Ո՞ւմ գնողունակությունը կբարձրանա․ դրամի անկման և աղքատության աճի մասին
Հայաստանը գտնվում է բյուջեի քննարկման փուլում, և այդ բյուջեում դոլարը հաշվարկված է 411 դրամով, իսկ այսօր դոլարի փոխարժեքն այդ թվից արդեն բարձրացել է ավելի քան 20 դրամով։ Այս մասին «Մեդիա կենտրոնում» քննարկման ժամանակ ասել է «Հայ ազգային կոնգրես» կուսակցության անդամ, տնտեսագետ Վահագն Խաչատրյանը՝ նշելով, որ որևէ անդրադարձ այդ փաստին ՀՀ կառավարությունն առայժմ չի արել և ընդհանրապես ունակ չէ կանխատեսումներ անել։
Խաչատրյանն ընդգծել է, որ կառավարության անդամները պատճառաբանում են, թե բյուջեն կազմելու պահին դոլարը հենց 411 դրամ է եղել, սակայն, տնտեսագետի կարծիքով, այդ բացատրությունն անբավարար է, քանի որ նույն Ռուսաստանը, օրինակ, ունի բյուջեի 4 կամ 5 տարբերակ։
«Իրենք լուրջ չեն վերաբերվում՝ ոչ Կենտրոնական բանկը, ոչ Ֆինանսների նախարարությունը, ոչ Արժույթի միջազգային հիմնադրամը։ Եթե լուրջ վերաբերվեին, բյուջեում կլիներ, որ առաջիկա տարիների ընթացքում արտահանման քաղաքականությունն իրականացնելու համար դրամը կարժեզրկվի, ենթադրենք, 10 կամ 15 տոկոսով, որի արդյունքում կստեղծվեն աշխատատեղեր», ֊ ասել է Խաչատրյանը։
Տնտեսագետն անարժանահավատ է համարել դրամի արժեզրկման մասին ԿԲ֊ի բացատրությունը, համաձայն որի դրամի անկումը նպաստում է արտահանման մրցունակության բարձրացմանը, տնտեսական աճին, կայուն աշխատատեղերի ստեղծմանը և պահպանմանը, ինչպես նաև բնակչության կողմից ստացվող տրանսֆերտների գնողունակության աճին։ Նշված կետերը, ըստ Խաչատրյանի, տնտեսագիտական ճշմարտություններ են, որոնք պետք է ապացուցել իրական կյանքում։
«Շատ ծիծաղելի է, էդ ո՞ւմ գնողունակությունը կբարձրանա։ Բոլորը տրանֆերտ հո չե՞ն ստանում։ Օրինակ, ես դրանից չեմ օգտվում։ Բա ի՞նչ են անելու բյուջետային աշխատողները, ի՞նչ են անելու թոշակառուները», ֊ հայտարարել է Խաչատրյանը։
ԿԲ հայտարարության և դրամի անկման հետ կապված ռիսկերի մասին խոսել է նաև տնտեսագետ Վիլեն Խաչատրյանը։ Նա ընդգծել է, որ, մասնավորապես, ռուբլիով ստացվող ընթացիկ տրանսֆերտները բոլոր դեպքերում կորցնելու են իրենց գնողունակությունը, քանի որ ռուբլին արժեզրկվում է։
«Արժեզրկված ռուբլին Հայաստանում հաստատ չի ունենալու ավելի բարձր գնողունակություն», ֊ ասել է Վիլեն Խաչատրյանը։
Նա ընդգծել է նաև, որ դոլարի փոխարժեքի՝ 20 դրամով բարձրացումը չի կարող էական ազդեցություն թողնել արտահանման վրա։
«Մենք ունենք ստանդարտ արտահանման պոտենցիալ, որը մեծ արագությամբ չի կարող աճել», ֊ նշել է բանախոսը։
Տնտեսագետի խոսքով՝ դրամի փոխարժեքի անկումը կնպաստի աղքատության մակարդակի բարձրացմանը, քանի որ Հայաստանում տրված վարկերի 60 տոկոսը դոլարային է։ Հետևաբար, դոլարով վարկ ունեցողներ քաղաքացիները հայտնվելու են ռիսկային տիրույթում՝ ստիպված լինելով վճարել ավելի բարձր տոկոսներ և ավելի բարձր մայր գումար, մինչդեռ աշխատավարձներն այդքան արագ չեն աճելու։

Чья покупательная способность вырастет: о падении армянского драма и росте бедности
Армения находится на этапе обсуждения бюджета, в котором доллар высчитывался по 411 драмов, а на сегодняшний день курс доллара вырос больше чем на 20 драмов. Об этом в ходе обсуждения в «Медиа центре» заявил член партии «Армянский национальный конгресс», экономист Ваагн Хачатрян, отметив при этом, что правительство Армении пока не обратилось к этому вопросу и совершенно неспособно делать прогнозы.
Члены правительства, продолжает экономист, ссылаются на то, что на момент составления бюджета доллар стоил именно 411 драмов, однако Хачатрян счел данное объяснение неудовлетворительным, так как та же Россияимеет, к примеру, 4 или 5 вариантов бюджета.
«Они относятся несерьезно: и Центробанк, и Минфин, и Международный фонд валюты. Относись они серьезно, в бюджете отмечалось бы, что ради проведения политики экспорта в ближайшие годы драм обесценится, предположим, на 10% или 15%, в результате появятся рабочие места», - отметил Хачатрян.
Эксперт счел неправдоподобным разъяснение ЦБ по поводу девальвации, согласно которому, спад драма содействует увеличению конкурентоспособности экспорта, экономическому росту, созданию и сохранению стабильных рабочих мест, а также росту покупательной способности получаемых населением трансфертов. Отмеченные пункты, по словам Ваагна Хачатряна, являются экономическими истинами, которые необходимо доказать в реальной жизни: «Очень смешно, чья это покупательная способность вырастет? Не все же трансферты получают. К примеру, я этим не пользуюсь. А как быть бюджетникам, пенсионерам?».
О заявлении Центробанка и рисках, связанных с падением драма, также высказался экономист Вилен Хачатрян. По его словам, текущие трансферты, получаемые в рублях, во всех случаях потеряют покупательную способность, так как рубль обесценивается: «В Армении обесцененный рубль точно не будет иметь более высокую покупательную способность».
По словам Хачатряна, повышение курса доллара на 20 драмов не может существенно сказаться на экспорте. «У нас стандартный потенциал экспорта, который не может вырасти с большой скоростью».
Падение драма, считает экономист, увеличит уровень бедности, так как 60% выданных в Армении кредитов – долларовые. Следовательно, граждане, имеющие долларовые кредиты, окажутся в зоне риска, им придется выплачивать более высокие проценты и большую сумму, между тем, зарплаты с такой скоростью расти не станут.