Հայաստանը բարելավել է դիրքերը «Գործարարություն 2015» վարկանշային համակարգում
Հայաստանը բարելավել է իր դիրքերը «Գործարարություն 2015» (Doing Business 2015) վարկանշային համակարգում, ասված է Համաշխարհային բանկի երևանյան գրասենյակի տարածած հաղորդագրության մեջ։
Համաշխարհային բանկի խմբի կողմից ներկայացված նոր զեկույցը փաստում է, որ Եվրոպայի ու Կենտրոնական Ասիայի տնտեսությունների 85 տոկոսի կողմից իրականացվել է նորմատիվ դաշտի առնվազն մեկ բարեփոխում, որն ուղղված էր 2013-14թթ. տնտեսավարման դյուրացմանը տեղական ձեռնարկատերերի համար: Այս տոկոսային ցուցանիշը ավելի բարձր է, քան մնացած տարածաշրջաններում:
Համաշխարհային բանկի զեկույցում նշվում է, որ Հայաստանում բիզնես սկսելը դյուրացվել է գրանցմանն հաջորդող ընթացակարգերի կատարելագործման միջոցով: Այս բարեփոխման արդյունքում Հայաստանը 1.3 միավորով բարելավել է իր դիրքը, 2014թ.-ի 49-րդ վարկանշային դիրքից 2015թ.-ին տեղափոխվելով 45-րդ վարկանշային դիրք: Այնուամենայնիվ, լավագույն երկրից Հայաստանի արձանագրած հեռավորությունը կազմում է 69.3 միավոր:
Զեկույցը մատնանշում է, որ աշխարհով մեկ բիզնես դաշտի կարգավորման ոլորտում ամենամեծ դրական տեղաշարժը 2013-14թթ. կատարել է Տաջիկստանը:
Բիզնեսի վարման դյուրինության վարկանշային սանդղակը գլխավորում է Սինգապուրը, որի կողքին լավագույն տասնյակում տեղ են գրավել բիզնեսի hամար առավել դյուրին նորմատիվ դաշտ ունեցող հետևյալ տնտեսությունները՝ Նոր Զելանդիա, Հոնգ Կոնգ (հատուկ վարչական շրջան), Չինաստան, Դանիա, Կորեայի Հանրապետություն, Նորվեգիա, ԱՄՆ, Մեծ Բրիտանիա, Ֆինլանդիա և Ավստրալիա:

Армения улучшила свои позиции в индексе легкости ведения бизнеса
Армения улучшила свои позиции в исследовании «Ведение бизнеса 2015», говорится в сообщении, распространенном ереванским офисом Всемирного банка.
Как отмечается в исследовании, охватывающем 189 стран, с июня 2013 по июнь 2014 года во всем мире было документально подтверждено проведение 230 реформ в сфере регулирования бизнеса, из которых 145 реформ были направлены на упрощение и снижение издержек на соблюдение норм регулирования предпринимательской деятельности, а 85 реформ были направлены на укрепление правовых институтов.
В докладе говорится, что 85% экономик Европы и Центральной Азии осуществили по крайней мере одну реформу нормативного поля, направленную на улучшение регуляторной среды для предпринимательской деятельности местных предприятий. Этот показатель выше зафиксированных в других регионах.
В докладе Всемирного банка отмечается, что начало бизнеса в Армении упрощено благодаря совершенствованию процедур, следующих за зарегистрацией. В результате этого Армения улучшила свои позиции на 1.3 балла, переместившись с 49-ой позиции 2014 года на 45-ую 2015г. Авторы документа отмечают, что в сфере релугирования бизнес-поля по всему миру лучший положительный сдвиг 2013-2014гг. совершил Таджикистан.
Рейтинг упрощения условий для ведения бизнеса возглавляет Сингапур, в лучшей десятке стран Новая Зеландия, Гонконг (особый административный район), Китай, Дания, Республика Корея, Норвегия, США, Великобритания, Финляндия, Австралия.