Պետական ահաբեկչության դեմ ակցիան ընդհատվեց․ ոստիկանները «ագրեսիա» նկատեցին (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Այսօր մոտ 70 քաղաքացիներ միացել են արվեստագետ Արա Պետրոսյանի նախաձեռնած «Ընդդեմ պետական ահաբեկչության» երթին, որի նպատակն էր դատապարտել ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Արամ Մանուկյանի, ինչպես նաև 3 ազատամարտիկների վրա նախորդ շաբաթ տեղի ունեցած հարձակումները։
Ըստ նախանշված երթուղու՝ երթի մասնակիցները պետք է նախ ակցիա անցկացնեին ՀՀ ոստիկանության շենքի մոտ, ապա քայլեին դեպի նախագահական նստավայր: Ծրագիրը, սակայն, ընթացքում փոխվել է. մոտ 50 ոստիկաններ կանգնել են Նալբանդյան փողոցի վրա գտնվող ոստիկանության շենքի հանդիպակաց մայթեզրին և շուրջ երկու ժամ թույլ չեն տվել ակցիայի մասնակիցներին մոտենալ շենքին: Դիմացի մայթին կանգնելով՝ ակցիայի մասնակիցները վանկարկում էին «Ամոթ, ամոթ», «Երանոսյան, խրտվիլակ»։ Նշենք, որ ՀՀ փոխոստիկանապետ Լևոն Երանոսյանը հայտարարել էր․ «Ես կաշկանդվելու բան չունեմ, այս երկրում ով լինի, իմ ներկայությամբ հանրապետության նախագահի հասցեին որևիցե մի բան ուզենա ասելու, ես ականջները կկտրեմ շան թուլի պես»։
Ակցիայի ողջ ընթացքում ոստիկանները չեն պատասխանել ոչ մասնակիցների, ոչ լրագրողների հարցերին։ Նրանք նաև չեն բացատրել՝ ինչով են պայմանավորված իրենց գործողությունները: Լրագրողներից մեկը զանգահարել է Ոստիկանության մամուլի ծառայություն, որտեղից հասարակայնության հետ կապերի բաժնի աշխատակից Արմեն Մալխասյանը նախ ասել է՝ «15 րոպեից զանգեք», ապա զանգերին չի պատասխանել:
Ակտիվիստները զանգահարել են Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակ: Դեպքի վայր ժամանած գրասենյակի փորձագետներին Սարգսյան ներկայացած ոստիկանը պատասխանել է, որ ակցիայի մասնակիցներին թույլ չեն տալիս մոտենալ ոստիկանության շենքին, քանի որ «ագրեսիվ տրամադրվածություն» են զգացել: Հարցին, թե արդյոք ակցիայի բոլոր մասնակիցների մոտ են ոստիկանները ագրեսիա տեսել, Սարգսյանը դրական պատասխան է տվել՝ ասելով, թե իրենք կանխատեսել են, որ ակցիայի մասնակիցները կարող են իրենց ոչ ադեկվատ պահել Ոստիկանության շենքի մոտ: Ոստիկանության ներկայացուցիչը նաև ասել է, որ կազմակերպիչը նախապես չի տեղակացրել ակցիայի մասին։ Նշենք, որ, համաձայն «Հավաքների ազատության մասին օրենքի» 9-րդ հոդվածի 1-ին կետի՝ «Հանրային հավաք անցկացնելու համար կազմակերպիչը գրավոր իրազեկում է լիազոր մարմնին, բացառությամբ մինչև 100 մասնակից ունեցող, շտապ և ինքնաբուխ հավաքների»։
ՄԻՊ գրասենյակի աշխատակիցներն ասել են, որ ոստիկանի պատասխանի մեջ հակաասություն կա․ եթե բողոքողներին ոստիկանության շենքի մոտ չեն թողնում այդ պատճառաբանությամբ, այդ դեպքում ինչպե՞ս են ոստիկաններն ապահովում երթի ընթացքը:
Մոտ 2 ժամ սպասելուց հետո բողոքողները որոշել են չշարունակել երթը դեպի նախագահական նստավայր և քաղաքացիական ժողով անել ակցիան քննարկելու և հետագա քայլերը որոշելու համար։ Ակցիայի կազմակերպիչ Արա Պետրոսյանն ընդգծել է, որ այսօրվա ակցիան առաջին քայլն էր՝ «թող իմանան, որ մենք չենք պատրաստվում լռել»։

Полиция углядела агрессию в акции против государственного террора в Ереване
Во вторник, 16 декабря, порядка 70 граждан присоединились к шествию артиста Ара Петросяна под названием «Против государственного террора», цель которого – осудить атаку на депутата от «Армянского национального конгресса» Арама Манукяна и 3 ветеранов Карабаха.
Согласно объявленному заранее маршруту, сначала должна была состояться акция перед зданием полиции Армении, затем - шествие к резиденции президента. Программа, однако, изменилась: примерно полсотни стражей правопорядка выстроили живую стену на тротуаре и в течение почти 2 часов не разрешали демонстрантам подходить к зданию. Встав на противоположной стороне улицы, участники акции протеста скандировали «Позор!» и «Ераносян – чучело!». Напомним, что на прошлой неделе замначальника полиции Левон Ераносян сделал следующее заявление: «Меня ничто не сковывает. Кем бы он ни был в стране, если в моем присутствии захочет сказать что-либо в адрес президента республики, я отрежу ему уши, как щенку».
Полицейские не отвечали на вопросы журналистов и демонстрантов, а также не объяснили, чем обусловлены их действия. Журналисты связались с сотрудником пресс-службы полиции Арменом Малхасяном, который попросил перезвонить через 15 минут, затем перестал отвечать на звонки.
Активисты, в свою очередь, обратились в офис Защитника прав человека. На место прибыли эксперты офиса. Представившийся Саргсяном полицейский сообщил им, что участникам акции не разрешается подходить к зданию полиции, так как в них замечен «агрессивный настрой». На вопрос, у всех ли они наблюдали агрессию Саргсян дал положительный ответ, заметив при этом, что полиция прогнозировала неадекватное поведение со стороны демонстрантов у здания структуры.
По словам представителя власти, организатор не сообщил об акции заранее. Отметим, однако, что согласно первому пункту статьи 9 закона «О свободе собраний», «для проведения общественного собрания организатор должен предоставить в уполномоченный орган письменное оповещение, за исключением несанкционированных мероприятий, насчитывающих до 100 участников».
Сотрудники офиса Омбудсмена углядели противоречие в ответе полицейского: если протестующих не подпускают к зданию по указанной причине, в таком случае как полиция обеспечивает проведение шествия.
После 2 часов ожидания демонстранты решили не идти шествием к офису главы государства и провести гражданское собрание, чтобы обсудить дальнейшие действия. Организатор Ара Петросян назвал сегодняшнюю акцию первым шагом: «Пусть знают, что мы не намерены молчать».