Շանթ Հարությունյանի ընկերն ընդունեց մեղքը․ դրսում ազատություն էին պահանջում
Այսօր Շանթ Հարությունյանի և ընկերների գործը մտել է ավարտական փուլ․ լսվել են պաշտպանների ճառերը, և դատարանն անցել է ամբաստանյալների խոսքը լսելուն: Գործով որպես մեղադրյալ անցնող Մկրտիչ Հովհաննիսյանը դատարանում հայտարարել է, որ ընդունում է մեղքը:
Հովհաննիսյանի ելույթից հետո խոսքի իրավունք է խնդրել Շանթ Հարությունյանի պաշտպան Ինեսսա Պետրոսյանը: Նա պատրաստվում էր հանդես գալ դատավարության փուլը վերսկսելու միջնորդությամբ, սակայն նախագահող Մնացական Մարտիրոսյանը պաշտպանին զրկել է այդ հնարավորությունից:
«Ինչո՞վ է պայմանավորված ինձ խոսել թույլ չտալը, եթե դուք հենց նոր թույլ տվեցիք Մկրտիչ Հովհաննիսյանին խոսել: Նրանով, որ Մկրտիչն ընդունում է իր մեղքը, իսկ Շանթ Հարությունյանը՝ ո՞չ»,- հարցրել է Պետրոսյանը: Դատավորը, սակայն, այդ հարցին չի պատասխանել և չի մեկնաբանել իր որոշումը՝ ասելով, որ հետագայում փաստաբանին խոսք կտրվի:
Այսօր դատարանում բավական մեծ թվով մարդիկ էին հավաքվել, այս անգամ՝ ոչ միայն ամբաստանյալի հարազատներ, լրագրողներ, այլև քաղաքական գործիչներ:
Դատական նիստերի դահլիճում էր նախկին քաղբանտարկյալ, ԱԺ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը, «Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, ովքեր բազմիցս հայտարարել են, որ ամբաստանյալներին համարում են քաղաքական բանտարկյալներ: Այսօրվա նիստին ներկա է եղել նաև ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Էլինար Վարդանյանը:
Նիստի ընթացքում դատարանի շենքի մոտ մի խումբ քաղաքացիներ բողոքի ակցիա էին անկացնում՝ պահանջելով ազատ արձակել Շանթ Հարությունյանին և ընկերներին:
Հիշեցնենք, որ Շանթ Հարությունյանն ու նրա 13 ընկերները մեղադրվում են 2013 թվականի նոյեմբերի 5-ին իրենց նախաձեռնած երթի ընթացքում որպես զենք օգտագործվող առարկայի գործադրմամբ խուլիգանություն կատարելու մեջ, որը նախատեսում է 4-ից 7 տարվա ազատազրկում։ Նրանցից 3-ը՝ Մկրտիչ Հովհաննիսյանը, Արթուր Մարգարյանը, Վահե Մկրտչյանը, մեղադրվում են նաև իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ վտանգավոր բռնություն գործադրելու մեջ, ինչը նախատեսում է 5-ից 10 տարվա ազատազրկում։

Армянский революционер признал свою вину
Дело Шанта Арутюняна и его единомышленников вступило в завершающий этап: суд выслушал речи адвокатов и подсудимых. На заседании 15 октября Мкртич Ованисян признал свою вину.
После выступления последнего слова попросила адвокат Шанта Арутюняна Инесса Петросян. Она хотела ходатайствовать о возобновлении производства, однако судья Мнацакан Мартиросян лишил ее этой возможности.
«Почему вы не разрешаете мне выступить, если только что вы разрешили сделать это Мкртичу Ованисяну? Потому, что Мкртич признает свою вину, а Шант Арутюнян – нет?», - спросила Петросян. Однако судья не ответил на вопрос и не прокомментировал свое решение, заявив, что впоследствии адвокату предоставят слово.
Присутствовавших на заседании было довольно много: здесь были не только родные подсудимых и журналисты, но и политические деятели. На суд прибыли экс-политзаключенный, депутат Никол Пашинян, лидер партии «Наследие» Раффи Ованисян, неоднократно заявлявшие, что считают подсудимых политическими заключенными. Также присутствовала депутат от «Процветающей Армении» Элинар Варданян.
В ходе заседания группа граждан проводила акцию протеста перед зданием суда, требуя освободить подсудимых.
1shant
Арутюнян и его единомышленники обвиняются в совершении хулиганства 5 ноября с применением предметов, используемых в качестве оружия, статья предусматривает от 4 до 7 лет заключения. Мкртич Ованисян, Артур Маргарян и Ваге Мкртчян обвиняются в применении к представителю власти опасного для жизни насилия, предусматривается от 5 до 10 тюрьмы. Для несовершеннолетнего сына Шанта Арутюняна Шагена прокурор требует 5 лет заключения.
Шант Арутюнян заявлял о насилии со стороны начальника полиции Армении Владимира Гаспаряна, который, однако, отрицает слова подсудимого.