Աղմկահարույց սպանության գործով դատախազին բացարկ են հայտնել
15-ամյա Դավիթ Հովակիմյանի սպանության փորձի մեջ մեղադրվող վանաձորցի Կարեն Կունգորցևի (լուսանկարում) գործով դատավարության առաջին նիստին Կունգորցևի ներկայացուցիչ Արայիկ Պապիկյանը բացարկ է հայտնել գործը քննող դատախազ Պետրոս Մարտիրոսյանին: Այս մասին այսօր Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է Պապիկյանը:
Իր հիմնավորման մեջ փաստաբանը նշել է, որ դատախազը չի կարող մեղադրանքը պաշտպանել, քանի որ նախաքննության ողջ ընթացքում անգործության է մատնված եղել: Պապիկյանն ասել է, որ մինչ դատախազը գործը չէր վերահսկում, քննիչ Տարոն Թադևոսյանը բազում խախտումներ ու կամայականություններ է թույլ տվել:
Քանի որ նիստին չէր ներկայացել տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչը, դատարանը նիստը հետաձգել է՝ որոշելով բացարկի միջնորդությանն անդրադառնալ նոյեմբերի 18-ին նշանակված նիստում:
Նշենք, որ Կարեն Կունգորցևը չի ընդունում ոչ իրեն ի սկզբանե մեղսագրված արարքը՝ սպանությունը, ոչ էլ դեպքից 10 ամիս անց փոփոխված՝ սպանության փորձի մեղադրանքը:
Կունգորցևի մեղադրանքը սպանությունից սպանության փորձի է վերաորակվել օգոստոսի վերջին։ Միևնույն ժամանակ քննությունը անբարեխիղճ վերաբերմունք ցուցաբերելու և մասնագիտական պարտականությունները ոչ պատշաճ կատարելու մեջ մեղադրանք է առաջադրել «Վանաձորի բժշկական կենտրոն» ընկերության բժիշկ Վլադիմիր Ղուկասյանին՝ կալանավորելով վերջինիս։

During the first court hearing in the case of Karen Kungortsev (pictured) from Vanadzor, accused of murdering 15 year old Davit Hovakimyan, the defendant’s lawyer, Araik Papikyan, motioned to remove prosecutor Petros Martirosyan from the case. Papikyan told Epress.am about the latter.
The grounds for the recuse, according to the lawyer, is that the prosecutor cannot defend the accusations because during the entire preliminary examination he was inactive. Papikyan says that in the period when the prosecutor was not monitoring the case, the investigator, Taron Tadevosyan, made numerous violations and arbitrations.
The judge rescheduled the court session to November 18 because of the absence of the plaintiff from the court and decided to turn to the motioned recuse against the prosecutor during the next court hearing.
Recall, Karen Kungortsev does not admit guilt, and human rights defenders and his attorney indicate violations recorded during the preliminary investigations. While behind bars, the accused has resorted to self harm, as well as beginning a hunger strike. His mother said that her son was beaten by police while under police custody and forced to confess.
Kungortsev’s accusation was changed from murder to attempted murder last August. At the same time, the investigation accused and detained Vanadzor Medical Center company’s doctor Vladimir Ghukasyan for unfair treatment and improper implementation of professional duties.