Թուրքական քարոզչության մեջ մեղադրողը գիրք է թարգմանել հայ-թուրքական ծրագրի միջոցներով
Հայոց Ցեղասպանությունը կազմակերպած թուրք քաղաքական գործիչներից մեկի ՝ Ջեմալ փաշայի թոռան՝ Հասան Ջեմալի գիրքը թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը թարգմանել է «Հրանտ Դինք» հիմնադրամի ֆինանսական աջակցությամբ: Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է Տարածաշրջանային հետազոտությունների կենտրոնի փորձագետ Հայկակ Արշամյանը: Կենտրոնն այն կազմակերպությունների շարքում է, ում հասցեին մեղադրանք է հնչեցրել Մելքոնյանը։ Թուրքագետը հայտարարել էր, որ որոշ կազմակերպություններ, այդ թվում՝ «Հրանտ Դինք», «Սիվիլիթաս», «Եվրասիա» հիմնադրամները, Հանրային լրագրության ակումբը, Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը, Հայաստանում թուրքական քարոզչություն են իրականացնում: Ըստ Մելքոնյանի՝ կազմակերպությունները 2014 թ. հունվարին Եվրոպական միության կողմից ստացել են 2 մլն եվրո՝ Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացին աջակցելու հանար, իսկ գրանտային ծրագիրը շարունակվելու է մինչև 2015թ. ապրիլի 24-ը:
Մելքոնյանը, փաստորեն, քննադատության է ենթարկում այն կազմակերպությանը և ծրագիրը, որի ֆինանսական աջակցությամբ ինքը թարգմանել է Հասան Ջեմալի գիրքը:
Խոսելով թուրքագետի հնչեցրած մեղադրանքների մասին՝ Հայկակ Արշամյանն ասել է, որ իրենց կազմակերպությունը «Աջակցություն Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացին» ծրագրի մաս է կազմում, որը ֆինանսավորվում է ԵՄ-ի կողմից:
«Կոնսորցիումի անդամ յուրաքանչյուր կազմակերպություն ունի իր առանձին ծրագրերը հիշյալ մեծ ծրագրի շրջանակներում։ Ընդ որում, ուզում եմ նշել, որ ծրագիրը ավարտվում է ոչ թե 2015 թվականի ապրիլին, այլ հունիսին, ուստի Հայոց Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի օրվա սիմվոլիկայի հետ չի կապվում, ինչպես դա երբեմն սխալմամբ շեշտվում է ծրագիրը քննադատողների կողմից։ Եվս մի հանգամանք. ԵՄ-ի կողմից ֆինանսավորվող ծրագրի մասին տեղեկատվությունը հենց ծրագրի սկզբից տարածվել է լրատվամիջոցներում, կոնսորցիումի անդամ կազմակերպությունների կայքերում պարբերաբար նյութեր են տեղադրվում այդ ծրագրի իրականացման ընթացքի մասին, կոնսորցիումն ունի նաև ընդհանուր օնլայն պլատֆորմ, որը բաց է բոլորի համար՝ www.armenia-turkey.net։ Այսինքն, այս ծրագրի իրականացման շուրջ սկանդալ սարքելն այնքան էլ տեղին չէ, երբ համենայնդեպս հայ-թուրքական հարաբերություններով զբաղվողները գոնե մինչ այդ տեղյակ են եղել սույն ծրագրի իրականացման մասին: Իսկ գրանտակերության ու թուրքամետ ծրագրեր իրականացնելու առումով ավելորդ եմ համարում որևէ մեկնաբանություն կատարել», - նշել է Արշամյանը:
Epress.am-ի հետ զրույցում Ռուբեն Մելքոնյանն ասել է, որ չի ցանկանում որևէ մեկնաբանություն տալ իր անձնական հաշիվների մասին:
«Նույնիսկ եթե ես ստացել եմ որևէ գումար, ես որևէ գրանտային փաստաթղթի տակ չեմ ստորագրել»,- ասել է Մելքոնյանը:
Նա հաստատել է, որ Հասան Ջեմալի գրքի թարգմանության հարցում համագործակցել է «Հրանտ Դինք» հիմանդրամի հետ: Թուրքագետը, սակայն, պատմել է, որ աշխատանքային գործընթացում մի շարք խնդիրներ են առաջացել: Մելքոնյանի խոսքով՝ ինքը խնդրել է անձամբ զբաղվել գրքի հրատարակությամբ և խոստացել է հովանավոր գտնել։ Հիմնադրամը համաձայնել է՝ պայման դնելով, որ հրատարակությունը բիզնես նպատակ չպետք է հետապնդի: Ըստ Մելքոնյանի՝ հետագայում հիմնադրամը փոխել է որոշումը՝ ասելով, որ գիրքը կհրատարակի Ստամբուլում, սակայն այն ի վերջո լույս է տեսել Երևանում՝ «Անտարես» հրատարակչությունում: Թուրքագետի խոսքով՝ մինչ հիմնադրամի մտափոխվելը, ինքն արդեն ծախսեր էր արել և գիրքն ուղարկել տպարան։

Turkologist Ruben Melkonyan translated Hasan Cemal’s, the grandson of Cemal Pasha who was one of the organizers of the Armenian Genocide, book called “1915: The Armenian Genocide” into Armenian with the financial support of the Istanbul based Hrant Dink Foundation, Regional Studies Center (RSC) expert Haykak Arshamyan told Epress.am in an interview. The RSC is one of the organizations accused by Melkonyan of implementing Turkish propaganda; those organizations include the Hrant Dink Foundation, Civilitas Foundation, Eurasian Partnership Foundation, Public Journalism Club, Anadolu Kultur, Helsinki Citizens’ Assembly (Vanadzor office), and the Economic Policy Research Foundation of Turkey (TEPAV).
Melkonyan, in fact is criticizing those organizations and the project which paid him to translate Hasan Cemal’s book. Commenting on the turkologist's words, Haykak Arshamyan stated that their organization is part of the Support Armenia-Turkey Normalisation Process, which is funded by the European Union.
“Every organization in the consortium has their own projects in the larger one. Moreover, I want to note that the project does not end in April 2015 but in June, its not tied to the Armenian Genocide's 100th anniversary’s symbolic day which is wrongly stressed by those who criticize the project. One more thing; information about the EU financing the project has been released from the project’s onset and has been covered in the media, articles have been posted on the consortium members' websites about implementing certain projects, the consortium also has a joint online platform which is open for everyone, www.armenia-turkey.net. Basically, creating a scandal about the project’s implementation is inappropriate, when at least people dealing with Armenian-Turkish relations, were until now, informed about the realization of the project. While in regards to ‘grant-eating’ and implementing a Turkish project, I consider it unnecessary to comment on them,” noted Arshamyan.
When Epress.am spoke to Ruben Melkonyan, he wished not to comment on his personal finances. “Even if I’ve received a sum, I haven’t signed under any grant document,” said Melkonyan.
He confirmed that he cooperated with the Hrant Dink Foundation when translating Hasan Cemal’s book. The turkologist, however, explained that during the translation a number of issues arose. According to Melkonyan, he asked to personally deal with the book and promised to find a sponsor for it.
The Foundation agreed, under the condition that the publication must not have a business purpose. According to Melkonyan, the foundation later changed their decision, saying that the book would be published in Istanbul, however, it was later published in Yerevan by the Antares publishing house. According to the turkologist, before the foundation changed their mind about the location, he had already made expenses and sent the book for publication.
The Hrant Dink Foundation responded to Melkonyan’s complaints regarding his translation and translator rights. For coverage on their press release, here.