Շանթ Հարությունյանի ընկերն ընդունեց մեղքը․ դրսում ազատություն էին պահանջում
Այսօր Շանթ Հարությունյանի և ընկերների գործը մտել է ավարտական փուլ․ լսվել են պաշտպանների ճառերը, և դատարանն անցել է ամբաստանյալների խոսքը լսելուն: Գործով որպես մեղադրյալ անցնող Մկրտիչ Հովհաննիսյանը դատարանում հայտարարել է, որ ընդունում է մեղքը:
Հովհաննիսյանի ելույթից հետո խոսքի իրավունք է խնդրել Շանթ Հարությունյանի պաշտպան Ինեսսա Պետրոսյանը: Նա պատրաստվում էր հանդես գալ դատավարության փուլը վերսկսելու միջնորդությամբ, սակայն նախագահող Մնացական Մարտիրոսյանը պաշտպանին զրկել է այդ հնարավորությունից:
«Ինչո՞վ է պայմանավորված ինձ խոսել թույլ չտալը, եթե դուք հենց նոր թույլ տվեցիք Մկրտիչ Հովհաննիսյանին խոսել: Նրանով, որ Մկրտիչն ընդունում է իր մեղքը, իսկ Շանթ Հարությունյանը՝ ո՞չ»,- հարցրել է Պետրոսյանը: Դատավորը, սակայն, այդ հարցին չի պատասխանել և չի մեկնաբանել իր որոշումը՝ ասելով, որ հետագայում փաստաբանին խոսք կտրվի:
Այսօր դատարանում բավական մեծ թվով մարդիկ էին հավաքվել, այս անգամ՝ ոչ միայն ամբաստանյալի հարազատներ, լրագրողներ, այլև քաղաքական գործիչներ:
Դատական նիստերի դահլիճում էր նախկին քաղբանտարկյալ, ԱԺ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը, «Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, ովքեր բազմիցս հայտարարել են, որ ամբաստանյալներին համարում են քաղաքական բանտարկյալներ: Այսօրվա նիստին ներկա է եղել նաև ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Էլինար Վարդանյանը:
Նիստի ընթացքում դատարանի շենքի մոտ մի խումբ քաղաքացիներ բողոքի ակցիա էին անկացնում՝ պահանջելով ազատ արձակել Շանթ Հարությունյանին և ընկերներին:
Հիշեցնենք, որ Շանթ Հարությունյանն ու նրա 13 ընկերները մեղադրվում են 2013 թվականի նոյեմբերի 5-ին իրենց նախաձեռնած երթի ընթացքում որպես զենք օգտագործվող առարկայի գործադրմամբ խուլիգանություն կատարելու մեջ, որը նախատեսում է 4-ից 7 տարվա ազատազրկում։ Նրանցից 3-ը՝ Մկրտիչ Հովհաննիսյանը, Արթուր Մարգարյանը, Վահե Մկրտչյանը, մեղադրվում են նաև իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ վտանգավոր բռնություն գործադրելու մեջ, ինչը նախատեսում է 5-ից 10 տարվա ազատազրկում։

Today, the trial of Shant Harutyunyan and his friends has entered its concluding phase; the public defenders speeches were heard, and the court moved on to listen to the defendants. Mkrtich Hovhannisyan, one of the defendants, pleaded guilty in court.
After Hovhannisyan finished his speech, Shant Harutyunyan’s defense lawyer, Inessa Petrosyan, asked for a right to speak. She was planning to submit a motion to resume the trial phase of the case, however, the presiding Judge Mnatsakan Martirosyan deprived the defense lawyer from that opportunity.
"On what bases am I not allowed to speak, if you’ve, just now, let Mkrtich Hovhannisyan speak? Is it because Mkrtich pleaded guilty, while Shant Harutyunyan hasn’t?” asked Petrosyan. The judge, however, did not answer the question or comment on his decision, instead added that the lawyer would get a chance to speak in the future.
Today, there was a significantly large amount of people gathered in the courtroom, but they were not only the defendant's family or journalists but also political figures.
During the court session former political prisoner and MP Nikol Pashinyan and Heritage Party leader Raffi Hovhannisyan were present in the courtroom. Both of them often state that the defendants are political prisoners. Prosperous Armenia Party MP Elinar Vardanyan was also present.
1shant
During the court session, a protest was held outside the court building, which demanded the release of
Shant Harutyunyan and his friends.
2shant
Note, Harutyunyan and his 13 friends are accused of hooliganism committed with an object used as a weapon and resisting the authorities during an anti-government march Harutyunyan organized on November 5, 2013, which foresees a potential 4-7 years imprisonment. 3 of them, Mkrtich Hovhannisyan, Artur Margaryan, Vahe Mkrtchyan are also accused of violence toward a representative of the authorities, which foresees 5 to 10 years imprisonment.