Epress.am֊ի լրագրողին ՀՔԾ են հրավիրում նստացույց անող կնոջը զանգահարելու առիթով
Այսօր Epress.am֊ի լրագրող Լուսինե Խաչատրյանին հրավիրել են Հատուկ քննչական ծառայություն։ Զանգահարողը պարզաբանել է, որ լրագրողի բջջայինի անձնական համարից զանգահարել են քաղաքացի Էմմա Սահակյանին, և ՀՔԾ֊ում ցանկանում են պարզել, թե ինչու է այդ զանգը կատարվել։
Լրագրողը նշել է, որ ՀՔԾ կներկայանա միայն ծանուցագիր ստանալու դեպքում։ Քիչ անց ՀՔԾ֊ից կրկին զանգահարել են՝ խնդրելով ներկայանալ ու վերցնել ծանուցագիրը, որպեսզի «արագ լինի»։ Լուսինե Խաչատրյանը հրաժարվել է ներկայանալ և խնդրել է, այնուամենայնիվ, ծանուցագիրն ուղարկել։
Նշենք, որ Էմմա Սահակյանը 2012 թվականի հունիս ամսից նստացույց է անցկացնում ՀՀ նախագահի նստավայրի դիմացի մայթին։ Epress.am֊ը բազմիցս անդրադարձել է Սահակյանի պատմությանը, հարցազրույցներ է վերցրել քաղաքացուց։ Այս տարվա օգոստոսին ՀՔԾ֊ն վարույթ է ընդունել Էմմա Սահակյանի բողոքը, ով նամակ էր գրել ՀՀ Գլխավոր դատախազին՝ պահանջելով պատժել 2013 թվականի դեկտեմբերի 2-ին իր նկատմամբ ուժ կիրառած և իրեն Բաղրամյան պողոտայից տեղահանած ոստիկաններին։
Նշենք, որ նախորդ շաբաթ «Ա1+»֊ի լրագրող Մարինե Խաչատրյանի վրա հարձակման գործով ՀՔԾ-ում հարցաքննվել էին Epress.am֊ի լրագրողներ Յուրի Մանվելյանն ու Տիգրան Խաչատրյանը։

Epress.am Journalist Summoned to SIS Due to Calling a Sit-In Protester
Today, Epress.am journalist Lusine Khachatryan was invited to the Special Investigatory Service (SIS). The SIS representative clarified that our journalist had called Emma Sahakyan from her personal cellphone, and that the SIS wished to clarify the reason for her call.
The journalist noted that she would only visit the SIS if they present a summons. A bit later, the SIS called again, asking her to come to their office and pick up her summons, so it “can be done quickly.” Lusine Khachatryan refused to come and she asked them to, nevertheless, send her the summons.
In June 2012, Emma Sahakyan carried out a sit-in across the street from the Presidential Palace. Epress.am had often covered Sahakyan’s story and interviewed her. This August, the SIS initiated a case of Emma Sahakyan’s protest, who had sent a letter to the Attorney General, demanding that they punish the police who forcibly uprooted her from her sit-in on Baghramyan Ave. on December 2, 2013.
Recall, that last week Epress.am journalists Yuri Manvelyan and Tigran Khachatryan were also summoned to the SIS, pertaining to the case of A1+ journalist Marine Khachatryan’s attack.