Դատարանը վճռեց հօգուտ ատելություն քարոզող թերթի բռնագանձել 150 հազար դրամ
Երևանի Կենտրոն և Նորք Մարաշ համայնքների առաջին ատյանի դատարանի դատավոր Ռուբեն Ներսիսյանն այսօր վճռել է մերժել 16 քաղաքացիների հայցն ընդդեմ «Իրավունք» թերթի։ Հայցի առարկան «Իրավունքի» խմբագիր Հովհաննես Գալաջյանի (լուսանկարում՝ ձախից) հոդվածն էր՝ վերնագրված «Նրանք սպասարկում են միջազգային համասեռամոլ լոբբինգի շահերը. ազգի և պետության թշնամիների սև ցուցակը»։ Քաղաքացիները պահանջում էին ներողություն խնդրել պատիվն ու արժանապատվությունը վիրավորելու համար, հերքում տպել և իրենց 5 միլիոն դրամ վճարել պահանջում որպես բարոյական վնասի փոխհատուցում։
Հոդվածում հեղինակը ներկայացնում էր 60 անձանցից բաղկացած «սև ցուցակ»` նրանց ֆեյսբուքյան էջերի հիպերհղումներով՝ կոչ անելով «զրո հանդուրժողականություն» ցուցաբերել նրանց նկատմամբ, դադարեցնել շփումը, չընդունել աշխատանքի և հեռացնել պետական ծառայությունից: Բացի դա, հոդվածում քաղաքացիներին անվանում են «ազգի և պետության թշնամի» ու «զոմբի»։
Ներսիսյանը ոչ միայն մերժել է հայցը, այլ նաև պարտավորեցրել է քաղաքացիներին «Իրավունք» թերթին վճարել 150 հազար դրամ որպես փաստաբանի վճարի փոխհատուցում և նույնքան գումար բռնագանձել հօգուտ Հովհաննես Գալաջյանի։
Դատավորի վճիռը Գալաջյանի մոտ մեկ տասնյակ աջակիցներ ծափերով են դիմավորել։ Նրանց թվում է եղել նաև «Իրավունք Մեդիա» ՍՊԸ տնօրեն, ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Հայկ Բաբուխանյանը (լուսանկարում՝ աջից), ով անցյալ շաբաթվա վերջին «Իրավունք» թերթի 25-ամյակին նվիրված միջոցառման ընթացքում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանից Մովսես Խորենացու մեդալով է պարգևատրվել։
Լրագրողների հետ զրույցում Բաբուխանյանն ասել է, թե «որոշ անձինք փորձել են մարդկանց հետապնդել իրենց արտահայտած կարծիքի համար, ինչը չի կարելի թույլ տալ Հայաստանի Հանրապետությունում»։ Պատգամավորի խոսքով՝ նման հետապնդման փորձը Սահմանադրության խախտում է։
«Մենք պարտավոր ենք պաշտպանել ցանկացած քաղաքացու՝ իր կարծիքն ազատ արտահայտելու իրավունքը», ֊ ասել է Բաբուխանյանը։
«Հելսինկյան ասոցիացիա» իրավապաշտպան կազմակերպության նախագահ Միքայել Դանիելյանը հայտարարել է, որ վճիռն իր համար զարմանալի չէր նրանից հետո, երբ երկրի նախագահը «քայլ արեց դեպի «Իրավունք Մեդիա» ՍՊԸ֊ն»։ Նա հիշեցրել է, որ նույնը տեղի ունեցավ Շանթ Հարությունյանի դատավճռից առաջ, երբ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր, որ Հարությունյանը խուլիգանություն է արել։
Հայցվորներից մեկը՝ Նվարդ Մարգարյանը, նույնպես բնական է համարել դատավճիռը՝ դարձյալ հիշեցնելով, որ Սերժ Սարգսյանը Մովսես Խորենացի մեդալով է պարգևատրել «ֆաշիստական թերթը հովանավորողներին ատելություն և խտրականություն սերմանելու համար»։

Суд Армении обязал истца выплатить компенсацию «фашистской газете»
Суд первой инстанции ереванских общин Кентрон и Норк Мараш отклонил иск 16 граждан против газеты «Иравунк». Иск представили на основании статьи редактора издания Ованеса Галаджяна (на фото слева) под названием «Они обслуживают интересы международного лоббинга гомосексуализма: черный список врагов народа и государства». Истец требует извиниться за оскорбление чести и достоинства, напечатать опровержение и выплатить компенсацию морального вреда в размере $5 млн.
Автор статьи представил «черный список» из 60 человек с гиперссылками на их страницы в соцсети «Фейсбук», призвав проявлять к ним «нулевую терпимость», прекратить общение, не принимать на работу и уволить из госучреждений. Кроме того, в статье к гражданам применены эпитеты «предатели народа и государства», «зомби».
Судья Рубен Нерсисян не только отклонил иск, но и обязал граждан выплатить изданию компенсацию затрат на правовую помощь (порядка $400) и столько же – Ованесу Галаджяну.
С десяток сторонников Галаджяна слушали вердикт аплодируя. Среди них был и директор ООО «Иравунк Медиа», депутат от возглавляемой президентом Армении Республиканской партии Айк Бабуханян. В конце прошедшей недели на мероприятии, посвященном 25-летию газеты «Иравунк», Серж Саргсян наградил Бабуханяна медалью Мовсеса Хоренаци.
В беседе с журналистами Айк Бабуханян заявил: «Кое-кто пытался преследовать людей за выраженное ими мнение, чего в Республике Армения допускать нельзя». Попытка подобного преследования, добавил он, является нарушением Конституции. «Мы обязаны защищать право каждого гражданина выражать свое мнение».
Председателя правозащитной организации «Хельсинкская ассоциация» Микаела Даниеляна не удивило решение суда после того, как президент страны сделал такой жест в сторону ООО «Иравунк Медиа». По словам правозащитника, то же самое произошло и до оглашения вердикта по делу Шанта Арутюняна, когда Сержа Саргсян заявил, что Арутюнян совершил хулиганство.
Вердикт не удивил и одного из истцов, Нвард Маргарян. Она также упомянула о награждении главой государства «спонсоров фашистской газеты за пропаганду ненависти и дискриминации».