Թուրքական քարոզչության մեջ մեղադրողը գիրք է թարգմանել հայ-թուրքական ծրագրի միջոցներով
Հայոց Ցեղասպանությունը կազմակերպած թուրք քաղաքական գործիչներից մեկի ՝ Ջեմալ փաշայի թոռան՝ Հասան Ջեմալի գիրքը թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը թարգմանել է «Հրանտ Դինք» հիմնադրամի ֆինանսական աջակցությամբ: Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է Տարածաշրջանային հետազոտությունների կենտրոնի փորձագետ Հայկակ Արշամյանը: Կենտրոնն այն կազմակերպությունների շարքում է, ում հասցեին մեղադրանք է հնչեցրել Մելքոնյանը։ Թուրքագետը հայտարարել էր, որ որոշ կազմակերպություններ, այդ թվում՝ «Հրանտ Դինք», «Սիվիլիթաս», «Եվրասիա» հիմնադրամները, Հանրային լրագրության ակումբը, Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը, Հայաստանում թուրքական քարոզչություն են իրականացնում: Ըստ Մելքոնյանի՝ կազմակերպությունները 2014 թ. հունվարին Եվրոպական միության կողմից ստացել են 2 մլն եվրո՝ Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացին աջակցելու հանար, իսկ գրանտային ծրագիրը շարունակվելու է մինչև 2015թ. ապրիլի 24-ը:
Մելքոնյանը, փաստորեն, քննադատության է ենթարկում այն կազմակերպությանը և ծրագիրը, որի ֆինանսական աջակցությամբ ինքը թարգմանել է Հասան Ջեմալի գիրքը:
Խոսելով թուրքագետի հնչեցրած մեղադրանքների մասին՝ Հայկակ Արշամյանն ասել է, որ իրենց կազմակերպությունը «Աջակցություն Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացին» ծրագրի մաս է կազմում, որը ֆինանսավորվում է ԵՄ-ի կողմից:
«Կոնսորցիումի անդամ յուրաքանչյուր կազմակերպություն ունի իր առանձին ծրագրերը հիշյալ մեծ ծրագրի շրջանակներում։ Ընդ որում, ուզում եմ նշել, որ ծրագիրը ավարտվում է ոչ թե 2015 թվականի ապրիլին, այլ հունիսին, ուստի Հայոց Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի օրվա սիմվոլիկայի հետ չի կապվում, ինչպես դա երբեմն սխալմամբ շեշտվում է ծրագիրը քննադատողների կողմից։ Եվս մի հանգամանք. ԵՄ-ի կողմից ֆինանսավորվող ծրագրի մասին տեղեկատվությունը հենց ծրագրի սկզբից տարածվել է լրատվամիջոցներում, կոնսորցիումի անդամ կազմակերպությունների կայքերում պարբերաբար նյութեր են տեղադրվում այդ ծրագրի իրականացման ընթացքի մասին, կոնսորցիումն ունի նաև ընդհանուր օնլայն պլատֆորմ, որը բաց է բոլորի համար՝ www.armenia-turkey.net։ Այսինքն, այս ծրագրի իրականացման շուրջ սկանդալ սարքելն այնքան էլ տեղին չէ, երբ համենայնդեպս հայ-թուրքական հարաբերություններով զբաղվողները գոնե մինչ այդ տեղյակ են եղել սույն ծրագրի իրականացման մասին: Իսկ գրանտակերության ու թուրքամետ ծրագրեր իրականացնելու առումով ավելորդ եմ համարում որևէ մեկնաբանություն կատարել», - նշել է Արշամյանը:
Epress.am-ի հետ զրույցում Ռուբեն Մելքոնյանն ասել է, որ չի ցանկանում որևէ մեկնաբանություն տալ իր անձնական հաշիվների մասին:
«Նույնիսկ եթե ես ստացել եմ որևէ գումար, ես որևէ գրանտային փաստաթղթի տակ չեմ ստորագրել»,- ասել է Մելքոնյանը:
Նա հաստատել է, որ Հասան Ջեմալի գրքի թարգմանության հարցում համագործակցել է «Հրանտ Դինք» հիմանդրամի հետ: Թուրքագետը, սակայն, պատմել է, որ աշխատանքային գործընթացում մի շարք խնդիրներ են առաջացել: Մելքոնյանի խոսքով՝ ինքը խնդրել է անձամբ զբաղվել գրքի հրատարակությամբ և խոստացել է հովանավոր գտնել։ Հիմնադրամը համաձայնել է՝ պայման դնելով, որ հրատարակությունը բիզնես նպատակ չպետք է հետապնդի: Ըստ Մելքոնյանի՝ հետագայում հիմնադրամը փոխել է որոշումը՝ ասելով, որ գիրքը կհրատարակի Ստամբուլում, սակայն այն ի վերջո լույս է տեսել Երևանում՝ «Անտարես» հրատարակչությունում: Թուրքագետի խոսքով՝ մինչ հիմնադրամի մտափոխվելը, ինքն արդեն ծախսեր էր արել և գիրքն ուղարկել տպարան։

Армянский переводчик вмешался в текст турецкого автора и обвинил коллег в служении Турции
Доцент кафедры тюркологии Ереванского госуниверситета Рубен Мелконян (на фото) перевел книгу Гасана Джемаля – внука одного из организаторов Геноцида армян Джемаля паши – при финансовом содействии стамбульского фонда “Грант Динк”. Этот фонд оказался в одном ряду с организациями, которых тюрколог Мелконян на прошлой неделе обвинил в продвижении турецкой пропаганды в Армении. Сам фонд утверждает, что переводчик вмешивался в текст оригинала, превнося в него свои замечания.
