան: Բակի կողմից մուտքերում նույնիսկ վերելակներ տեղադրված չեն:
Շինարարությունն իրականացնող անձինք խոստանում են, որ շենքը մոտ 7 ամսից կհանձնվի։
Նշենք, որ Epress.am-ը փորձել է կապվել Անահիտ Մնացականյանի հետ, սակայն Թադևոսյանի փոխանցած հեռախոսահամարին պատասխանած անձը հայտնել է, որ համարն արդեն 6 տարի է՝ պատկանում է իրեն, և ինքը «ոչ մի Անահիտ Մնացականյան» չի ճանաչում:

Home / Video / The Unfinished Building and Hovik Abrahamyan’s Hotel
The 83 homeowners of Amiryan 4/4 have been homeless for 10 years and are unable to legally force the developers to speed up the construction process because they have signed a “non-expiration” contract with the Ministry of Finance. During the press conference, one of the homeowners Vachagan Tadevosyan (pictured), said that the “non-expiration” contract was signed due to the convincing of Finance Minister Advisor Hayk Davtyan who persuaded confidently that the “homes will be provided in 3 months.”
1tadevosyan
According to Vachagan Tatevosyan, he had space for a store, which after giving it away he would receive a 70 square meters apartment in the semi-constructed building. Similar deals have been sealed by 23 other property owners, while 60 people have bought apartments in the semi-constructed building. The contracts have been sealed with the presence of Yerevan Municipality representative Melik Gasparyan. The latter has died, and his wife, Anahit Mnatsakanyan, who has taken over his role is not answering the calls of the homeowners.
“She responds to our calls saying we should call Abrahamyan. She means Hovik Abrahamyan (current Prime Minister), who likely owns the whole building, because he also owns a hotel on the other side of the building, and is currently running a car wash under our building. It’s his building,” said Tadevosyan. In his words, it’s not a coincidence that the windows installed in the building are only placed on the outside part, in order “to not ruin the look of Abrahamyan’s new hotel,” while from the yard’s side, there are no windows. There are not even elevators installed from the yard’s side.
1building
Construction workers have promised that the building will be handed over in about 7 months.
Epress.am tried to get in contact with Anahit Mnatsakanyan, however, the number Tadevosyan gave was a person who claimed that he owned the number for 6 years and that he does not know “any Anahit Mnatsakanyan.”