Доцент на пресс-конференции 13 декабря, помимо “Гранта Динка” заклеймил фонды “Сивилитас”, “Евразия”, Клуб общественной журналистики и Ванадзорский офис хельсинской гражданской ассамблеи. Он заявил, что эти организации в январе 2014 года получили от Евросоюза 2 млн евро на содействие процессу урегулирования армяно-турецких отношений, а грантовая программа продолжится до 24 апреля 2015 года. В этот день отмечается 100-летие Геноцида в Османской Турции.
О том, что армянский тюрколог перевел книгу Гасана Джемаля на деньги фонда “Грант Динк”, корреспонденту Epress.am сообщил эксперт Центра региональных исследований Айкак Аршамян. Их организация также вовлечена в программу “Содействие процессу нормализации Армения-Турция”, финансируемую Евросоюзом.
“Каждая организация, являющаяся членом консорциума, имеет свои отдельные проекты в рамках упомянутой большой программы. Кстати, хочу отметить, что программа заканчивается не в апреле 2015 года, а в июне. Дата не имеет связи с символикой дня столетней годовщины Армянского Геноцида, как об этом периодически заявляют критики программы”, - сказал Аршамян.
Он также указал на тот факт, что информация о финансируемой ЕС программе с самого начала была распространена в СМИ, на сайтах вовлеченных организаций периодически публиковались сведения о процессе реализации проектов. Кроме того, у консорциума есть общая онлайн-платформа armenia-turkey.net.
“Делать скандал вокруг этой программы неуместно, когда, по крайней мере, те, кто занимается армяно-турецкими отношениями задолго до того знали о ее осуществлении. А комментировать обвинения в грантоедстве и реализации протурецких программ считаю излишним”, - сказал Айкак Аршамян.
Сам автор обвинений в беседе с Epress.am сказал, что не станет давать комментариев по поводу своих финансов: “Даже если я получил определенную сумму, я не ставил своей подписи под каким-либо грантовым документом”.
Тюрколог подтвердил, что в вопросе перевода книги Гасана Джемаля он сотрудничал с фондом “Грант Динк”, с которым у него в процессе работы возникли разногласия. По словам Мелконяна, он захотел лично заняться изданием книги и обещал найти спонсора. Фонд согласился при условии, что публикация не должна преследовать коммерческих целей. Впоследствии, по словам Мелконяна, фонд поменял свое решение, заявив, что книга будет издана в Стамбуле. В итоге ее отпечатали в ереванском издательстве “Антарес”. “Пока фонд менял свое решение, я уже потратился и отправил книгу в печать”, - сказал тюрколог.
17 декабря фонд “Грант Динк” распространил заявление, в котором сказано, что разногласия с переводчиком начались после того, как было обнаружено, что он вмешался в текст оригинала и добавил послесловие. Мелконян написал в книге: “Переводческая группа абсолютно не разделяет эти мысли автора, считая их не соответсвующими действительности (Р.М.)”.
“Как издатель, - сказано в заявлении фонда, - мы выполнили обязательство перед автором, и удалили из книги это дополнительное предложение, чтобы оставаться верными оригинальному тексту автора”.
Фонд отмечает, что Рубен Мелконян, ознакомившись с оригинальным содержанием книги, "согласился перевести ее по своей воле и, конечно, не бесплатно”.